Hirvikärpästakista hyötyä Lapissa?

tumpelo vaeltaja

Hei,

olen menossa elokuun alussa Pohjois-Lappiin. Hieman pelottaa, miten paljon siellä on ötököitä, tietääkö kukaan? Onko hirvikärpästakista apua taistelussa noita Lapin ötököitä vastaan?

4

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hirvikärpänen...

      ei taida olla ihan pohjoisessa.Kyllä nuo ohvit sentään mukavampi on kuin umpihuppu

    • sarppenteeri

      Minä olin elokuun alussa vaeltamassa Lapissa ja, vaikka kaikki väittivät ennen vaellusta, että siellä on paljon ötököitä niin minä en nähnyt kuin muutaman hirvikärpäsen ja hyttysiäkään ei juuri ollut, joten en kokisi hirvikärpästakkia tarpeelliseksi, mutta joinain vuosina voi tietysti olla vähän enemmän ötököitä ja riippuu varmaan alueestakin joten en tiedä... Itse olin Hammastunturilla.

    • punkinpurema

      Kerran eräs radion haastattelija kysyi minulta, olenko asunut koko ikäni Lapissa. Vastasin, että en vielä. Tämä vaan selityksenä, että kokemusta on.
      Ötykköjen määrä vaihtelee huomattavasti vuosittain. Lisäksi riippuu paikasta. Ojanrantojen pusikoissa niitä on riittävästi, tunturissa puurajan yläpuolella ei juurikaan, varsinkaan jos tuulee. Sinnehän porotkin pahimpana aikana menevät. Hirvikärpäsiä ei ole ollut, mutta ne pirulaiset tuntuvat leviävän pohjoiseen päin. Samoin punkit. Pääsin oikein lehteen, kun olin ensimmäinen, joka on Kemijärven alueella saanut punkin pureman.
      Jotkut ovat allergisia sääskille, ja heille ne voivat olla todellinen kiusa. Kyllähän etelässäkin on itikoita, että huomaa onko niille kovasti allerginen. Hirvikärpästakki on tehokas. Pelkkä sääskiverkkolakkikinon hyvä. Pusikossa ne ovat kyllä hankalia. Myrkyistä on apua. Ne ovat vain etenkin hikoillessa vähän ilkeitä. Varsinkin jos niitä pääsee valumaan silmiin. Jos itikoista on kohtuutonta kiusaa, niin pysyttelemällä aukeilla paikoilla ja välttämällä kosteita alueita, niin yleensä pärjää. Ja jos joutuu menemään kosteikkojen poikki, niin myrkyt naamaan. Thaimaalaiset marjastajat käyttävät kommandopipoa, ei varmaankaan huono idea.
      Ai hitto! Nyt vasta huomasin, että kysyjähän oli menossa jo viime kesänä vaeltelemaan. No, olkoon tämä juttu sitten ohjeena ja opastuksena muille, jotka en kesänä suunnittelevat tänne tuloa.

    • ohjeita

      Ensinnäkin Lapissa ei ole löytynyt yhtään hirvikärpästä tähän päivään mennessä.Lintukärpäsiä on jotka saman näköisiä kuin hirvikärpäset,mutta pienempiä ja ne ei tiputa siipiä ihmiseen tullessa sillä meiltä puuttuu höyhenet.Vaivaa yleensä pikkulapsia jonkun takia ei aikuisia ollenkaan.
      Punkki-Mäkärä Offi on paras ja toimii myös räkkä aikaan.Muista ettei muovit kestä sitä ei edes silmälasit.Lue ohje.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      215
      2846
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      127
      2736
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      78
      1783
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1342
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      64
      1324
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1108
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      866
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      833
    Aihe