Mulla on tv yhistetty stereoihin scartilla niin että äänet kuuluu niistä ja tv on yhistetty joko koneeseen tai konsoliin hdmi:llä. Nyt pitäs digiboxi saada myös niin että kuuluis niistä stereo kaiuttimista, mutta tv:ssä on vaan 1xscart ja 1xhdmi. Saisko esim kahdella scart johdolla äänet kulkemaan digiboxin kautta niin että menis stereolle ja toimis myös hdmi:n äänet?
tv,digiboxi+stereot
.....
296
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Useimmissa televisioissa ei ole lähtöliitäntöjä. Eli tv:stä ei kuulu mitään (paitsi sen omista kaiuttimista). Digibokseissa sen sijaan on lähdöt. Eli scart-johto digiboksista televisiion ja stereoihin. Minulla on digioksissa myös rca-liittimet, niin voin kytkeä stereot digiboksiin normaalisti rca-johdolla. TV on pelkkä näyttö (loogisesti ymmärrettynä). Jos kytket television hdmi-johdolla boksiin, niin voi olla ettei ääni kulje stereoihin. HDMI-johtoon liittyy idioottimainen kopioinninestokytkentä.
Saa toki tv:stäkin äänet ulos SCARTista ja silloin voidaan tarvita scart-adapteri,
esim.
http://www.eyepartner.com/wp-content/uploads/2010/06/03_Scart2RCA.jpg
Ja on taulutelkkareissa myös suoraan äänilähtöjä RCA-liittimin sekä se tärkein eli optinen äänilähtö digitaalisen äänen kytkemiseen. Jos kytkee kuvalähteen, kuten Bluray-soitin, mediaplayer tai pleikkari, HDMI-kaapelilla televisioon, niin digitaalisen äänen saa ulos optisesta äänilähdöstä.
Ja on kuulokeliitäntä, mutta se on tarkoitettu kuulokkeille. :)
Kun ostaa, niin kannattaa valita sellainen taulu-tv, jossa on kaikki tarvittavat liitännät. Ja kannattaa valita sellainen vahvistin, jossa on parikin tuloliitäntää optiselle äänelle.