Kehitysvammaisten abortti?

Dollydii

Haluan kysyä ihan mielenkiinnosta seuraavaa:

Mitä mieltä olette kehitysvammaisista tämän aihe-alueen alla?
Pitääkö kehitysvammaisten pitää lapsi? (Tarkoitan nyt sen asteisia kehitysvammaisia, joilla on fyysiset edellytykset lapsen saantiin.)
Pitääkö synnyttää tietoisesti valmiiksi sairas vauva?

Minun mielestä ei todellakaan. Tiedän esimerkiksi tapauksen jossa lievästi kehitysvammainen äiti sai lapsen, ja lapsen isä (normaali/terve)
myöhemmässä vaiheessa tuli burnoutiin, kun ei kestänyt kahta kehitysvammaista pitemän päälle.

Toiseksi, vaikka kuinka karulta jonkun korviin kuulostaakin, niin itse en ikinä synnyttäisi tietoisesti kehityvammaista lasta.
Jos minulle kerrottaisiin että lapsen kehityksissä henkisesti/fyysisesti olisi jotain vikaa, eikä koskaan tulisi olemaan ns. normaali lapsi, niin
tekisin abortin samantien. EN sen takia että olisin jotenkin kehitysvammaisia vastaan, vaan sentakia koska mielestäni ei ole
oikein tuoda jo valmiiksi sairasta lasta maailmaan.

Tätä asiaa voidaan myös käsitellä evoluutionkin kannalta, mutta jätän siitä puhumisen toisaalle.

13

472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Evokki

      Kehitysvammainen voi saada myös täysin terveitäkin lapsia (tiedän pari tapausta), joten lienee kohtuutonta sanoa että "kehitysvammaisten ei pitäisi saada lapsia ja tuoda siten lisää vammaisia maailmaan!". Kehitysvammaisuuden vuoksi abortointi on mielestäni ihan yhtä ok kuin muukin abortointi, jos täysin terveenkin alkion saa abortoida huonon ajankohdan yms. vuoksi, niin tietysti on luonnollista että vaikeavammaisenkin saa. Onhan siinä jo lääketieteellinen perustekin (epänormaali kehitys) sitten!
      Abortti on äidin päätettävissä, joten jokainen saa itse päättää haluaako kasvattaa vammaisen lapsen (..vai lasta ollenkaan), ja en lähtisi kenenkään päätöksiä tuomitsemaan.

      Tuo evoluutiopointti on jännä, olen aina miettinyt että mitenhän hyvin tämä luonnonvalinta enää meillä ihmisillä toimii, kun on niin paljon esim. lapsettomia jotka väen väkisin haluavat lapsen ja käyvät vaikka minkälaisissa hedelmöityshoidoissa ja niin edelleen. Ihmisissä lisääntyy paljon porukkaa joiden ei luonnostaan "kuuluisi" lisääntyä :P Ei nyt sillä että se olisi väärin tai mitään, mutta noin ajatusleikkinä voisi miettiä johtaako se esim. alati lisääntyvään hedelmättömyyteen.

    • Jeps,

      Mutta mikä se prosentuaalinen luku on, että kehitysvammainen saisi terveen lapsen? Veikkaan että aika pieni.. Ja miksi ottaa sitä riskiä sitten.

      Toki abortti on äidin päätettävissä, enkä minäkään tuomitse.

    • Evokki

      En tiedä todennäköisyyksiä, riippuu hirveästi vamman laadusta. Jotkut kehitysvammat voi olla periytyviä, toiset ei. Ja kuten muissakaan perinnöllisissä sairauksissa, kantaja tai sairautta ilmentävä fenotyyppi ei aina automaattisesti saa sairasta lasta. Isällä voi olla vaikka sirppisoluanemia, mutta lapsella ei välttämättä jos äiti on terve :P Se on sitten eri asia haluaako vammainen (tai muuten vain vakavaa perinnöllistä sairautta kantava) ottaa riskin, näistähän voi, ja mielestäni pitääkin jutella sitten perinnöllisyysneuvonnassa. Ja tietysti vammaisten kohdalla pitää ihan oikeasti huomioida myös se, että kykenevätkö nämä oikeasti huolehtimaan lapsesta jos sellaisen tahtovat.. Mutta en siis lähtökohtaisesti lähtisi tuomitsemaan vammaisten lapsenteko-oikeutta, jos pystyvät lapsen elättämään (ts.ei ole niin hirveän vakava kehitysvamma)

    • ei voi saada

      Jos vanhempi on kehitysvammainen niin hän ei pysty huolehtimaan lapsestaan. Ehkäisyasia pitää hoitaa jo ajoissa ja niin varmaan nykyään tapahtuukin.

    • Jos tietoisesti synnyttää sairaanlapsen, on se mielestäni kohtuutonta/itsekästä että julmaa. Jos noudattaisimme evoluutiota, ei kehitysvammaisia olisi.

    • seleevä!

      myöntäkäämme että
      abortin suosijat ovat ristiriitaisia, itsekkäitä, ajattelemattomia itsekeskeisiä ihmisiä... "

      hmm... okei?

    • Evokki

      "Jos noudattaisimme evoluutiota, ei kehitysvammaisia olisi."

      Siis anteeksi mitä, noudattaisimme evoluutiota? :D Ei evoluutio ole mikään ohjesääntö jota "noudatetaan" että tapahtuu jotakin. Evoluutio on luonnonvalinnan, muuntelun, mutaatioiden yms. tekijöiden tulos, jossa laji tai vähintäänkin populaatio kehittyy ajan myötä. Koko ajanhan me tässä "noudatamme" evoluutiota ja kehitymme, hitaasti mutta varmasti. Kehitysvammaisuus, vakavat sairaudet ja kaikki muutkin ns. "virheet" kuuluvat evoluutioprosessiin. Ilman mutaatioita ei olisi evoluutiota, ja kaikki mutaatiot nyt eivät ole hyödyllisiä -> ne harvinaistuvat ajan ja luonnonvalinnan myötä. Sinällään en olisi huolissani mistään perinnöllisen vammaisuuden lisääntymisestä, koska tuskin on tulossa trendiä että kaikki haluaisivat alkaa pukkaamaan lapsia vammaisten kanssa. Ja siksi toisekseen vakavimmat kromosomihäiriökeharit ovat usein steriilejä.

      Ja kyllä osa kehitysvammaisista voi aivan hyvin huolehtia lapsista, ottakaa nyt hyvät ihmiset ihan oikeasti huomioon, että "kehitysvammaisuus" laajimmillaan käsittää kaikki autistiset, aspergerit ja sellaiset cp-vammaiset joiden nupissa ei ole mitään vikaa. Kaikki keharit eivät ole mitään kuolaavia downeja. Joten edelleen olen sitä mieltä, että jos joku lievästi vammainen (esim. täysjärkinen cp-pyörätuolipotilas) haluaa lapsia hankkia tyyliin terveen puolison kanssa JA perinnöllisyysneuvoja näyttää vihreää valoa, niin miksei?

      Ei nuista vammaisista minulle mitään haittaa ainakaan ole, ja olen ehkä sen verran välinpitämätön ihminen etten jaksa skitsoilla ja hermoilla siitä että heitä on olemassa ja syövät yhteiskunnan varoja. Niin ne elämäntapajuopotkin syövät, ja onneksi itse olen terve. Jos joku haluaa esim. pitää vammaisen lapsen niin pitäköön, ei se ole minulta pois vaikken itse samaan ratkaisuun päätyisikään. Eipä ne vaikeasti vammaiset taida oikeasti älytä edes kärsiä tilastaan tai toivoa että "kunpa en olisi edes syntynyt", joten lopuunsa heidänkin kannaltaan asia on ihan sama :P

      • "Jos noudattaisimme evoluutiota, ei kehitysvammaisia olisi."

        Sanoinko että evoluutio olisi joku ohjesääntö? En mielestäni sanonut, anteeksi jos annoin ymmätää väärin.

        Kehitysvammaisuus, vakavat sairaudet ja kaikki muutkin ns. "virheet" kuuluvat evoluutioprosessiin. Ilman mutaatioita ei olisi evoluutiota, ja kaikki mutaatiot nyt eivät ole hyödyllisiä -> ne harvinaistuvat ajan ja luonnonvalinnan myötä.>

        Oletko nähnyt eläintenmaailmassa luonnossa jotain vammasia elukoita jotka olis aikuisikään asti hengissä? Oletko kuullut että lauma huolehtisi edes poikasesta/pennusta jos tältä on katkennut jalka? Jos et ole ymmärtänyt myös me ihmiset ollaan niitä "elukoita".
        That's the point.


    • Evokki

      Jep, ihminen on eläin myös ja evoluutio pätee meihinkin, mutta en ymmärrä edelleenkään mitä tarkoitat evoluution "noudattamisella". Evoluutio on kuitenkin tapahtumasarja ja tapahtuu teimme suunnilleen mitä hyvänsä.

      Ja ihmislajille nyt vaan sattuu olemaan lajinmukaista tuo heikoimmista huolehtiminen ja vahvat sosiaaliset suhteet & tällainen massiivinen laumakäyttäytyminen (ts. Monimutkainen yhteiskuntarakenne). Tällaisiksi ollaan kehitytty ja en näe miksi se olisi jotenkin evoluutiota vastaan, evoluutiolla tuskin on sääntöjä joita sen kehittämä laji voisi rikkoa. Muut eläimet tosiaan eivät niin kauheasti hyysää lahitovereita jotka eivät pysy porukan mukana, mutta me nyt ollaan tällaisia eläimiä ja hyysätään. Ja tokihan muillakin lajeilla aina satunnaisesti selviää aikuisikään saakka joku vähän reppanampi, vaikkei se niin yleistä olekaan.

    • Tällaisiksi ollaan kehitytty ja en näe miksi se olisi jotenkin evoluutiota vastaan, evoluutiolla tuskin on sääntöjä joita sen kehittämä laji voisi rikkoa.<

      Siis jos mietitään meitä ihmisiä samanlaisina kun eläimiä luonnossa..

      Luonnossa pärjäävät vain kaikista vahvimmat, heikoimmat jää alle, eikä heistä tule johtajia. Vain vahvimmat urokset saavat lisääntyä naaraiden kanssa, että tulisi mahdollisimman vahvat ja hyväkuntoiset poikaset jotka jatkavat tätä eteenpäin.

      Mutta kuten ihmisillä todetusti on se moraali, tämä ei käy päinsä meidän maailmassamme. Ei tässä muuta murhetta olisi, mutta koska ihmiset eivät "noudata" tätä samaa kuviota kuin eläinmaailma luonnossa, tarkoittaa se pitemmän päälle sitä, että me tuhoamme loppujen lopuksi itsemme ja elämämme maalla loppuu ennepitkään "omien kätösiemme" kautta.

    • Evokki

      Mutta unohdat nyt, että me ihmiset ei olla samanlaisia kuin jotkut vesipuhvelit tai sudet luonnossa. Me olemme jo kehittyneet ("tuhonneet"?) itsemme siihen pisteeseen, että jos napataan yksittäinen ihminen keskeltä suurkaupunkia ja viskataan viidakkoon pelkän puukon kanssa, tämä ei siellä pärjää. Ihmiset ovat vähän niin kuin muurahaiset, kaikkien selviäminen riippuu todella, TODELLA kiinteästi muista ja jokaisella on tehtävänsä yhteiskunnassa, ja ilman porukkaa ei pärjää.

      Mutta niin, mielestäni voi ottaa esimerkiksi jotain toista lajia ja väitää että "meidän pitäisi käyttäytyä niin kuin nuo!". Ei pidä, koska emme ole se laji, vaan olemme homo sapiens joka käyttäytyy näin niin kuin me nyt käyttäydymme. Toisekseen mekin olemme koko ajan luonnossa, tämä on meidän elinympäristömme ja käyttäydymme täällä näin. Jossain viidakossa tai savannilla meno voisi olla toinen, eri ominaisuudet, piirteet ja käyttäytymismallit toimivat eri tavoin eri paikoissa. Se miten me käyttäydymme nyt tässä tilassa ja paikassa, ei tietenkään olisi paras malli jossain toisessa tilanteessa. Eli toisin sanoen jos elettäisiin askeettisesti petojen armoilla jossain hevonkuusessa, ei kannattaisi oman selviytymisen vuoksi hyysätä niitä heikompia. Nyt se on kuitenkin mahdollista, ja koska se tuntuu meistä oikealta, me myös teemme sitä.

      Pitäisikö meidän siis luoua tästä evoluution lajillemme kehittämästä piirteestä ja alkaa tietoisesti karsimaan "epäkelpoja" yksilöitä? Alkaa siis käyttäytyä tietoisesti lajillemme epätyypillisesti? Tämä meidän vammaisista ja sairaista huolehtimiskuvio on ihan yhtälailla evoluution muovaama käyttäytymismalli kuin jollain toisella lajilla kuolleiden lajitovereiden syöminen. Meidän ei siis pidä mitenkään "noudattaa samaa kuviota kuin eläinmaailma luonnossa" -Me olemme eläimiä, me olemme luonnossa ja meillä on omat tapamme hoitaa asioita ja käyttäytyä. Niin on jokaisella lajilla, ja meidän tapamme on tämä. Yksittäinen yksilö voi ajatella ja toimia eritavoin, mutta ryhmänä käyttäydymme näin. Yksittäinen ihminen ei usein halua ketään riippakivekseen ja huolehdittavakseen, mutta isona laumana taas haluamme huolehtia heikommista kun siitä ei aiheudu kenellekään kohtuutonta vaivaa.

      En minä usko että ihmiset kuolevat sukupuuttoon siksi, että huolehdimme sairaista ja vammaisista ja jotkut HARVAT niistä sairaista ja vamuista pääsevät lisääntymään. Enemmistö kuitenkin voittaa ja vie evoluutiota ja kehitystä eteenpäin, eivät ne pari keharia jotka päättävät lisääntyä. Eri juttu jos siitä tosiaan tulisi jokin ihmeen trendi ja muoti-ilmiö, mutta enpä jaksa uskoa.. Ja toisekseen ne sukupuutotkin kuuluvat evoluutioon, joten ei olisi edes ihme vaikka tässä joskus sukupuuttoon kuoltaisikin, syystä tai toisesta. Saahan nähdä.

    • Hmm.. pakko myöntää että hyvä pointti ja hyvää tekstiä.

      Silti jää kuitenkin pieni tyhjä kysymys ainakin itelleni tosta tulevaisuudesta ynnä muista, mutta ei kai sitä pidä nyt murehtia.
      Kerta tähän on päädytty, niin tässä nyt ollaan ja eletään näillä eväillä.

      "Ja toisekseen ne sukupuutotkin kuuluvat evoluutioon, joten ei olisi edes ihme vaikka tässä joskus sukupuuttoon kuoltaisikin, syystä tai toisesta. Saahan nähdä."

      yhdyn kyllä tuohonkin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3121
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1600
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      93
      1451
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      89
      1349
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1314
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      155
      1228
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1168
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      999
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe