poliisin tulkinnat

sakko 120

Ajelin tässä taannoin poliisin tutkaan ja sain sakot ylinopeudesta ja koska turvavyö "ei" ollut päällä...haluaisin asiantuntijan mielipiteen siitä miksi poliisi sakotti turvavyöstä vaikka se oli heidän pysäyttäessään kiinnitettynä..tunnukseton tutka-auto oli noin 200m ennen pysäyttäneitä poliiseja ja sieltä oli annettu viestejä että olisin haronut turvavyötä paikoilleen ajaessani tutka-auton kohdalla...sateisen pimeänä päivänä en ainakaan itse näe oman autoni sisältä liikkuvaan ajoneuvoon niin tarkasti että voisin 100% varmuudella sanoa raapiiko kuskin käsi niskaa ,,pyyhkiikö hikeä..vai raapiiko kainaloa tai hiuksia...Tilannenopeudesta heillä oli faktaa..Tutkan lukemat...tuosta turvavyöstä vain arvailu jonka perusteella sakko..Eihän arvailuiden perusteella ketään voi tuomita ellei ole aivan varmaa näyttöä..Varokaa liikuttamasta kättänne ajaessanne autolla sillä poliisin tulkinta näyttäisi olevan aina se että harotte turvavyötä...Kerran aiemmin ajoin ratsiaan jonka näin jo hyvissä ajoin eikä silloin turvavyö ollut paikallaan..sain sen kuitenkin kiinnitettyä paljon ennen pysäytystä..Poliisit puhalluttivat ja kysyivät auton paperit ja ajoluvan..Kun mitään erikoista ei ollut toivottivat hyvää matkaa mutta myös huomautuksena sanoivat että turvavyö pitää kiinnittää ennen kuin lähtee ajamaan...Heitä pidän oikeina poliiseina..eivät sakottaneet arvailuiden perusteella mutta huomauttivat siitä mitä arvelivat nähneensä...Jotenkin jäi sellainen kunnioittava olo heitä kohtaan ja turvavyökin meni ennen ajoon lähtöä paremmin paikoilleen.

1

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 10

      Tuota
      Se menee niin, että jos yhdellä teolla on rikottu useampia lainkohtia, joista jokaisesta voisi määrätä rikesakon, niin tällöin annetaan vain yksi rikesakko sitä teosta, mistä rikesakko on euromääräisesti suurin. RL 2 a luku, 11 §
      MUTTA, kun sait ylinopeudesta päiväsakkoja, niin tällöin rikesakkorikkomus (turvavyö) lisätään ylinopeussakkoon.
      Ilmoittamalla tyytymättömyyttä pääset käräjille väittelemään poliisien kanssa asiasta. Kaikki Suomen poliisit eivät ole samanlaisia, jotkut huomauttavat pikkujutuista, jotkut taas eivät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      225
      17134
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12184
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5970
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4852
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      13
      4756
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3947
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3575
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2997
    9. 258
      1405
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1011
    Aihe