Meillä on siis sellanen ongelma että meidän kissa on saanut ennenkin pentuja, mutta tällä kertaa tulikin vain yksi, eikä emo välitä ollenkaan pennusta, tai no välittää mutta kantaa koko ajan ympäri kämppää eikä annan pennun syödä ollenkaan :( ollaan nyt pidetty emosta kiinni että pentu saa syödä, mutta mikään muu ei tunnu tehoavan, pentu on vasta 3 päivää vanha. Meillä on toinen kissa joka on myös paksuna ja pennut varmaan syntyy kohta, niin voitaisiko me tehdä sillain että annettaisiin tämä pentu myös ton toisen kissan hoidettavaksi ?
Emo hylkää pennun!
6
1022
Vastaukset
Kuin kävi, katoin, ettei kukaan ole osannut vastata..??
- Pökö12
Kissat saattavat imettää poikasiaan ristiin, ainakin meillä, joten kannattaa yrittää. Viime vuonna emot pikku-kusu (1 poikanen) ja pulla (4) imettivät toistensa pentuja ja tällä hetkellä pökö (5) ja pikku-kusu (3) imettävät toistensa pentuja. Tänä aamuna löysin jopa pikku-kusun pökön pesästä. Olisi kiinnostavaa tietää missä pikku-kusun omat poikaset mahtavat olla, se siirtelee niitä harva se päivä.
- Ristiin ja rastiin
Siskoni kissat tekivät juuri tuota ristiinimettämistä :) Aika hyvin emo taitaa hyväksyä uudet pennut jos ovat omasta talosta(haisee samalta).
- Pökö12
Lisäisin vielä, että pikku-kusu ja pökö ovat molemmat tämän pullan poikasia eli samaa laumaa. Nyt olen löytänyt useampana päivänä pikku-kusun pökön pesästä joka kielii siitä että tällä ei ole enää omia poikasia vaan jokin on syönyt ne tms. :( Toivottavasti pennut eivät kuitenkaan unohda muoriaan eli pököä, joka ei tunnu imettävän niitä enää ollenkaan kun sijainen on löytynyt. Vaikka eipä sillä mitään väliä varmaan ole vaikka unohtaisivatkin.
- Pruutt
Siis niiku ku ny mun kaverilla on kissa ja se synnytti ja ne kissat on sillee lähtenyt jo kävelee vähä ja mun kaveri sanoi et en saa koskee ku se emo voi hylätä sen pennut johon kosken niin haluun vaa kysyy et voiko niiin tapahtua?
- y8y8g
voi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942593- 196990
- 55792
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti129722- 55616
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?15536- 51535
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52494- 40494
- 55485