Olemme päättäneet aloittaa "vauvan tekojommat" ja toivon että tärppäisi pian. Elän viellä siis normaalia elämääni, juhlin ja urheillen kamppailulajia. Mieheni on sitä mieltä että niin kauan kuin juon tai "tappelen" hän ei suostu kunnon yrityksiin vaan jättää ns leikin kesken ennen H-hetkeä ja heittää ohi tähtäimen.. Eli lopettaisin elämisen ja rupeaisin pelkästään odottamaan vauvaa.. Miten kertoa miehelle niin että tajuaisi asian? Voihan olla hyvin ettei tärppää vuosiin..
Miehen mielipide eroaa omasta
Fiffter
7261
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vaikea sanoa, kuinka miehesi saisi ymmärtämään... Mutta minä kyllä tein itse sen "virheen", että elin vähän niinkuin jo odottaisin. Alkoholia en tosin ole voinut juoda oikein muutenkaan, mutta jätin sen vähäisenkin pois. Join silloin tällöin energiajuomia, jotka jätin pois, kun alettiin yrittämään lasta. Kiinnitin enemmän huomiota siihen mitä syön ja teen...ja se, jos joku, lisää stressiä. Ja stressihän ei auta asiaa lainkaan. Lasta ei kuulunut ja päätin sitten alkaa elää "normaalia" elämää. Vuosi meillä meni, lapsettomuustutkimuksiin oli jo lähetekin valmiina, mutta sitä ei sitten tarvittu. Meidän kohdalla vaikeus saada lasta johtui epäsäännöllisestä kierrostani, mutta saattoipa stressikin vaikuttaa. Ja ainakin itsellä on mukavampi olo, kun elää niinkuin ennenkin :)
Lähinnä sitä miettii, että voiko joku oma teko, kuten alkoholin juonti, vaikuttaa lapseen, jos sattuu juomaan raskaana ollessaan (muttei tiedä olevansa raskaana). Mutta kun kerran yritetään lasta, niin osaa sitä jo kiinnittää huomiota ajoissa mahdollisiin oireisiin. Ja niinhän sitä sanotaan, ettei esim. alkoholista ole haittaa vielä siinä vaiheessa, kun et edes itse tiedä raskaudesta. :) Kyllä siitä elämästä pitää nauttia, vaikka lasta yrittääkin!
Tuota yritin miehelleni selitelläkin että myös liialliset paineet ja murheet voivat viivästyttää hedelmöittymistä. Miten miehille on ylipäätänsä opetettu tämä naisen odotus aika... Kun oma mieheni luulee naisen tietävän jo viikon jälkeen että on raskaana tai ehkä jo seuraavana aamuna.. Pyh! Elokuvat ja sarjat vääristävät miesten mieliä.
Voihan myös perustella miehelleni että ennen aikaan sitä juotiin vain vahvoja viskejä jne mitkä ovat varmasti tosi myrkkyä pienille sikiöille. Mutta siis ennen raskauden tietämistä ei saisi juoda... Sehän on selvä että kun tieto on 100% loppuu alkoholi ja tupakan nauttiminen.
alkoi kiinnittyy kohtuun noin viikon kuluttua itse hedelmöitymisestä ja on jonkin aikaa vielä ruskuaispussin (vaimikäsenytoli) varassa ennen kuin napanuora kehittyy ja alkaa kunnolla toimimaan ja välittämään ravintoaineita äidistä vauvaan. Raskausviikkoja noille en nyt muista (enkä kännykällä osaa tietoa etsiä samalla kun kirjoitan), mutta googlettamalla löydät ap tiedon. Kuitenkin muistelen, että raskautumista odottava äiti kyllä tietää olevansa raskaana jo siinä vaiheessa ja raskausoireet jylläävät.
Harrastusten suhteen voit näyttää miehellesi netistä artikkelia, jossa kerrottiin ranskalaisnaisen juosseen maratonin rv 40 (vai oliko rv 39). Tämä juttu oli ainakin hesarissa viime syksynä... Varmaan löytyy googlettamalla. Kehosi kyllä tietää mitä se pystyy tekemään raskaana ollessaan ja kyllä varoittaa. Raskaana ollessa tietysti kamppailulajit ovat mahdollisesti vatsaan osuvien iskujen vuoksi riskialtista, mutta sen sinä osaat itse arvioida paremmin ja ei se sinun hedelmöitymistä estä millään tavalla. :)
odotahan kunhan oikeasti raskaudut niin et saa tehdä enää mitään raskasta hommaa saatikka nostella mitään maitopurkkia painavampaa.. Mutta sitten kun/jos tulet raskaaksi toisen kerran, niin saat pyörittää lapsiarkea ja kannella ja nostella vaikka mitä, ilman että mies reagoi mitenkään :D :D
Kyllä urheiluharrastusta saa jatkaa ainakin raskaudesta tietoisuuteen asti. Alkoholi kannattaa kuitenkin jättää juomatta, paitsi ehkä heti ensimmäisenä viikonloppuna kuukautisten jälkeen.
Jos juot, niin se saattaa jäädä vaivaamaan miehesi tai omaa mieltäsi raskauduttuasi.
Joskus myös mies voi olla vain huolissaan sinun tai lapsen terveydentilasta ja ns. isällinen vaisto herää..
voi ihan huoletta ottaa siihen asti, että kuukautiset jää pois. Vielä senkin jälkeen menee 2viikkoa ennen kuin napanuora muodostuu, ja siihen asti sikiö siis saa ravintonsa ruskuaispussista, eikä ole yhteydessä äidin verenkiertoon.
Kiitos hyvästä vastauksesta! :)