Auto on M-B 220 cdi vm. 2002 eli W203
Startatessa hehkuvalo toimii normaalisti mutta koneen käynnistyttyä se syttyy uudestaan ja palaa noin minuutin ja sammuu. Kone käynnistyy hyvin ainakin näin kesäaikaan.
Onkohan joku hehku kärähtänyt? Hehkunhan voinee mitata yleismittarilla kun purkaa muovikannen moottorin päältä pois, vai kuinka.
Startatessa hehkuvalo toimii normaalisti mutta koneen käynnistyttyä se syttyy uudestaan ja palaa noin minuutin ja sammuu. Kone käynnistyy hyvin ainakin näin kesäaikaan.
Onkohan joku hehku kärähtänyt? Hehkunhan voinee mitata yleismittarilla kun purkaa muovikannen moottorin päältä pois, vai kuinka.
Vastaukset 7
Vanhimmat
On hehku menny
Puola rikki
Vitun ääliö
hehkutulppa mykkänä,vaihda/vaihdata mahdollisimman pian ettei karstoitu ja tartu kanteen kiinni,lukemattomia hehkutulppia on katkennut kun ovat koittaneet irroittaa tiukassa olevaa tulppaa,jos se katkee kannen sisään niin sit tulee kannen irroitus ja iso työ(kallis),viallinen hehku tosi nopee paikallistaa mersusta kun ottaa aivan tavallisen"kopukynän"ja virta päälle ja hehkureleeltä johtopistoke irti,pistokkeet on numeroitu ja sit virtakynällä mittaamalla mikä hehku ei maadoita.jos esim 3 numeron pistokkeen navasta ei kopukynän valo syty niin silloin on kolmospytyn hehku mykkä,en tiedä tuliko tuo ymmärrettävästi kerrottua mut googlettelemalla varmaan löytää lisää ohjeita
HAHAHAHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!
Olipa taas provo keksitty.............
Vanha ketju muttuui ajankohtaiseksi.
Siis pitäisi ilmeisesti hommata jokin 12V:nen ns. koetinkynä ja toimia seuraavasti:
- Laisipesurin säiliö irti jotta pääseen hehkujen releeseen käsiksi (W202)
- Virrat päälle
- Yksi kerrallaan / vuoron perään 1-2-3-4 irroittaa yhden hehkun piuhan irti
- Laittaa testikynän toisen pään irroitetun hehkupiuhan vapauttamaan napaan ja toisella hakee maata vaikka auton rungosta
- Jos valo ei syty (eli virta ei kulje), niin ko. hehku on simahtanut.
Voiko rele olla rikki ja silti ilmoittaa yllä olevalla testillä hehkun pimeäksi vaikka se ei olisikaan?
Miten itse releen kunnon voi testata?
Kytket mittarin puolan ja hehkureleen väliin. Jos näyttää yli 6ohmia/vh on vika hehkussa . Jos taasen näyttää alle on hehkun sytytys myöhässä tai hehkun sytytystulppa kaput.