Imovanea ahdistukseen

pillerin varassa

Olen käyttänyt imovanea jo pitkään. Ensialkuun ihan vaan unettomuuteen mutta se auttaa mulla myös krooniseen ahdistukseen. Imovanen kanssa olen ihan pirteä ja hyväntuulinen, mutta kun lääkkeet on loppu niin iskee todella kova ahdistus eikä saa nukkuttua kuin pari tuntia yössä max. Imovanea tuppaa menemään pari tabua ennen nukkumaanmenoa ja lääkkeet loppuu sitten liian aikaisin lääkäri ei uusi reseptiä koska entisiä pitäisi olla vielä jäljellä.
No sitten täytyy ottaa alkoholia pahimpaan ahdistukseen.

Onko muita kohtalontovereita?

15

8875

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaneasuuhu

      On se just tollasta. Pitäs olla säkillinen tapuu ni eipä loppus keske. Ei niistä eroonka pääse

    • 1300000

      Melko kokeneena jyväjemmarina ja päihdeongelmaisena voisin sanoa, että imovanen eli tsopiklonin vieroitusoireet on sitten todella sietämättömiä. Paniikkia, hikoilua, tärinää. Mikään muu bentso/bentsojohdannainen ei moista aiheuta, ja ei tarvitse kun pari viikkoa päivittäin ottaa imovane niin jo alkaa oireet jos lopettaa.

      • Näin meillä

        Imovanen ja bentsojen käytön vieroitusoireita lopettamisen yhteydessä ei voi vertailla keskenään.
        Normaalikäytössä Imovanen lopettaminen tarkoittaa univaikeuksia, jotka ovat veemäisiä, mutta bentsojen kohdalla onkin paljon muuta lisänä.


      • Anonyymi

        Mulla päinvastoin, muut bentsot loppuessaan tuo paniikin ja muut paskaolot, imovane ei läheskään yhtä rankasti


      • Anonyymi

        Sekin yksilöllistä


    • jouhänä

      ssiiiis mun mielestä just ylläolevan jyväjemmarin mainitsemista syistä yleensä määrätä pitkäaikaiskäyttöön??? miksi sulle määrätään?

      mulla joskus määrätty uniongelmiin joku 10 tabun paketti, mut kiertoon meni kun ei tunnu missää

    • Mulle saa laittaa ehdottomasti s.postia jos jollakulla on respaa Imoihin/Zopinoxiin, mä tartten niitä joka päivä siihen että saan nukuttua.. En siis etsi tästä mitään levytolkulla syömistä vaan ihan oikeasti otan sen yhden illalla ja saan nukkua rauhassa, ja vaikka heräilen yöllä niin saan jatkettua nukkumista .. Ja mikä tärkeintä en ole aamulla kuin zonbi vaan kykenen hoitamaan arkiasiat.

      Nyt on takana pahoinpitely ja nukkumista ei ole ollut lähes lainkaan lääkärit eivät anna nukahtamislääkkeitä, betsoja en edes pyydä..

      Jos teistä joku ihana voisi auttaa mua, mä maksan kyllä kustannukset

    • Onneksi erossa

      Bentsot ja mainitsemasi bentsonkaltaiset nukahtamislääkkeet on ihan perseestä vähänkään pidempään tai satunnaiskäyttöä säännöllisemmin käytettäessä, erityisesti jos vielä taipumusta päihteisiin/oloihin. Itsellä alkoi Somnoria mennä pidempään käytettäessä useampaakin illassa, silti uni ei tullut ja lääkepäissäni olen mm. viillellyt itseäni ja seikkaillut pitkin kaupunkia ilman mitään järkeviä mielikuvia. Eroon pääsin kertaheitolla mirtatsapiinilla, jolla nukkuminen onnistui varsin hyvin, eikä mitään viekkuja tullut. Mirtatsapiinin ainoat haitat olivat se, että muutuin lääkezombieksi ja painoa tuli lisää jumalattomasti. No, nyt en enää syö mirtatsapiinia, nukun ihan hyvin kevyellä neuroleptiannoksella ja painokin on pudonnut yli 20 kg.

      Ai niin: jotain muitakin bentsoja on jossakin vaiheessa mennyt juurikin nukkumiseen ja ahdistukseen siinä määrin, että jos yritti pitää taukoa -> vittumaiset oireet. Noista pääsin sentään eroon kärsimällä, onneksi..

    • tyhmätee

      imovanea pahempaa ei juuri ole ,etenkin jos juo samaanaikaan

      • Vhvhcgvcc

        Mitä tarkootat? Eilen join olutta jonkin verran ja otin imovanen ja tuntui hauskalta ja kävin nukkumaan.


    • Eräät tuttuni käyttivät 90-luvulla Imovanea ja alkoholia päihtymistarkoituksissa ja hyvin vaikutti toimivan. Nukahtamislääke sai heidät aluksi tokkuraisiksi, mutta kun ryypiskelyä jatkettiin yli nukkumaanmenoajan, alkoivat he vallan villeiksi. Taikka sitten selvisivät tokkurastaan, mutta minä, joka olin siinä vaiheessa jo varsin juopunut, muistan asiat väärin.

    • Anonyymi

      Auttaa ahdistukseen mulla paremmin kun yksikään bentso.

      • Anonyymi

        Syötkö ahdistukseen puolillaan vai konaisen?


    • Anonyymi

      Ei mulla vaan tuppaa menemään enempää kuin mitä resepti sallii eikä siis ehdi loppua kesken jos terveydenhuolto toimii asiallisesti.
      Mutta toleranssi voi tosiaan nousta pidemmässä käytössä.

    • Anonyymi

      Vanha aloitus mutta lääkärit ei uusi reseptejä juurikin väärinkäytöksen takia,Miksi pitäisi uusia jos lääkkeitä pitäisi olla jäljellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      247
      6218
    2. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      75
      5088
    3. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      15
      4340
    4. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      129
      3083
    5. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      3071
    6. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      155
      2554
    7. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      84
      2538
    8. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      173
      1715
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1679
    10. Bussipysäkki katos!

      Mitäpä mieltä uudesta katoksesta?
      Suomussalmi
      68
      1505
    Aihe