Karaten aloitus

Elmo9999

Päätin sitten aloittaa karaten. Nyt heräsi vielä kysymyksiä kun huomenna aijon sinne soittaa ja kysellä pääseekö mukaan.

1. Onko juuri valkoistapukua pakko käyttää vai käykö musta?
2. Olen 16-vuotias,joten kuulunko junioreihin vai aikuisiin?
3. Kuinka kauan pitää treenata että pääsee ottelemaan?
4. Miten vyökokeet etenee? Mitä käytännössä pitää tehdä? Otella, sparrata?

4

488

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaketsukamies

      no kannattaa juurikin soittaa koska kaikki nuo riippuvat täysin seurasta ja tyylisuunnasta.

      Mutta neuvoisin käyttämään valkoista pukua jos karateen olet menossa....

    • chromecoma

      1. Jos seurassa puvun väri on valkoinen niin silloin ehdottomasti valkoinen puku. Monissa seuroissa musta puku on ainoastaan Sensein käytössä. Alkeiskurssilla ei yleensä ole "pukupakkoa".

      2. 16-vuotias on omassa seurassani "aikuinen". Alkeisia tosin joskus kutsutaan junnuiksi.

      3. Meidän seurassa ottelu kuuluu alkeiskurssin sisältöön, mutta sen vaativuus etenee omien taitojen mukaan.

      4. Riippuu seurasta. Yleensä vyökoe sisältää kyseisen vyöarvon vaatimat lyönti-, potku- ja torjuntatekniikat, sekä usein kata. Nämä pitää sitten pistää jakeluun niin, että seuraavassa vyökokeessa muistaa edelleen nämä aiemmin opitut asiat. Kumite tulee seuran tavan ja oppilaan tason mukana.

    • Pammo Hepinoja

      Karaten harrastus on vakavaa touhua.

      Vaikka todellista kontaktia ei sallita niin siitä voi olla silti hyötyä
      Hesassa ja Turussa.

    • Eräs vanha harrastaj

      Vyökokeet eivät ole ihka oikein juttu, mitä ihmisen mielelle ja sielulle saa tehdä, ja ne luovat jotenkin ihmisestä hänen persoonallisuudestaan epähumaanisemman.
      Miltä näyttäisit sellaisen jälkeen?
      - Entä miten haluaisit esittää ja esitellä itseäsi senkaltaisen koettelemuksen aikana tai sen jälkeen?
      Kuulut junioreihin ja aikuisiin; nuoriin. Miltä se sinusta vaikuttaa? On varmasti turvallista ja mielenkiintoista mukaansatempaavaa harrastaa jotakin kamppailu-urheilua, kuin heilua hulluna florismista ja feminismistä kadulla. Nämä ovat kuitenkin monesti ihan samankaltaisia, samanlaisia, ja saman seuran asioita. Se tekee olosta kultaista, ja luo kellastunutta muistikuvaa, menneisyyden hetkistä, vapauden, ilon ja onnen tunteiden läsnäollessa.
      Eikö lajeja muuten tosiaan ole sen enempää?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe