Onko autolautoissa järkevät sidontaliinat/ ollenkaan vai pitäiskö olla itsellä mukana ne reissussa(?)
Kokemuksia kumpi reitti mukavempi mopoilla; Kustavin vai Airiston kautta (?)
Kiitos=)
Kokemuksia kumpi reitti mukavempi mopoilla; Kustavin vai Airiston kautta (?)
Kiitos=)
Vastaukset 4
Vanhimmat
On liinat, kun näköjään maakuntalauttoja tarkoitat.
On myös kiilat, jolla pysyy hyvin kun laitat pyörän sivutuelle ja vaihde päälle. Kahdella kiilalla kiilaat kannen ja runkon väliin sivutukea vasten.
Molemmat reitit hienoja. Mene Galtbyn kautta ja tule Kustavin kautta.
Huom! Aja sitten huoletta autojonojen ohi, jotta lautan henkilökunta näkee sinut, koska mopot otetaan sisään ennen autoja.
Ja tämä koskee maakuntalauttoja, ei losseja.
Öööö, sori mut mitä eroa on maakuntalautalla ja lossilla?
=)
Lossilla ei kiinnitetä ajoneuvoja ja tehdään vain lyhyttä matkaa paljaan taivaan alla. Lossit nykyään harvassa, katoava ilmiö maamme liikenteessä, mm. Manamasaloon Oulujärvellä pääsee lossilla ihailemaan kauniita maisemia. Tuossa muuten kuva, kun oltiin moporeissulla sielläpäin, kuva Manamasalon lossilta http://aijaa.com/0030410411596
Maakuntalautat ovat Ahvenanmaan yhdyslauttoja, jotka lähtevät Galtbystä ja Vuosnaisista.
http://www.alandstrafiken.ax/fin/index.htm