Vl:llä on sääntöjä, jotka ovat ihmisten keksimiä, vailla raamatullista perustetta. En tiedä millaisissa ulkoisissa puitteissa nämä säännöt on tehty ja mitkä ovat olleet perusteena niille. Raamattu on meidän ylin ohjenuoramme.
Heittäisinkin haasteen, että laittaisimme korvakorut (oli ne sitten läpi korvan tai sellaiset klipsit) ja pidettäisiin tapaaminen esim. suviksissa. Olisiko innokkaita mukaan lähtijöitä? Tämä voisi toimia ns. herätteenä keskustelulle säännöistä ja aidosta sydämen uskosta.
Heittäisinkin haasteen, että laittaisimme korvakorut (oli ne sitten läpi korvan tai sellaiset klipsit) ja pidettäisiin tapaaminen esim. suviksissa. Olisiko innokkaita mukaan lähtijöitä? Tämä voisi toimia ns. herätteenä keskustelulle säännöistä ja aidosta sydämen uskosta.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Heitit kivan haasteen, hyvä ja rakentava ajatus tämmöinen flash mob -tapahtuma. Ruohonjuuritason vastalause epäraamatullisille elämäntapakielloille. Nehän alentavat sydämissämme Raamatun eli Jumalan sanan arvovaltaa.
Voisiko korvakorutempauksen teho olla vielä parempi jos sekä miehet että naiset laittais korvakorut ko. tilaisuuteen? Tai minkä hyvänsä killuttimen vaikkapa jollain teipillä tai laastarilla roikkumaan korvasta.
Oulun syysseuroihin viimeistään meikäläisten oma tapahtuma liikkeelle!
Joku pitäis sitten videokuvata se että sen saisi nettiin samantien!
Tässä on ideaa. En voi ymmärtää, miksi klipsikorvakorutkin ovat syntiä!
Jos sormuksiakin varten olis aiemmin joutunut tehdä lävistyksen, niin perinteiset rengassormuksetkin olisivat kiellettyjä. On todella outoa, että klipsikorvakorujakin karsastetaan. Eräs siionimme naispuoleinen henkilö oli laittanut silmälasien sankojen päihin hippityyliset sulkakorut riippumaan. Se aiheutti niin suurta pahennusta, että tyttö joutui luopumaan niistä. Siis ne ei roikkunu ees korvista, vaan sangoista! :O
Ettekös te ymmärrä että korva ja sen seutu on pyhää aluetta
Silmälasin sangat hyväksytään juuri ja juuri kulkemaan korvan läheltä
mutta handsfree kuuloke on jo siinä ja siinä
ainakin jos molempiin korviin laittaa kuulokkeen siitä voisi jo pahentua
Näin meille opetettiin, että jos tervehdit Jumalan terveellä korvakorullista naista, olet osallinen hänen epäuskostraan ja mikäli kuolet ennen kuin olet tehnyt siitä parannuksen, joudut kadotukseen.
Heikko on uskosi jos et uskalla itse laittaa korvikset ,vaan pitää olla porukkaa mukana jeesamassa.
Hyvä idea! Kannatan.fi
Mun mielipide on se että kauniit korvikset korviin ja se on siinä!
jos joku siitä ottaa herneenpalkon nenuun niin sellainen seura kannattaa kiertää kaukaa. ovat tekopyhiä hurskaitelijoita joten mitä merkkaa heidän reaktiot!
Ollaan rehellisiä ja eletään elämää joka meillä on, ei pidä kysellä sitä toiselta miten tätä elämää pitää elää.
Olemmeko Suomessa ja 2000 luvulla? Kuulostaa keskiaikaiselta, naurattaa nuo sääntöjutut, kuin jostain leikkikodin hiekkalaatikolta. Isot miehet Srk.ssa kehtaa leikkiä tällaista, naiset on aina kohteena näissä sääntöjutuissa. Onko uskovainen mies todella sellainen, kieliskö Jeesus naisia koristautumasta, vai mikä on tärkeintä, puhdas omatunto vai puhdas sääntöjen noudattaminen? Hävetkää!!!!
Lähden mukaan, jään innolla odottamaan :-)
Niin..näkyyhän nuita suviseuroissa kun ainakin ulkomaalaiset vanh.lest. tervehtivät jumalan terve..vaikka on korvakorut..Miten muissa maissa se hyväksytään?
Niin,hyväksytäänkö korvakorut Ameriikassa?
1.Joh.2:15 Älkää rakastako maailmaa älkääkä sitä, mikä maailmassa on. Jos joku maailmaa rakastaa, niin Isän rakkaus ei ole hänessä.
16 Sillä kaikki, mikä maailmassa on, lihan himo, silmäin pyyntö ja elämän korskeus, se ei ole Isästä, vaan maailmasta.
17 Ja maailma katoaa ja sen himo; mutta joka tekee Jumalan tahdon, se pysyy iankaikkisesti".
Johtuiskohan tuosta Raamatun kohdasta korvakorusynti? Miksei permanentti?? Onko kyse muka hengen voitosta materiasta.
Eikös korvakorusynti julisteta jouluevankeliumissa? Itse olen näin kuullut.
Korvakoru on kadotava synti, mutta kahden tyttären kahdeksan vuoden mittainen raiskaaminen on niin pieni synti, että jokainen vl-uskovainen on siihen sydämessään valmis.
Korvakorut ottamalla kieltää uskonsa SRK:hon ja menettää vl-taivaspaikan, mutta lapsia raiskaamalla usko vaan vahvistuu kun saa tuntea itsensä syntiseksi ja kaikki anteeksi annetaan...