ajattelin nikkaroida lintupöntön

bird whistler

mutta heti suunnittelu vaiheessa tuli ongelma! Minkälainen puhdistus mekanismi kannattaa tehdä oisko esim. semmonen että jos on suora katto ni laittaa sen toiselta laidalta saranalla ja toisen laidan haalla kiinni? Vai esim. että lattia ois kiskoilla että sen sais vedettyä sivusta pois ja työnnettyä takaisin? Oiskohan kumpikaan toimivia ratkaisuja?

3

210

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pönttö nikkari

      Tänään tehään pönttö! Ensi hieman sahataan lautaan,
      sitten poralla vähän PRUM PRUM (kova ääni!) ja pönttö on valmis!

    • Putsari

      Mielestäni paras olis saranoitu lattia haalla kiinni toiselta puolelta. Puhdistus näppärää; haka auki ja sisältö putoaa pois. Ellei ole kiinni pohjassa. Jos katto on auki, roskat pitää kaivaa sieltä tai kääntää pönttö ylösalaisin.

    • Nipa Näppärä

      Pane pohja kahdella ruuvilla kiinni. Kuljeta akkuporakone mukana sillä ruuvit auki, pohja irti, puhdistus maasta otetulla kepillä, pohja paikalleen ja ruuvit poralla kiinni. Se oli siinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      907
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      64
      657
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      650
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      582
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      553
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      528
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      513
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      75
      457
    9. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      446
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      435
    Aihe