Ostin viime talvena diesel-passatin. 2003 mallinen ja 74 kW pumppusuutinkoneella oleva sedan, mittarissa on lähemmäs 400 tkm.
Olen pitänyt kirjaa kaikista tankkauksista ja kilometreistä. Nyt 20 tkm ajon jälkeen kulutus on ollut alimmillaan 4,8 l sataselle yhden tankillisen aikana ja enimmillään 5,4 sataselle, mutta sen tankillisen aikana oli jonkin verran kärryn vetoa. Keskimääräinen kulutus on noin 5 litraa sataselle.
Ajosta noin 90% on matka-ajoa ja loput kaupunkia/kirkonkylää.
Ajotietokone näyttää suurin piirtein samoja lukemia, mutta olen aina laskenut mittarin kilometrien ja tankkauksien mukaan. Mittarivirhettä ei ole juurikaan, tuskin vaikuttaa paljoa.
Ihmeellinen vekotin, siinä mielessä, että noin paljon ajettu ja isokorinen auto kulkee noin vähällä. Kääntöpuolella on sitten suhteellisen isot huoltokulut, mutta eihän nämä kestävyydeltään ole mitään parhaita. Sen tiesin jo ostaessa.
Mitä olen katsonut kulutuskertomuksia saman kaliiberin autoista, niin järjestään kulutukset ovat olleet litran, jopa toista isompia. Vai pystyikö joku muu valmistaja yhtä naftiin kulututukseen 10 vuotta sitten?
Diesel-Passatin kulutus yllätti
7
1873
Vastaukset
- 10cc
Noin se on, sopivalla ajoprofiililla pääsee 5 litran kulutukseen. Ne joilla menee 6 litraa sanoisin yleisimmäksi syyksi että ajomatkat on lyhyehköjä esim säännöllinen työmatka 20-30km ei riittäne 5 litran kulutkseen mutta yli 60km niin jo pääsee.
Miten niin huoltokulut korkeita? Minusta huollattaminen on kohtuuhintaista, tai ainakin samaa tasoa kuin muillakin autoilla. Tarkoitat ilmeisesti odotettavia korjauskustannuksia kun on noinkin paljon ajettu?- Muulloin ei onnaa
Ja nopeudet maltillisia, väljässä liikenteessä sellaista 80 km/h kieppeillä, jolloin jää vauhdin pumppailut pois, eikä tarvitse ohitella.
- taxitaxi
Muulloin ei onnaa kirjoitti:
Ja nopeudet maltillisia, väljässä liikenteessä sellaista 80 km/h kieppeillä, jolloin jää vauhdin pumppailut pois, eikä tarvitse ohitella.
Mulla -99 1.9 TDI 110 hv ja ajotietokoneen mukaan alimmillaan 4.1 litraa satasella.
Viikonloppuna puolitoista kuutiota polttopuita 400 km:n päähän, ei kuomua kärryssä, joten matala lasti. Ajotietokone näytti kuorman kanssa 4.9 ja paluumatkalla 4.8 tyhjällä kärryllä.
Olen epäillyt ajotietokoneen olevan hieman optimistinen, tiedä häntä.
Talvirenkailla, suksiboksilla ja täydellä kuormalla 5.2 kulutus.
Joku viisas VV-mies väitti tämän koneen olevan se kaikkein taloudellisin.
Mittarissa 393tkm.
Ei taxi - Koneellinen
taxitaxi kirjoitti:
Mulla -99 1.9 TDI 110 hv ja ajotietokoneen mukaan alimmillaan 4.1 litraa satasella.
Viikonloppuna puolitoista kuutiota polttopuita 400 km:n päähän, ei kuomua kärryssä, joten matala lasti. Ajotietokone näytti kuorman kanssa 4.9 ja paluumatkalla 4.8 tyhjällä kärryllä.
Olen epäillyt ajotietokoneen olevan hieman optimistinen, tiedä häntä.
Talvirenkailla, suksiboksilla ja täydellä kuormalla 5.2 kulutus.
Joku viisas VV-mies väitti tämän koneen olevan se kaikkein taloudellisin.
Mittarissa 393tkm.
Ei taxiAjoin Seat Ibiza ST 1,2 TSI DSG (Bensavehe!) 4,2l/100km alimmillaan. Useimmin 4,9l-5,1l/100km.
- meän
Passat -08 2.0tdi 140hp ajettu noin 100tkm. Kulutukset vaihtelee 4,7-5,7 litran välillä. Seka ajossa noin 5,2 luokkaa. Talvella vedin usein kärryä perässä jossa oli moottorikelkka kyydissä, ei kuitenkaan kuomua, ja iso suksiboksi katolla. Kulutus oli noin 5,6 litraa/100km kolme aikuista kyydissä ja tavaraa reilusti peräkontissa. Pääsääntöisesti tornion ja kolarin välillä.
- yllätti positiivis..
Itselläni Passat Variant TDI 2,0 CR DSG vm. 2010. Nyt kesällä pitkäaikaisessa seurannassa tankkauksista mitattuna kulutus 5,02l/100km. Ajotietokone näyttää 4,9l/100km. Ajoprofiili on noin 1/3 kaupunki, ½ maantie ja loput 120km/h-motaria. Talvella ajotietokoneen näyttämä kulutus on yleensä n. 5.2-5,4l/100km ja tankkauksista mitaten n. 5,5-5,7l/100km. Autossa on tehdasasenteinen Webasto, jonka kulutus ei näy ajotietokoneen lukemassa. Huollot 30000km:n välein.
Sanoisin aika pieneksi kulutukseksi yli 1,5 tonnia painavalle automaattivaihteiselle autolle. - 1,9tdi
mulla passat variant -00 1,9tdi 66kw ahu ajettu 507000km..kulutus matkaajossa
4,9l/100km yhdistetty 5,2-5,9l/100km ja pelkkää cityä niin kulutus 6-6,8l/100km välillä...ei tehty isompia huoltoja ainakaan mulla ollessa pelkkää öljyn ja sudattimen vaihtoa vaan 15000km välein...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006484
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303873törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283260Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3761774- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471023Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11976Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11910- 42879