kansainvälisesti löytyy hyvin yksinkertaisesti, kovuus puuttuu.
Parilla ukolla per sarja haetaan kansainvälistä kovuutta kun naapurissa vastaava taso löytyy yhdestä salista.
Kupletin juoni tulee tässä..ik ja heta.
Noissa seuroissa ei ajatella kuin omaa, ei yhteistä.
Ja jostain kumman perverssistä syystä päätäntä valta on kourallisella oman edun tavoittelijoilla.
Pienimaa,pieni piiri, ei tulosta.
Pienimaa, avoin reilu kuvio, VOI EHKÄ tulla tulosta.
Parilla ukolla per sarja haetaan kansainvälistä kovuutta kun naapurissa vastaava taso löytyy yhdestä salista.
Kupletin juoni tulee tässä..ik ja heta.
Noissa seuroissa ei ajatella kuin omaa, ei yhteistä.
Ja jostain kumman perverssistä syystä päätäntä valta on kourallisella oman edun tavoittelijoilla.
Pienimaa,pieni piiri, ei tulosta.
Pienimaa, avoin reilu kuvio, VOI EHKÄ tulla tulosta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tarkoitatko, että ik:n ja hetan salilta löytyy yhdestä salista saman verran kovuutta kuin koko muusta suomesta yhteensä vai mitä höliset
no niinhän se varmaan on kun on kovat taustatekijätkin jotka eivät turhia pullistele
tuo säälittävä video muuta oli, kuin ik:n pullistelua?.. onhan se hyvä tehdä ittestä filminpätkä!
Tehkää itse vaikka Nuorgamin Nurinkurisesta video jos kerran pitää joka asiasta valittaa!!! Ihme touhua. Kerrankin hyvä video painista tehty, niin heti ihme mollaajia ja valittajia ilmestyy!! Eihän tossa videossa ollutkuin pari miestä IK:sta.
ja pohjanmaa alueena on menettänyt johtavan statuksensa painissa todellisuudessa jo vuosia sitten, jostain kumman syystä painin ydinryhmä haluaa ylläpitää tuota illuusiota hamaan katkeraan loppuun saakka tyyliin, jos ei meirän poijaat pärjää, niin ei pärjää kukaan muukaan!
liikunnallisesti lahjakkaat lapset ei valitse painia vaan menevät joukkueurheilujen pariin. Painin valitsee vain ne joilla on lähisukulaisina painijoita.
harrastajamäärät on liian pieniä jotta voisi osua lahjakkaita lapsia painin pariin. Ikävä kyllä paini on katoavaa kansanperinnettä.
Hyvä realisti, olet varmaan ajatellut oikeasuuntaisesti asiastasi. Kaikki liikunnallisesti lahjakkaat lapset eivät kuitenkaan mene joukkueurheilujen pariin. Vaikka meitä suomalaisia on vähäinen määrä niin myös yksilölajeihin eksyy silloin tällöin lahjakkaita yksilöitä, jotka vielä ilahduttavat meitä kaikkia suorituksillaan.
Paini tuskin on monessakaan painimaassa katoavaa kansanperinnettä ei edes Suomessa. Pienessä maassa ei vaan kansainvälisen huippu-urheilun nykyisellä tasolla pysty valmentamaan massoja. Siksi on varmaankin jatkossa pohdittava sitä kuka valmentaa ja ketä. Ilmeisesti Suomen painin tämän hetkinen valmennusideologia ei toimi ja siksi tarvitaan selkeää muutosta valmennussysteemiin. Tsemppiä päivään.
Lahjakkuudetkin tapetaan jos ovat väärästä seurasta.
T:Vitjamunamafioso