V70 ajotietok. kielenvaihto

Volvo

Onko tietoa miten tehdään? Kiitos etukäteen vastauksista.

t. Volvo

12

11846

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Volvolla jo vuodesta 1997

      Minulle kerrottiin, että kielen voi vaihtaa huollossa ja hinta oli jotain 100 euron maisemissa. Kysymällä merkkihuollosta saat asian selville sillä siunaamalla.

      Hyvää kesää!

      • paikasta

        Itselleni vaihdettiin kieli vähän "tutunkauppana" ja tiedän että kielenvaihtoon tarvittavan softan hinta on n 20e, loppu onkin sitten kiinni huoltofirman ahneudesta. Aikaa operaatioon menee alle 10 min tietysti se aika kun softa ladataan Ruotsista. Ja kun kerran letkut on kiinni auton "tietokoneessa" niin samalla kannattaa tsekata täsmääkö kilometrit (jos tämäkään nyt sitä varmistaa), onko millaisia virheilmoituksia listattu ja onko mittaristo edes samasta mallista. Kuulin, että kerran v70:n tietokone oli heittänyt s60:n kuvan huollon päätteeseen: siis mittaristo oli vaihdettu idioottivarmasti uudempaan...


    • MM32

      Terve,

      Vastauksia jo olikin, mutta itse vaihdatin uudehkoon V70:een ohjelmat merkkihuollossa ja muistaakseni parin kympin luokkaa oli kustannus.

      Samalla sain listauksen millä varusteilla autoni on Ruotsista tehtaalta lähtenyt.

      Kilometrejä ei ko. huoltomiehen mukaan pysty kuulemma huoltopäätteeltä tarkastamaan. Saattaa olla, että joku "nörtimpi" pystyy.

    • blondiautossa

      mun pitäis mittaristossa näkyvät tekstit saada suomenkielelle? siis ne bis tank leer...jne. volvo xc60, vm. 2011 . ei blondi löydä ohjekirjasta joka tietty saksankielinen

      • säästötHupenee

        uittoauton iloja kun pääsee heti maksamaan lisää, että saa autosta kelpoisen.


      • Anonyymi

        kävin juuri jkylän volvolla vaihtamassa saksankielen suomenkieliseen valikkoon, samalla löytyi lisälämppäri ym! V70, vm2011 myös väliin jääneet tehtaan päivitykset hoituivat! takuutyö, hieman yli 200€, tulokset juuri niitä mitä pitikin!


    • Olkoonnvaikkakiinaksi

      Osaako blondi muka lukea?

    • vuohipaimen

      Mongoolian kielikursseja järjestetään opistoilla!

    • gulaskdwkw3kc

      Täsä mun kaaras jotain ihmeen tsetseeni kiinaa ei saa pirukaaa selevaa التقليدية

      • Göbbels

        Hyvinhän tuosta saa, kun kerran kielen tunnistat. Mistäpäin Tsetseniaa lähit mamuksi?


      • Anonyymi
        Göbbels kirjoitti:

        Hyvinhän tuosta saa, kun kerran kielen tunnistat. Mistäpäin Tsetseniaa lähit mamuksi?

        Tuo on arabiaa eikä mitään tsetseenikieliä.


    • TsetseeniKiinaMamu

      Elikkäs volvon mittariston kielen vaihto ohje loppuu siihen, että sinun pitää olla tsetseeni kiinan kielinen mamu joka käy mongoolian kielikursseilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      301
      1065
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      62
      892
    3. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      76
      865
    4. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      71
      765
    5. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      711
    6. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      40
      695
    7. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      44
      607
    8. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      34
      597
    9. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      49
      539
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      42
      531
    Aihe