Ollaan ensi talvena lähdössä perheen kanssa ensimmäisen kerran etelälomalle (Dubaihin) ja nut kiinnostaisi tietää, miten matkan järjestäminen matkatoimiston kautta (siis netissä) oikein toimii. Eli varaan (ja maksan) matkan (lennot ja hotellin), mitäs sitten? Kuuluuko noihin aina lentokenttäkuljetukset majapaikkaan, onko kohteessa suomenkielistä opasta jne? Täytyykö mahdolliset retket varata samalla vai voiko niitä varata myöhemmin?
Auttakaa viisaammat!
Ja toinen juttu, onko matkatoimistojen hinnoissa eroa lastenlipuissa, ts. onko eri matkatoimistoilla eri alennusprosentit lapsille?
Auttakaa viisaammat!
Ja toinen juttu, onko matkatoimistojen hinnoissa eroa lastenlipuissa, ts. onko eri matkatoimistoilla eri alennusprosentit lapsille?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Suosittelen että menet matkatoimistoon. Netissä voi matkan varata eli etsit sopivan kohteen hotellin ja ajan minkä siellä vietätte. Netissä näkyy mitä matkaan sisältyy ja mitä pitää erikseen ostaa,...kuljetukset, ruoka, puolihoito, täysihoito, aamiainen jne... Sitten maksat nettipankissa varausmaksut ja n. 1 kk ennen lähtöä loput. Saat sähköpostissa liput ja eikun kentälle. Mutta mene ihmeessä matkatoimistoon...jotenkin minusta tuntuu?
Jos siis lähdet pakettimatkalle, esim. Aurinkomatkat, Finnmatkat... , menet nettiin ko sivuille klikkaat haluamasi kohteen, lähtöpäivän ja hotellin lähtijoiden määrän - näet kokonaishinnan esim. 2 aikuista ja 2 lasta, matkatoimistoilla on eroja lapsialennusten määrässä eli tsekkaa se. Samantien voit siitä varata ja maksaa nettipankin kautta varausmaksun. Loppulasku tulee sitten myöhemmin. Näihin pääsääntöisesti kuuluu heti perille päästyä oppaan palvelut, opas on vastassa lentokentällä kera bussin ja vie teidät suoraan varaamaanne hotelliin. Retket voi ostaa joko etukäteen Suomesta (netin kautta) tai paikan päällä, aivan sama. Joskus etukäteen varattuna voi saada muutaman euron alennusta.
Jos taas olet varaamassa netin kautta lennot ja hotellin erikseen, ei automaattisesti mitään lentokenttäkuljetuksia ole, useilla hotelleilla on kyllä eli sen voi erikseen hotellista tilata ja varata samalla kun hotellin varaa. Opasta ei ole ellet sitten erikseen tilaa ja maksa, samoin retket voit varata sitten paikan päällä. Hotellin respa varmaan auttaa tässä.