Liikunnan ja aktiviteettien määrä ?

nahka(ko?)

Ollaan nyt lk collien hankinnan kannalla koko kesän pähkäilyn jälkeen. Rotu kuulostaa ihan täydelliseltä meidän perheeseen, mutta monessa paikassa on korostettu aktiviteettien ja liikunnan määrää. Ollaankin tässä mietitty, että kuinka paljon on sitten tarpeeksi. Riittääkö esim. 15 min aamulenkki, tunnin päivälenkki ja 30min iltalenkki collien tarpeisiin. Toki saisi vielä juosta omakotitalon pihalla (aidattu) niin paljon kuin itse haluaa. Lenkkeily kaveriksi saisi vielä muutaman labbiksen, joten niidenkin kanssa saisi riehua muutaman kerran viikossa. Agility harrastuskin olisi tarkoitus aloittaa.
Moni on myös kertonut oman colliensa olleen arka. Onko arkuus rodun mukana tuleva ominaisuus, vai voiko asiaan vaikuttaa kun koira on vielä pentu totuttamalla sitä erillaisiin asioihin ja tilanteisiin ?
Kiitos vastauksista jo etukäteen ! :)

4

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hommaa lk collie

      Lk collie on kaikin tavoin loistava luonteeltaan, siis aivan kaikin! Ainakin 2 minun tuntemaani yksilöä.

    • Anneli65

      Vien Collietani ulos aamulla n.45 min ja. iltapäivällä puolisen tuntia ja illalla n.tunti, tosin koirani on 6 vuotias, eikä hirvittävän aktiivinen, mutta tykkää kävelystä ei ole pitänyt jouksemisesta edes pentuna eikä polkupyörän kanssa juoksemisesta...tämä on 4:s uros mitä minulla on, ja en tiedä onko sattumaa, mutta suurin piirtein lenkkimäärät on kaikilla uroksillani olleet..

    • uhgjvdg

      kannattaa ottaa! ja arkuutta on ja jos pennusta saakka totuttaa lähes kaikkeen niin arkuutta tuskin aikuisena on. eli kannatan totuttamisya pentuna!! meidän pk collie on aika arka kaupungissa ku ei ihan pikkusesta asti totuteltu ja kun asutaan maalla ni autoja näkyy harvon niin niitä vähän jännittää .

    • 11+20

      Kovin tuntuu vähäiseltä 15 min. lenkki aamulla, jos joutuu olemaan työpäivän sisällä. Kaikki koirat rodusta riippumatta on pentuna totutettava kaikkiin mahdollisiin tilanteisiin, jotta vältyttäisiin arkuudelta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      369
      4032
    2. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      252
      3101
    3. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      67
      2533
    4. Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana

      Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast
      Helsinki
      4
      2013
    5. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      25
      1620
    6. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      182
      1570
    7. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      69
      1555
    8. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      1170
    9. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      49
      1080
    10. 61
      1042
    Aihe