Kalat mies ja elämä yhtä helvettiä

KalatMiesIkuisesti

Olen kalat mies ja pakko kyllä myöntää, että tässä yhteiskunnassa miehenä on vaikeaa olla ikuinen pilvilinnoissa liihottelia. Stereotyyppiseltä mieheltä oletetaan tietenkin käyttäytymismallia, joka on omalta osin niin pahasti ristiriidassa oman elämäni arvoihin. En hae irtosuhteita vaan sitä ns. "oikeaa", josta rikas mielikuvitukseni päivittäin värittää alitajuntaani mitä erilaisimmista ajatuksista. Ihastuminen on kuin eräänlaista huumetta (en siis väitä että tämä olisi siis sairaalloista) ja elän lähes 100% tunteiden maailmassa ilman reaaliteettia. Ystävät/kaverit (miespuoliset) eivät helposti ymmärrä minua ja ulkopuoliseksi jääminen on jopa ongelma.

Olen tutustunut mielenkiinnosta horoskooppien mytologiseen maailmaan ja pelonsekaisin tuntein luin kuvauksia Kalat horoskoopista, joka lähes sanasta sanaan piti paikkansa. Onko teillä muilla ongelmia tämän Kalat taipumusten kanssa? Olisi mukava jakaa ajatuksia.

3

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalanainen2

      Minusta kalamiehen piirteet ovat mielenkiintoiset, herkät ja tunteelliset ihmiset ovat mielestäni paljon ihanempia kuin karkeat ja kovat ihmiset. Itsellä on kanssa niin, että välillä olo on ulkopuolinen, kun itse on liian tunteellinen...

      Kyllä välillä on sen kanssa ongelmia, kun muut ovat vähemmän tunteellisia ja karkeita, mitä jos hakeutuisit enemmän sellaisten ihmisten seuraan, jotka ovat herkkiä ja taiteellisia? Tai tutustuisit muihin vedenmerkkeihin, kun kuulemma niiden pitäisi myös olla taipuvaisia herkkyyteen ja tunteellisuuteen? :)

    • Tunne on tarkoitus

      Skorpioni naisena tunnen samoin. Maailma tuntuu kulkevan ikuisen pyörän tahdissa, toimien rahan, statuksen, muiden mielipiteiden tahdissa. Kun seisoo etäällä siitä ja katsoo maaiman menoa, tulee haikea olo. Missä kaikki herkät sielut on, ne jotka pysähtyy välittämään, kuuntelemaan ja tuntemaan. He joiden sydämissä rakkaus on tarkoitus. He joille luovuus on elämäntapa. Välillä tuntuu, että tukehtuu tähän tarkoituksettomuuteen, tyhjyyteen.

      Olen luovuttanut ystävieni suhteen, sillä he eivät tunne samoin. Jokapäiväisen rullan pyörittäminen on heille jostain syystä tärkeää, vaikka ketään heistä se ei tee onnelliseksi. Tiedän, että maailmassa on muitakin, jotka tahtoo vaihtoehtoisen maaiman. En vain ole löytäyt heitä...vielä :)

    • Pässi

      Itse tunsin kerran yhden kalat (m) ja minusta hän oli hurmaava, koska hän veti minut tästä elämästä omaan maailmaansa pelkillä sanoillaan. Ole ylpeä siitä että olet kalat, herkkä ja rauhaa rakastava, kuka ei tällaista ihannoisi ihmisessä.

      Ihastuminen onkin kuin huumetta ihastumisessa aivot tuottavat samaa tunnetta kuin rakastuessaan. Siksi se on sinulle kuin huumetta, kukaan ei halua luopua hyvästä tunteesta. Minusta haaveilussa ei ole mitään pahaa, itse en pidä ihmisistä jotka rikkovat minun haaveeni kun kerron niistä. Joten pidä omista haaveistasi kiinni, tulet vielä löytämään sen oman naisesi. Kaverit yms, tutut eivät aina ymmärräkkään, toista kalaa ymmärtää parhaiten toinen kalamerkki, taikka avarakatseinen persoona.

      Ole myös tarkkana, kalat keräävät ympärilleen helposti särkyneitä merkkejä ja ihastuvat näihin. Jolloin kalasta tulee helposti sielunhoitaja. Sekin selittää yhden osan miksi kalat helposti ihastuvat moniin. Kala kun haluaa parantaa maailmaa, mutta ei tiedä tekevänsä sitä omalla kustannuksellaan. :(

      Itse olen oinas (n), mutta olen oppinut kaloista paljon. Minua opetti kalat itse näkemään maailman erisilmin. Pidä siitä kiinni mikä olet ^^.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      3305
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      125
      2400
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      24
      1917
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      6
      1509
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      71
      1492
    6. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      54
      1300
    7. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      66
      1132
    8. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      60
      1125
    9. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      48
      1053
    10. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      61
      991
    Aihe