Judo vs. karate - kumman ottaisi?

Aikakone

En ole koskaan harrastanut mitään itsepuolustuslajia ja nyt olisin kiinnostunut joko judosta tai karatesta. Molempien lajien puolesta puhujia varmasti riittää, joten ottaisinkin risut ja ruusut jo tässä vaiheessa vastaan ja päätän niiden pohjalta kummalle lajille vaaka kallistuu =)

Minä kiitän ja kumarran :)

12

2817

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä haet

      Aina näitä mahtuu joukkoon. Sama kun kysyisit alanko harrastaan jalkapalloa vai jääkiekkoa. Jos haluat potkia palloa, niin jääkiekkoa. Mitä haet lajiltasi. Potkuja, heittoja, mattovääntöä.. jne. Lisäksi karatesta taitaa löytyä suomestakin toistakymmentä eri tyylisuuntaa, jotka saattaa poiketa toisistaan yhtäpaljon kuin kickboxing painista. Käyppä tutustuun seurojen sivuilla eri lajeihin ja tuu sitte kysyyn esim. kumman lajin/suuntauksen pystytekniikoita pidätte tehokkaampina.

      • Sensei

        "Sama kun kysyisit alanko harrastaan jalkapalloa vai jääkiekkoa. Jos haluat potkia palloa, niin jääkiekkoa"

        LoL!


    • .,.,.

      tai sitten Kyokushin karate.

      • ,.,.,.

        Shiai Kyokushin karate, jota Karateliitossa edustaa Kyokushin Karate Helsinki ry poikkeaa jonkin verran perinteisestä Kyokushinista. Shiai Kyokushinissa painotetaan realistista ottelu - ja itsepuolustuskäsitystä ja siksi tyyli on luopunut perinteisestä ottelutavasta. Ottelutapa, jossa päähän kohdistuvat lyönnit ovat kiellettyjä johtaa väistämättä väärään ottelutapaan ja -etäisyyteen. Shiai Kyokushin tyylissä lyönnit päähän ovat sallittuja ja ottelusäännöt ovat pitkälti samat kuin K1 -otteluissa. Otteluissa käytetään 12 unssin nyrkkeilyhanskoja ja säärisuojuksia. Vain kontrolloidut potkut päähän sallitaan. Tyylin nimessä etuliite shiai tarkoittaa ottelua. Se korostaa sitä seikkaa, että Shiai Kyokushin eroaa perinteisestä Kyokushinista juuri ottelutavassa eniten. Otteluharjoittelu alkaa heti alkeiskurssilla. Aluksi kehitetään liikkumista ja perustekniikoiden hallintaa. Otteluosaamisen merkitys kasvaa vasta edettäessä kohti ylempiä vyöarvoja. Tyylin ylempiin vyökokeisiin kuuluu ottelusarjat, joissa otellaan ilman taukoja useita peräkkäisiä vastustajia vastaan.


    • Jido

      Et ole koskaan aikaisemmin kiinnostunut mistään itsepuolustuslajista, etkä tiedä niistä mitään.
      Tiedät vain, että on olemassa Judo ja Karate.
      Suosittelen tutustumaan lajeihin rauhassa.
      Judo on kaikkialla samaa Judoa.
      Karatea on erilaista johtuen useista eri tyyleistä. Sanoisin, että hyvää ja huonoa on tarjolla. Suosittelen myös laajentamaan valinnassi lajivalikoimaa kun kerran olet itsepuoluolustuslajia aloittamassa.
      Kun et tiedä asiasta juuri mitään niin aloitat suurella varmuudella lajin jossa et viihdy.
      Niin ovat tehneet monet muutkin ja etsineet itselleen oikeaa lajia. On myös totta, että kaikki lajit eivät sovi kaikille. Sinä voit olla hyvä jossain lajissa, mutta taas huono toisessa.

      Kun etsit itsepuolustuslajia niin kannattaisi etsiä silloin sellaista. Olet jo nyt menossa metsään. Judo on hyvä laji, mutta ei varsinaisesti ip laji, vaikka kokenut Judoka osaakin puolustaa itseään. Karatessa on tyylisuuntia paljon ja ne eroavat toisistaan myös aika paljon. Jossain niistä oppii itsepuolustusta ja jossain jotain muuta. Taitava kilpakaratekakin osaa puolustaa itseään, mutta se ei ole harjoittelun päämäärä. Karate joka ei tähtää kilpaurheiluun voisi olla parempi ratkaisu sinun tapauksessa. Voi olla että et koskaan aloita mitään tai käyt pari viikkoa jollain kurssilla ja lopetat. Asenne ja motivaatio ratkaisesvat aika paljon. Jos olet asiasta kiinnostunut niin varmasti etsit ja kokeilet eri vaihtoehtoja kunnes löydät sen oikean. Onnea valitsemallasi tiellä Peelo.

      • xxx

        Olipas kannustavaa tekstiä Jidolta.

        Itse aloittaisin homman niin, että etsisin netistä omalla paikkakunnalla tarjottavia lajivaihtoehtoja ja sen jälkeen etsisin kyseisistä lajeista tarjolla olevaa tietoa. Kävisin myös paikallisten seurojen järjestämissä näytöksissä / soittaisin seuroihin ja kysyisin lajin mahdollisista alkeiskursseista.


      • Heh

        Kyllä Peelon tunnistaa - Jido kuuluu itse pääpeeloihin.


      • JIDO
        Heh kirjoitti:

        Kyllä Peelon tunnistaa - Jido kuuluu itse pääpeeloihin.

        Sinulla on ongelmia tunnistamisen suhteen. Erehdyt luulemaan ihmisiä joksikin muuksi kuin oikeasti ovat. Oikeasti sinun kannattaa hakea apua. Ystävänä annan tämän linkin. Käy tsekkaamassa.

        http://www.mielenterveysseura.fi/


    • Impertinent

      eri lajien ja tyylisuuntien treenejä, ja jos alkaa peruskurssi, niin käy kokeilemassa sopiiko laji.

      Ja tietenkin jos järjestetään joitain näytöksiä niin mee ihmeessä katsomaan, ei ainakaan ole mitään hävittävää. Jos on ystäviä jotka harrastavat jotain kysele heiltä, usken että he vastaavat

    • paskamahavittu

      ei vittu toi jido o homo

    • r5t5tt5

      Olette väärällä palstalla.

    • aitoBlueteam

      ottaisin molemmat ja rajusti takaapäin täysillä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      116
      1477
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      50
      960
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      146
      764
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      617
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      596
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      558
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      119
      535
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      500
    12. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      488
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      488
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      478
    15. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      477
    16. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      466
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      457
    18. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    19. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      420
    20. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      419
    Aihe