http://www.iltalehti.fi/digi/2012071615852732_du.shtml
Mutta tästähän tubuttimen käyttäjät näkevät vain unta!
Mutta tästähän tubuttimen käyttäjät näkevät vain unta!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jep, nähdään painajaisia :D
Tuollaista sontaa en edes harkitse.
http://www.digitoday.fi/data/2012/07/17/microsoftin-uusi-office-koskettaa-pilvea/201233650/66?rss=6
"Uusitussa toimistosovellusten paketissa on Windows 8 -tyylinen käyttöliittymä. Se tallentaa tiedostot oletuksena pilvipalvelimelle"
Huomaa tuo kohta "Se tallentaa tiedostot oletuksena pilvipalvelimelle".
EI KÄY. En todellakaan luovuta mitään dokumenttejani ulkopuolisille, tuo pilveen tallennus oletuksena on paha vika! En edes harkitse tuotetta ellei pilveen tallennusta saa ESTETTYÄ niin etteivät dokumentit mene edes vahingossa pilveen. Kyse on puhtaasti TIETOTURVASTA.
Onkohan siinä jo järkevät defaultit kuten ligatuurit oletuksena päällä?
Aidolle unix-käyttöjärjestelmälle oli ja saattaa olla vieläkin ominaista, että kaikki ohjelmistotkin olivat pilvessä. Nyt kun kaikille on saatu myytyä henkilökohtainen tietojenkäsittelylaite, jossa kaikki ohjelmistotkin fyysisesti sijaitsevat, voidaan palata entiseen järjestelmään eli pilveen. Tuskin kuitenkaan siinä määrin, että Jumalasta seuraavalle eli unix-miehelle pitäisi lähettää kirjallisena ja kolmena kappaleena ja oikeanvärisillä allekirjoituksilla varustettu anomus omasta mielestä omiin tiedostoihin ja unix-miehen mielestä hänen ohjelmistoihinsa pääsemiseksi.
Noissa aidoissa unix järjestelmissä ne tiedostot ja ohjelmat olivat yrityksen OMILLA koneilla, ei missään Micro$onnan koneilla jossa tietoturvasta ei ole toivoakaan vaan kaikki tiedot myydään eniten tarjoavalle kilpailijalle.
Tässä se oleellinen ero.
"...vaan kaikki tiedot myydään eniten tarjoavalle kilpailijalle."
Puhut nyt selvästi kuuklen palveluista ja kuuklen chrome "käyttöjärjestelmästä".
Yhtä huonohan se on kuin tämä PilviOffice.
Chrome "käyttöjärjestelmässä" ei ole vaihtoehtoa, kaikki menee aina kuuklelle.
MS:n pilvi Office on vain 1 erillinen tuote jota ei pidä ottaa jos ei sovi, kaikissa muissa MS:n Office versioissa pilven saa kytkettyä pois käytöstä jos haluaa.