perustuksen hinta

rakentajaehkä

mitähän mahtaa maksaa perus perustus (laatta) (ilman maatöitä)n100m2 talon pohjalle teettettynä(ilman paalutusta savipelto)

tai jos itsetekisi niin materiaali hinta?

Entäs ,millainen työ/rahallinen vaihtoehto olisi rossipohja perusta? Onko vaivattomanpi tehdä ja halvempia, onko herkempi paalutukselle verrattuna maanvaraiseen laattaan?

7

951

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rak.urakoitsija

      periaate sama rossi ja maanvarainen laattaperustus. Rossipohjassa jätetään vain laatikko täyttämättä. perustustapa ei juurikaan vaikuta paalutustarpeeseen,vaan lähinnä maaperä. jos suolle rakennat ni siinä ei rossipohjat auta.noilla tietoilla hinta skaala on aika suuri.Oon tehny tuon kokoisia pohjia urakalla halvimmillaan tarpeineen n. 10T€ ja kallleimmillaan n. 30t€. tarpeet n. 4-5t€ ilman soria ja kaivinkonetta.

    • t34t3t43

      Siis reunavahvistettu laatta....vai meinaatko siis että mahdollisesti tulisia antura sokkeli...tai hyvällä tuurilla ihan perusmuuri. Kun on savipelto niin joudut luultavasti tekemään leveän anturan.

      • rakentajaehkä

        niin, mitenkä sitä oikein kannattaisi tehdä? Jos talolle tehdään perusta millainen perusta on hyvä?(ei rossi)


      • muuta havumajaan
        rakentajaehkä kirjoitti:

        niin, mitenkä sitä oikein kannattaisi tehdä? Jos talolle tehdään perusta millainen perusta on hyvä?(ei rossi)

        Älä rakenna!


      • fsdgsdsfd
        rakentajaehkä kirjoitti:

        niin, mitenkä sitä oikein kannattaisi tehdä? Jos talolle tehdään perusta millainen perusta on hyvä?(ei rossi)

        Betoninen hyvin raudoitettu antura, jonka päällle harkoista sokkeli. Melko edullinen tapa, varsinkin jos teet itse. Muurarille ehkä joudut jotain maksamaan.


      • dfsfsdfdf
        rakentajaehkä kirjoitti:

        niin, mitenkä sitä oikein kannattaisi tehdä? Jos talolle tehdään perusta millainen perusta on hyvä?(ei rossi)

        Rossipohjakin on hyvä jos se tehdään oikein. Ja käytetään oikein. Mutta maanvarainen laatta on yleisin.

        Jotenkjn tuntuu että et taida oikein käsittää mistä puhut....tai tarkoitat...kun puhut perustasta. Katselepa netistä rakennusprojketeja niin pääset vähän hommasta kärryille. Tai toki voi minäkin selittää miten hommat menee jos kerrot millainen tonttisi on tarkemmin....onko perustamistapalausuntoa jo laadittu, josta se perustustapa sinulle sitten selviää.


    • kofak

      Kerrataampa vielä...
      1. Hommaa tontti
      2. Teetä maaperätutkimus/perustamistapa ohje (tulee samassa raportissa)
      3. Anna PERUSTUSSUUNNITTELIJAN suunnitella tontillesi sopivan perustamistavan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1328
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      667
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      619
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      563
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      559
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      539
    7. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      528
    8. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      521
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      468
    Aihe