tein sunnuntaina r.testin ja se oli positiivinen...en aattellut aikaisemmin et voisin olla raskaana,niin olen käynyt useampaankin kertaan baarissa ja ryypiskellyt oikeen kunnolla...(nyt rv9) Tietäiskö kukaan et onko tää jotenki voinu vahingoittaa sikiötä? -KIITOS-
onkohan...
tuleva äiti..?
224393
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Tietoa, neuvolasta kysyttyä;
Tulin raskaaksi marraskuussa ja tuli juostua jos jonkinlaisissa pikkujouluissa, 3 isompaa känniä tuli juotua ekan raskauskuukauden aikana. Huolestuneena kysyin siitä haittoja ja neuvola sanoi ettei mitään.
Kun munasolu kiinnittyy kohdun seinämään se käyttää ravintonaan ruskuaispussia niinkauan kunnes sille kehittyy napanuora ja on vasta sitten äidin kanssa yhteydessä.
Alkoholia voi nauttia muutenkin raskauden aikana alle 8-10 annosta/viikko (1 annos = pullo siideriä, 1 snapsi tai lasillinen viiniä). Kerralla ei saa juoda viikkoannosta.
No ei todellakaan saa nauttia tuota määrää alkoholia raskauden aikana. Jo pieni määräkin voi vahingoittaa sikiön aivoja ja hermostoja. Mistähän olet tuollaista kuullut?
Ei ehkä PIENI määrä pahaa tee mutta kannattaa silti olla koko raskauden aika juomatta. Jos siihen täytyy tehdä työtä että siihen onnistuu, ei ole valmis esimerkilliseksi äidiksi!
Olen täysin samaa mieltä kuin Katri, Tyttö 24:n suositukset ovat TODELLA korkeat!! Vai että lasillinen viiniä per päivä? Just joo, kuka pystyy juomaan noin paljon raskaana HYVÄLLÄ OMATUNNOLLA? Mutta eikös Tyttö24 syönyt maksaakin hyvällä ruokahalulla?
Alkoholin haittavaikutuksista pieninä määrinä ei tiedetä kovinkaan paljon. Näin kerrotaan Suuressa Vauvakirjassa (kirjoittajina lääkärit):
"Myös kohtuukäyttö voi olla sikiölle haitaksi raskauden kaikissa vaiheissa. Olisi parasta pidättäytyä kokonaan alkoholin käytöstä raskauden aikana, sillä "turvallisia" rajoja ei voida määritellä. Lasillinen viiniä tai yksi keskiolut silloin tällöin ei ole haitaksi, mutta joka päivä nautittuna tällainenkin määrä voi häiritä lapsen kehitystä."
Oon se lääkisopiskelija, joka vastas tähän keskusteluun tuolla jo aikasemminkin. Kävin tarkistamassa kirjoista rask. aikaset annokset. Jos äiti nauttii keskinmäärin 8 (tai enemmän) alkoholiannosta viikossa, lapsesta tulee FAS lapsi. Tuo 8/vko (eli n. 1 annos per päivä) on siis se FAS-lapsi raja, eli sellasia määriä ei todellakaan kuuluisi vauva masussa nauttia!
Todellisuus annosten suhteen on, ettei kukaan tiedä miten paljon alkoholia äiti saa nauttia ilman, että käyttö jollain tapaa vaikuttaa lapsen kehitykseen. Mahdollisissa rajoissa olisi myös valtavasti yksilöiden välisiä eroja. Tästä tietämäyyömyydestä johtuen: vähempiparempi.
ALKOsta saa tietoa. Niillä esite raskaus ja alkoholi, tiedot saa niitten nettisivultakin.
Mitään tarkkaa rajaa ei tiedetä, koska ihmis-sikiölle ei voida tehdä kokeita, mutta alle 10 annosta/viikko ei ole todettu aiheuttavan fasia tai fae.
Jenkeissä tutkittiin 400 000 raskaana olevaa naista jotka käytti ton alle 10 ann./viikko ja yksikään syntynyt lapsi ei kärsinyt fasista. Se on todellisuutta.
Neuvolassa kun juttelin alkoholista niin sanoivat, että koska ei tiedä kenellä on alkoholin kanssa ongelmia niin suositellaan mahdollisimman vähäistä käyttöä, koska yksikin pullo kaljaa saattaa laukaista päivien mittaisia ryyppyputkia.
Rottakokeissa ollaan saatu tietoon millä viikoilla mikäkin määrä alkoholia vaikuttaa haitallisesti sikiöön. Tietoja voidaan heijastaa ihmisiin.
8-10 annosta on turvallinen määrä, sen määrän ylitettyä aletaan puhumaan ongelmakäytöstä ja pitkäaikaisena saadaan sikiöalkoholivaurio eli fas.
Musta on hyvä että alkoholin käytöstä puhutaan, mutta oleellista on myös tietää ettei pienet määrät aiheuta vammaa.
Suomessa syntyy vuosittain 200-300 alkoholin vakavasti vammauttamaa lasta.
Yhden annoksen ei ole todettu aiheuttavan haittavaikutuksia ja vajaa 10 % raskaana olevista juo tätä enemmän.
Alkoholin suurkuluttajia arvioidaan olevan n. 5%, luku saattaa olla suurempi koska naiset eivät aina kerro todellisia lukuja juomisestaan.
Alkoholismin varhaisvaiheena pidetään vähintään 3-4 päivittäistä annosta.
Kyllä ihmetyttää, missä neuvolassa tuollaista tietoa/suosituksia annetaan noin hurjista alkoholimääristä raskausaikana mitä täällä on mainittu.. (peräti 8-10 annosta/viikko). Meidän neuvolassa on ainakin ihan erilainen linja tuon asian suhteen, enkä usko että se on ainut neuvola jossa kannatetaan nollalinjaa.
Siitähän ei ole mitään haittaa jos raskauden parin ekan viikon aikana juo vaikka kännitkin kun sikiö on vielä ruskuaispussissa, eikä varmasti pari annosta silloin tällöin raskauden aikana mitään tee, mutta tuossa on mielestäni aika iso ristiriita että turvallista rajaa alkoholin käytössä raskauden aikana ei tiedetä, niin miten ihmeessä sitten voidaan antaa "rajaksi" tuollaiset annosmäärät?
Minusta oli aika hyvin sanottu se, että miettii miten paljon alkoholia vauvalle juottaisi, koska se kuitenkin imeytyy sinne masuasukille ihan yhtä paljon kuin äitiinkin. (itseasiassa jopa sikiöllä on isommat promillelukemat veressä kun äidillä juotuaan)
Mutta riittähän meitä ihmisiä ja mielipiteitä joka lähtöön...
Joten ei haittaa vaikka lapselle tulee lievempiä kehityshäiriöitä, kunhan ei tule fas tai fae, ovatko ne jotenkin ratkaisevia? Sitä voi verrata vauvan tuttipullon täyttämisellä viinillä - onko se jotenkin paheksuttavampaa?
Olen edelleen sitä mieltä ettei kenenkään tarvitse juoda 8-10 alkoholiannosta viikossa, raskaana tai ei! Silloin täytyy kysyä itseltään syitä juomiseen. Kyllä, tarkoitan myös sitä yhtä viinilasillista ruoan kanssa.
Mutta siitä vaan juomaan ja samalla vaikka polttamaankin raskaana, eihän lapselle käy mitenkään, eihän? Lycka till.
Raivoaapi alkoholistin tytär
Piti oikei lukee mitä oon kirjottanu.. Neuvola ei antanu sitä alkoholimäärä suositusta mihin kirjotuksen lopetin, sori.. Olis varmaan pitäny kirjottaa että se on ALKO.n tietoa..
Kyllä munkin neuvola suosittelee nollalinjaa, sillon tällön voi juoda sidua. Ymmärrän niitten linjauksen koska 5%.lla raskaana olevista naisista (ainakin) on alkoholin kanssa ongelma eli jää putki päälle kun juo sen yhen sidun.
Näistä 5%.sta sitten syntyy vuodessa 200-300 (vaikeeta) FAS lasta.
1 annos viikossa on täysin turvallinen, normaaliin kulutukseen menee alle 10 annosta. Varhainen alkoholismi tarkottaa viikkoannoksena reilua 20 annosta.
Päivä annoksena ei saa juoda sitä koko viikko annosta.
Sikiön alkoholimäärä EI OLE suurempi kuin naisen.
Miten alkoholi lisääntyy sikiöllä? Koska alkoholi poistuu lapsvedestä hitaampaa kuin verestä, loppuvaiheessa alkoholijuoman nauttimista lapsvedessä voi olla hetkellisesti suurempi, mutta jos juominen on hallinnassa niin ei ole ongelmaa.
Se FAS on nyt niistä pahimpia mitä tulee, niin otin sen silmäteräkseni.. ;) Toki muutakin tulee "vaivana", epämuodostumia jos jonkinlaisia. Mutta jos ollaan tutkittu, että runsas alkoholi pitkäaikaisesti nautittuna on se mikä haittaa sikiötä, niin silloin se varmaan on niin, eikä vähäinen joka on joillekin sivusta katsojille ongelma?
Itsekin olen alkoholistin tytär, eikä mulle ole ongelmaa hyväksyä juomista joka pysyy näpeissä.
Toki kaikkea voi kysyä itseltään, mutta jos juo alle 10 annosta viikossa (ei kerralla) niin määrä ei ole ongelma. Naisen varhaisena alkoholiongelmana pidetään 3-4 päiväannosta, viikossa annoksia on reilut 20! Ja kaikkien noiden ongelmajuojien lapsista ei tule vammaisia.
Juomista joka on hallinnassa ei voi mitenkään verrata tuttipullosta viinillä juottamisella! Imettävä äitikin joka on turvat; promilleja 2, on rintamaidossa pitoisuus 0,2 ml/ 1 dl, joka ei aiheuta humalaa lapselle.
Unohdin kirjoittaa vastauksiin alemmas että olen se sama seko joka syö maksaa!! Maksamakkaraa ja maksalaatikkoa on tullut syötyä sillon tällön, ihan normaalin määrän.. Tekis mieli KUNNON maksakastiketta, muttei valitettavasti oo jaksanu valmistaa! ..Ehkä joku päivä ennenkö taapero syntyy.. Mutta toisaalta, neuvola sanoi että syö jos tekee mieli. Joka toinen viikko on hyvä määrä heijän mielestään. En ehkä niin usein ole syönyt, mutta varmasti AINAKIN kerran kuussa..
Itte en ole juonut kun varmaan 5 siideriä raskauden aikana yhteensä, mutta kirjoitin ALKO.n tekstejä, en omia kokemuksiani ja hakenu mitään sympatiaa käytölleni(??).
Esimerkiksi sikiön aivot sisältävät niin paljon vettä, että alkoholipitoisuus niissä voi nousta korkeammaksi kuin äidillä. Lisäksi äidillä on kehittynyt maksa joka suodattaa/polttaa alkoholia, mitä taas sikiön maksa ei samalla teholla tee.
Niin, alkoholin käytössä kohtuullisen kulutuksen rajana pidetään normaalisti 8 viikkoannosta, mutta se ei tarkoita että sitä pidetään myös raskauden aikana normaalina. Suomalaiset lääkärit suosittelevat korkeintaan 1-2 annosta viikossa raskausaikana, jos joku "raja" on pakko yrittää antaa. Tuotakaan ei pidetä vadenpitävänä, koska tosiaan turvallista rajaa ei tunneta.
Eli nyt puhut sitten ristiin ALKO.n tietoja vastaan. Käy lukemassa niiltä.
1-2 viikkoannosta on vesitiivis ei haittaa. Se ei ole korkeintaan ohje! Alle 10 annosta on kohtuukäyttöä jakautuessaan tasaisesti. Kohtuukäyttö tarkoittaa että käyttö OK, sen ei ole todettu olevan vaarallista sikiölle.
Suurkulutus yli 20 annosta. Pitkäaikainen suurkulutus on vaarallista, muttei vielä tee lapsesta välttämättä vaurioitunutta.
Mitään "rajaa" ei ole, koska ihmis-sikiöille ei tehdä tieteellisiä tutkimuksia!
Mitä tarkoittaa että turvallista rajaa ei tunneta, mutta kohtuukäyttö on ok?! Miten sitä voidaan pitää turvallisena jos yksinkertaiseti turvallista rajaa ei tiedetä?
Jos kohtuukäytön raja on alle 10 annosta/viikko, niin annat väärää tietoa siitä ettei se vaikuttaisi. Ainakin 8 annosta/viikko voi aiheuttaa pienikasvuisuutta yms. "pieniä" oireita. Tuosta voit lukea faktaa esim. Helsingin yliopiston sivuilta.
Miten ymmärrät sanan kohtuus? Sitä että on kohtuullista, mutta vaarallista? Mielestäni, kohtuus on OK eikä vaarallisen raja. Se että ei tiedetä onko vaarallista juoda viikossa 15 annosta tai 20 on liikaa eli alkaa olemaan vaarallista, ei enää kohtuullista.
Jos ALKO kertoo että alle 10 on kohtuullista, niin silloin se ei varmaan ole myöskään vaarallista sikiölle? Eli ei aiheuta vammaa tai raskaudelle haittaa? Vaan on kohtuullista eli ei vaikuttavaa, muttei ehkei suositeltavaakaan?
Kävin kattelemassa noita antamiasi sivuja enkä osannu löytää muuta kun sivut ylioppilaiden terveydenhoitosäätiölle (yths.fi) polku olis; Terveystietoa, aakkosellinen hakemisto, alkoholi, alkoholi ja raskaus. Sielä puhuttiin että viikkoannos 8-10 saattaa hidastaa kasvua, ei aiheuta vammaa. FASin nekin yhdisti alkoholismiin.
Kaikenlaisia lukuja löytyy ja mikään ei ole varmaa, koska sikiöitä ei saa tutkia. Eli varmaa ei voida sanoa, mutta voidaan todeta että ei ole ollut tapauksia, muttei voida taata mitään.. koska JOS jotain tapahtuu, kukaan ei halua olla vastuussa..
Näin sanotaan Alkon nettisivuilla olevassa esitteessä:
"Yhden-kahden viikottaisen alkoholiannoksen ei ole todettu aiheuttaneen haittavaikutuksia sikiön terveyteen. Raskaudenaikaisen kohtuukäytön ylärajana pidetään 10 alkoholiannosta viikossa."
KUITENKIN:
Esitteen seuraavalla sivulla:
"Raskauden aikana 10 alkoholiannosta viikossa on jo suurkulutusta, joka saattaa haitata sikiön kehitystä."
Eli kumpi vai kampi, Alko? Yleensäkin on JÄRKYTTÄVÄÄ että Alko antaa suosituksia jotka ovat paljon korkeampia kuin useimmat asiantuntevien lääkäreiden ohjeet!
Muuten, alkoholin riskikulutusta ei voi eikä pitäisi mitata annosten määrässä. Alkoholistin tyttärenä sinun, Tyttö 24, pitäisi tietää ettei ongelma riipu annosten määrässä vaan siitä mitä alkoholi tekee ihmiselle ja hänen elämälleen, miten suuren arvon ihminen antaa sille.
Yhteenvetoni johon lopetan keskustelun omalta osaltani on seuraava:
Jos viikottaisista alkoholiannoksista yleensä on pidettävä kirjaa raskauden aikana, kannattaa kysyä itseltään miksi.
Se mitä joku yksittäinen lääkäri sanoo henkilökohtasena mielipiteenään on jokasen oma asia. Vaikka vaan siitä onko miehen läsnäolo synnytyksessä sallittavaa vai ei..
Sitten voi miettiä sitäkin onko suurkulutus alkoholismia vai mitä?
Kerta annoksena 10 annosta alkaa olemaan aika paljon, tasaisesti jaettuna viikon mittaan kuitenkin turvallisempaa.
Tää on ikuisuus kysymys niin kauan kunnes asiaa saataisiin tutkittua paremmin.
Alkoholi on mielestäni ongelmana juuri määrän kasvaessa, ellei katso nollajuojana että yksikin pullo on ongelma, jolloin voi miettiä omia asenteitaan.
Jos naisen alkava alkoholismi on 3-4 annosta/vrk, niin se varmaan on niin? Määrä ratkasee.
Kattelin isän touhuja aikani ja mitään sille ei voinu kun ote karkas! Sen jälkeen kun kielsin yläasteikäsenä kieltämästä lähteen baariin niin ukko otti ja hajotti kaikki talon astiat, aamulla ihmetteli mitä oli tapahtunu.. Pikkuhiljaa alko huomaan ongelman ja hakeutu hoitoon.
Isä sai diabeeteksen viinasta. Nyt leppoisaa pistellä itteensä. Meni siinä pasmat muittenkin elämästä kun vaan isän.
Enkä kirjoita täälä vaan puolustaakseni juomareita, vaan kirjoitin muutakin kun sitä että "viina on huonosta".
Vuodessa syntyy reilut 50 000 lasta.
Yhdeksän kymmenestä naisesta juo 1-2 ann./vuosi, vajaa 10 % juo tätä enemmän. N. 5 % on suurkuluttajia.
ALKO kirjoittaa vakavasti syntyviä alkoholin vaurioittamia lapsia syntyy vuodessa alle 300, ylioppilaiden terveydenhoitosäätiö ilmoitti pienempiä lukuja.
Minusta jos käyttö on huomattavaa niin olisi hyvä katsoa kuinka paljon juo, ei saa vähätellä käyttöään. Itse juon saunakaljan jos siltä tuntuu. Ja maksaa otan lautaselle jos niin haluan, hyvällä omallatunnolla!
Henkilökohtasesti; joka päivä pullollinen ja viikonloppuna pari on aika isolta määrältä tuntuva määrä, varsinkin kun en ota lasillista valkkaria ruualla, mutta aika harva juo niin paljon(varsinkin Suomessa) raskaana tai ei. Mutta jos niin suuri määrä on kohtuullista niin hyvä niin.
Lastenlääkärit ovat viime aikoina alkaneet selvittää, mikä yhteys on sillä, että lasten ADHD on lisääntynyt huimasti saman aikaisesti kuin nuorten naisten säännöllinen alkoholinkäyttö on lisääntynyt myös huimasti. Ja alkoholia käytetään entistä enemmän ja SÄÄNNÖLLISESTI (=päivittäin pieniä määriä), vaikkakaan ei välttämättä kaatokänniin asti useinkaan.
Siis ei FAS tai FAE ole kuin jäävuoren huippu, kun puhutaan alkoholin aiheuttamista vaurioista lapselle.
Mutta kukin taaplaa tyylillään ja jos on mahdotonta olla ottamatta niitä siidereitä ja/tai saunakaljoja odotuksen yhdeksän kuukauden aikana, voi miettiä, mikä on tulevaisuuden alkoholismin uhkan riski. Janonsa voi sammuttaa ja saunan jälkeisen nestetarpeen tyydyttää ihan tavallisella vedelläkin.
Alkoholismia pidetään jossain määrin perinnöllisenä, eli taipumus ja riski tulla alkoholistiksi kasvaa alkoholistien lapsilla.
Sama tilanne täällä. Oli valekuukautiset, joten tajusin tehdä raskaustestin vasta ysiviikolla. Kapakissa kävin pari kertaa vielä viikolla 7. No, tehtyä ei tekemättömäksi saa, mutta tästä lähtien tiukka linja: ei tippaakaan enää. Neuvolassa nyökkäiltiin: hyvä päätös.
4-6viikot ovat kriittisimmät alkiolle ja silloin saattaa seurata keskenmeno/kehityshäiriöitä.
Myöhemmimillä raskausviikoilla alkoholi yms. voi yhä aiheuttaa keskenmenon, mutta riski pienenee.
Yleensä jo alkoholia nauttii liikaa raskauden aikana syntyvä lapsi tuskin koskaan on täysin terve, mutta "viat" voivat olla myös lieviä jopa niin ettei niitä aina osata yhdistää juomiseen raskauden aikana.
Tunnen naisen, jonka äiti joi loppu raskaudessa ja imetysaikana. Nainen on n.40 hänellä on todella huonot hampaat(ollut aina), hän ei ole koskaan juossut kunnolla ja hänellä on heikentynyt vastustuskyky....
Todennäköisesti ei vielä ole vaaraa ollut. Mutta kannattaa nyt sitten lopettaa koko raskausajaksi. Suomalaiset lastenlääkärit ovat tutkimuksissa todenneet, että lasten lisääntynyt ADHD saattaa olla tekemisissä sen kanssa, että nuoret odottavat naiset ovat alkaneet käyttää alkoholia huomattavasti enemmän kuin ennen.
Eli säännöllinen, vaikka "normaaleihin normeihin" mahtuva alkoholin käyttö ei välttämättä aiheuta FAS-oireita, mutta vaikuttaa lapsen aivoihin siten, että lisää riskiä keskittymiskykyongelmiin. Alkoholihan imeytyy vauvan vereen ja vauvan promillemäärä nousee paljon suuremmaksi kuin äidin.
Koita olla stressaamatta asiasta. Todennäköisesti et ole mitenkään lastasi vahingoittanut. Tarinasi on hirmu yleinen (olen lääkäriopiskelija ja paljon terveyskeskuksissa neuvoloissa pyörinyt). Ennen tuota maagista 12vkon rajaa, ja ERITYISESTI juuri tuon ensimmäisen kuukauden aikana sikiölle tapahtuvat vahingot ovat yleisimmin joko/tai tyyppisiä, eli joko syntyy terve muksu tai ei synny ollenkaan (eli raskaus keskeytyy).
Yleisesti raskauden aikana kannattaa tietenkin välttää alkoholin käyttöä. Täytyy muistaa, että istukka ei "suodata" alkoholia millään tavalla, vaan sikiön veren alkoholipitoisuus on (istukan kehityttyä) aina sama kuin äidilläkin. Eli masuasukki on yhtä huppelissa kun äitinsäkin. Mieti, kuinka paljon alkoholia uskaltaisit juottaa pienelle lapselle suhteuttaaksesi raskauden aikaisen juomisesi.
Syyllisyyttä ei pienestä alkoholinnautiskelusta sillon tällöin rask.aikana kuulu tuntea. Pieni hellesidukka/saunakalja/ruokaviini muutaman kerran kuussa ei varmasti vauvaa vahingoita. Tuohon aiemmin mainittuun 8-10 annokseen en kyllä henkilökohtaisesti ollenkaan uskalla yhtyä!
Maalaisjärki ja suhteellisuudentaju peliin tässäkin asiassa!
Oikein paljon onnea sinulle, toivottavasti raskautesi sujuu iloisesti ja ilman kummempia mutkia matkassa!
Kiitos näistä kaikista vastauksista!