Löytäjä saa pitää?

Finders keepers?

3

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jostain tuollaisista näkemyksistä olen minäkin kuullut. Käsittääkseni kyse on ollut lähinnä kansainvälisistä merialueista ja mahdollisesti jotensakin äärimmäisistä tilanteista.

      Jos meripelastusseura tulee hakemaan sinut joltakin selältä, niin tuskin paattisi heidän omaisuudekseen muuttuu, vaikka köysi tulisikin heiltä.

      Arvelisin, että merihätään liittyvissä hinauksissa oikeus lopulta ratkaisee, kuka on kenellekin velkaa ja millä perusteella. Sen takia ei kannata jäädä hukkumaan, että pelastaja tarjoaa köyden päätä.

      • seppomartti

        Hämäriä mielikuvia asiasta: ruotsalainen kilpapursi " Knock on wood" oli matkalla Englantiin Pohjanmerellä 70-80lukujen vaihteessa. Babystay petti, masto pumppasi kelissä ja taisi tulla alas. Miehistö jätti veneen. Vene ei uponnut. Kalastajat ottivat hinaukseen ja sen jälkeen väittivät venettä omaisuudekseen. Mitenkäs se s/y Martelan tarina oli?. Köli putosi, vene nurin, miehistön pelastus. Eikös siinäkin tuloksena ollut pelastajien vaatimus veneen täysarvosta? Eli jos miehistö jättää veneen niin voi odottaa pelastajilta odottamattoman suuria vaatimuksia. Jos joku ulkomailla hinaa niin korvaukset lienevät suurempia kuin kotimaassa mutta tuskin narun heittäjä voi olla ratkaisevassa asemassa. Olisiko jollakulla tarkempaa tietoa?


    • Kansainvälistä käytäntöä en tiedä. Surffailin kuitenkin Finlexissä, ja jotakin löytyi:

      Voisin kuitenkin kuvitella, että Suomen merilaki on edes jotensakin samoilla linjoilla muiden valtioiden lainsäädännön kanssa.

      Merilain 3 luku näyttää säätelevän meripanttioikeutta, jossa luetellaan erinäisiä tapahtumia, joiden perusteella alus voi päätyä pantiksi, kunnes pelastajalle tms. koituneet kulut on maksettu. Panttioikeus jatkuu lain mukaan yhden vuoden. En lukenut koko tekstiä pilkun tarkasti, mutta hinausköyden omistajan vaikutuksesta meripanttioikeuden syntyyn en nähnyt sanaakaan.

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1994/19940674

      Lakimiesten aivotyö vaikuttaa minusta erittäin mystiseltä, joten enpä uskalla väittää mitään. Vaikuttaa kuitenkin siltä, että meripanttioikeuden perusteella voi vaatia kohtuullista kulukorvausta, jonka pantiksi pelastamansa aluksen voi pidättää itsellään. Jos siis havaitsee ruotsinlaivalla olevan konerikon, vie soutuveneellä siihen köyden ja onnistuu sillä hinaamaan sen mökkirantaansa, ei ole hankkinut laivaa omakseen eikä oikeus varmastikaan tuomitse laivan omistajaa tai päällikköä satojen miljoonien eurojen korvauksiin. Kuinka tylsää!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      252
      2308
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1694
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      48
      1367
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1045
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      846
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      15
      827
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      810
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      23
      778
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      776
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe