Mikä näistä?

Vauvaa ollaan odottamassa ja vaihtoehtoina ovat pojalle Emil, Mika ja Onni. Tytölle olen pohtinut nimiä Eden ja Olivia. Enemmän pidän kuitenkin Mika ja Onni tyylisistä perusnimistä. Olisi ehkä hölmöä antaa supisuomalaiselle nimeksi Emil tai Eden?

Ehdotuksia?
7116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei Emil (tai vaikka sitten Eemil) ole mielestäni suomalaiselle niin outo, tunnenkin yhden.
Eden ehkä vähän, mutta niitä outoja nimiä on jo muutenkin aika paljon... Jos sukunimenne ei ole ihan joku Möttönen tms, niin miksei? (:

Väestörekisterikeskuksesta katselin että vuosina 2010-2012 on nimetty tyttöjä 36 kpl Edeniksi ja Emiliksi 1372.

Molemmat mielestäni nättejä nimiä, pääasiana kai että itse pidätte.

Äänestä

Eemil on hyvä nimi suomenkieliselle lapselle.

Äänestä

No siinähän se ongelma onkin, että sukunimi loppuu nen eli on ihan tavallinen :/ Mutta harvinainen sentään! Ei mikään Virtanen tms. Ehkä pitäisi löytää jotain uusia muita nimiä..

Äänestä

Ähh, anti mennä vaan.

Sopiiko sukunimenne omasta mielestäsi nimiin?
Mietein enemmän tuota Eden nimeä yhdistettynä Ä/Ö-kirjaimeen, kuin sitä -nen loppua.

Mielestäni kuitenkin turhaa vaihtaa nimiä jonkun sukunimen takia, paitsi jos satut löytämään jonkun nimen josta pidät enemmän.

Äänestä

Jos arveluttaa, miten olisi vaikka Mika Emil? Tosin Emil tai Eemil on sen verran tunnettu ja yleinen nimi Suomessa, että tuskin se kovin monesta olisi hassu nen-loppuisenkaan sukunimen kanssa.

Eden onkin sitten jo vähän toinen juttu. Toisena nimenä se kuitenkin menee kivasti :)

Äänestä

Emil tai Eemil ei kuulosta kovin hasssulta minun mielestä.Mut tuo Eden on vähän outo. Mikaki ois iha hyvä. :)

Äänestä

Pankaa vauvalle nimeksi, jos hän on poika Emil Onni Mikael. Muutin tuota viimeistä nimeä vähän, koska kolme lyhyttä nimeä töksähtää ikävästi. Tytölle vaikka Eden Rauha Olivia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaisaa. kirjoitti:

Vauvaa ollaan odottamassa ja vaihtoehtoina ovat pojalle Emil, Mika ja Onni. Tytölle olen pohtinut nimiä Eden ja Olivia. Enemmän pidän kuitenkin Mika ja Onni tyylisistä perusnimistä. Olisi ehkä hölmöä antaa supisuomalaiselle nimeksi Emil tai Eden?

Ehdotuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu