Sinivuokko

Leikkasin aitaa ja löysin sen juuresta sinivuokkoja. Jääneet sinne varjoon.
Meinasin siirtää ne aurinkoisemmalle paikalle, se ei liene ongelma.
Ripeät sakset leikkasivat muutaman lehden poikki (vartta jäi aika pitkälti). Heitin lehdet ensin vesiastiaan ja siitä illalla ruukkuun jossa on multaa.

Ihan mielenkiinnosta, pakko kokeilla selviääköhän se? Onko kellään tuntemusta tai kokemusta sinivuokon lisäämisestä. Tässä tapauksessa säilyttämisestä.

18

3119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kuole

      No ei ainakaan lähde lehdistä, maajuurista lisääntyy ja siemenistä.

    • kysyjä

      Ja valkovuokko

    • 13+12

      sinivuokko pitää olla suurimman osan ajasta varjossa.

    • Sinivuokon lisäämise

      Sinivuokon lisäämisestä.

      Sinivuokko on helppo lisätä aikuisen sinivuokon siemenistä kasvaneista sirkkataimista. Sirkkataimia voi olla yhdenkin kukkamättään alla useita kymmeniä. Suurin määrä on ollut noin 150 sirkkatainta. Kun sirkkataimille tekee hiukan tilaa niin silloin kuolleisuus jää aika pieneksi ja ne vahvistuu siirtokuntoon aika nopeasti.

      Sirkkataimen kasvaminen kukkivaksi aikuiseksi kestää noin kaksi tai kolme vuotta. Ensimmäisen kesän aikana kasvaa sirkkataimi ja seuraavana kesänä oikeat sinivuokon lehdet. Kolmantena vuotena voi tulla muutama kukka. Siis jossain määrin pitkäjännitteistä työtä.

      Monelta on usko loppunut sinivuokkojen lisäämiseen, kun ruukutetut sirkkataimet näyttävät kuolleilta ensimmäisen talven jälkeen ja heitetään pois. Sirkkalehdet voivatkin olla kuolleita minkä perusteella tehdään virhearviointi eli määritellään taimet kuolleiksi. Sirkkalehtivaiheen aikana eli ensimmäisenä kesänä sinivuokko kerää kasvuvoimaa juuriin ja kasvattaa toisen vuoden kasvusilmun valmiiksi ja tästä seuraa että sinivuokko ei olekaan kuollut vaikka sirkkalehtien perusteella se voikin näyttää kuolleelta. Pitääkin muistaa että lehtisilmujen kasvuun lähtö tapahtuu selvästi myöhemmin verrattuna kukkasilmujen kasvuunlähtöön. Eli sinivuokko ei suinkaan ole kuollut sirkkataimivaiheessa vaikka usein siltä näyttää.

      Sinivuokon kasvualustan kalkitus rehevöittää kasvustoa ja voi myös harkita kevyttä lannoitelisää.

      Sinivuokko toimii hyvin kukkapenkin reunuskasvina. Näin saadaan kukkapenkki kukoistamaan jo varhain keväällä ja myöhemmin kesällä sinivuokko saa varjoa ja suojaa kukkapenkin muilta kasveilta.

    • Esikasvatukseen

      Jos sinivuokon juurella on sirkkataimia, niin ne kannattaa siirtää esikasvatukseen, koska muuten niistä kuolee suurin osa. Esikasvatukseen siirretyistä sirkkataimista suurin osa pysyy kasvukuntoisina, ja esikasvatusalustalla niitä kannattaa kasvattaa parikin vuotta. Esikasvatuksessa taimien kuolleisuus on hyvin vähäistä, mutta luonnossa kuolee suurin osa parin vuoden aikana. Itämisestä kolmannen kasvukauden alussa tulee ensimmäiset kukat.

      Keväällä emokasvin juurella olevat sirkkataimet on jo yhden kasvukauden kasvaneita ja kasvattavat tämän kesän aikana ensimmäiset oikeat lehdet ja syksyyn mennessä ensimmäiset kukkasilmut ja ensimmäiset kukat tulee vuoden päästä ensi keväänä. Myöhemmin kesällä sirkkataimet voivat olla myös tänä keväänä/kesänä itäneitä ja kukkivat ensimmäisen kerran 2-3 vuoden päästä.

    • Pakkaskäsittely

      Onko onnistumisen mahdollisuuksia tuottaa sinivuokon taimia siemenistä. Mikä on paras aika kylvää siemenet.

      Itääkö sinivuokon siemenet ensimmäisenä kesänä vai tarviiko pakkastalven kylmäkäsittelyn.

      • VaatiiPakkasen

        Vaatii talven pakkasen.


    • Auringolta suojassa

      Pensaiden alustat on hyvä sinivuokon kasvupaikka. Saattaa menestyä myös avovarjossa, mutta aurinkoisilla paikoilla voi olla ongelmia, jos kesällä ei ole muusta maanpintakasvillisuudesta auringonsuojaa. Esimerkiksi aurinkoisilla kukkapenkeillä sinivuokka kasvaa ja kukkii hyvin jos se saa suojaa kesällä muusta kukkapenkin kasvustosta.

    • AurinkoTappaa

      Onnistuiko siirto. Yleensä aurinko tappaa sinivuokon.

      • estis2012

        Tapoin sinivuokot kun siirsin ne varjosta aurinkoon.


      • Keeväänkukoistaja
        estis2012 kirjoitti:

        Tapoin sinivuokot kun siirsin ne varjosta aurinkoon.

        Jos haluat kevään kukkaloistoa aurinkoon, niin etsi mukulaleinikki. Helppo ja varma siirtää. Kasvaa myös pensaiden aluskasvina. Kannattaa kasvattaa myös sellisissa paikoissa minne himohoitajan kuokka ei ylety, koska kuihtuu jussilta näkymättömiin ja voi tulla innokkaan hoitajan kuokan tuhoamaksi.


      • Anonyymi

        Hapan maa tappaa sinivuokon. Kukkapenkit ja puutarhat ovat usein niin happamia, että sinivuokot eivät viihdy. Sinivuokoille pitää antaa reilusti kalkkivimursketta maan happamuuden lieventämiseksi.


      • Anonyymi
        estis2012 kirjoitti:

        Tapoin sinivuokot kun siirsin ne varjosta aurinkoon.

        Yksi syy kuolemiseen voi olla hapan maa. Sinivuokko on kalkinsuosija.


    • KasvaaSielläVarjossa

      Anna niiden olla siellä turvassa. Voit antaa niille kalkkivimurskaa ja lievän lannoituksen. Kun niiden kasvu voimistuu ja kukkiminen lisääntyy ja siementuotanto lisääntyy. Kun pehkon alle itää taimia niin silloin voit siirtää taimia huoletta haluaamiisi paikkoihin ja emokasvin elossa säilyminen on varmistettu ja saat taimia myöhemminkin.

    • Omassaympäristössä

      Sinne ovat itäneet ja tykkäävät varjossa kasvaa. Auringossa olisivat kuolleet.

      • Hyväpaikka

        Pensaan alla hyvä paikka kasvaa ja kukkia. Keväällä saa aurinkoa ja kesällä lehvästö antaa suojaa auringolta.


      • Anonyymi

        Kalkittu kukkapenkki on hyvä kasvualusta sinivuokolle. Avoimessa kukkapenkissä sinivuokko kukkii näyttävästi ja sietää kevätaurinkoa. Myöhemmin kesällä kukkapenkin muut kukat suojaa sinivuokkoa kesäauringon paahteelta.


    • AurinkoTuhoaa

      Paras tapa säilyttää sinivuokkosi on se kun annat sen kasvaa nykyisessä kasvupaikassaan rauhassa. Kun sinne kasvaa uusia taimia, niin niitä voit siirtää suoralta auringolta suojaisiin paikkoihin. Paras tapa tuhota sinivuokkosi, on siirtää se auringonpaisteeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      110
      3009
    2. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      191
      2700
    3. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      61
      2149
    4. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      1
      1431
    5. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      242
      1406
    6. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      22
      1320
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1131
    8. Ei osattu ratkaista etääntymistä

      Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.
      Ikävä
      115
      890
    9. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      872
    10. Esprit hoitokdit Varkaudessa?

      Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin
      Varkaus
      103
      863
    Aihe