Onko kellään kokemusta että koira olisi saanut vatsataudin possunkorvista???
Meillä pentu söi eilen illalla korvan,oksenti yöllä korvan palasia ja jatko oksentamista niin että piti viedä tiputukseen.Korvia on syönyt ennenkin eikä ole oksentanut,joten uskon että johtuu siitä.
Siis :aiheuttaako korvat tautia??
possunkorvat kuolemaksi
6
1309
Vastaukset
- Ninnu
Enpä ole aiemmin kuullut, että korvat tuollaista aiheuttaisivat.. Kuulostaa aika kauhialta! Toivottavasti koirasi on toipunut. Luulen, että koirasi vatsa ei niitä vaan yksinkertaisesti kestä. Meidän saku syö mielellään kaikennäköisiä luita mutta reaktio on aina sama-> oksentaa luunpalasia. Eikö eläinlääkärit sitten asiaan mitään sanoneet? Ehkä on parempi, että et ainakaan korvia enään anna koiran purtavaksi.. Itse en ole enään tiettyjä luita antanut ollenkaan.
- Nappis
Jospa ne korvat ovatkin jotenkin huonolaatuisia? Kannattaa lähettää loput korvat tehtaalle, osoite on yleensä pakkauksessa. Liitä mukaan kirje mistä ostit korvat ja koska sekä mitä oireita aiheutti koiralle.
- Sörö
Olisiko mitenkään mahdollista, että olisi ahminut niitä niin, että masu ei olisi sen takia oikein tykännyt? Meillä nimittäin kun on kaksi koiraa, niin joskus syövät herkkuja oikein kilpaa (ei siis määrällisesti vaan ajallisesti) ettei vaan joku vie...Toinen on pari kertaa sitten oksentanut sen jälkeen.
Toisaalta edesmennyt koira kyllä joutui lopettamaan tuon herkun (possun korvat) syönnin, koska sillä meni maha sekaisin niistä joskus.
Toivottavasti koirasi toipuu pikaisesti! - minna
lopetettiin korvien syöttäminen,kun koira oli ripulilla pitkään..ja näiden korvien takia.
- mapsu
olen kuullut vastaavia tarinoita muistakin "savustetuista" osista, mm. kalkkunankauloista tms. Meillä ei ole onneksi ollut vielä ongelmia, mutta kovin paljoa en uskalla korvia syöttää belgilleni..
- Riva
syötetä korvia,oli sit syy niiden tai ei.Pentu voi jo paremmin,väsynyt on,oli aika rankka oksennustauti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613111Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433067- 422417
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa912037- 311893
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251759- 481606
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä831370- 391280
- 791110