Mitä tapahtuu jos ilmottaudun TKK:lle ensi lukuvuodeksi "muun syyn" takia poissaolevaksi? Ja sitten syksyllä '05 katsotaan jos töitä on vähemmän ja motivaatiota riittää.
Miten käy Unix-tunnuksen ja ilmaisen hammashoidon :P ?
Vai kannattaako olla "läsnäoleva" ja maksaa lukuvuosimaksut? Ja ehkä jopa saada nopan tai kaksi.
Miten käy Unix-tunnuksen ja ilmaisen hammashoidon :P ?
Vai kannattaako olla "läsnäoleva" ja maksaa lukuvuosimaksut? Ja ehkä jopa saada nopan tai kaksi.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos on ilmoittautunut poissaolevaksi niin silloin menetätä oikeuden YTHS:n palveluihin (kun et kerran maksa ylioppilaskunnan jäsenmaksua josta osa on tuota YTHS maksua.) UNIX-tunnusta ei sensijaan peruta. Ei ns. maksa vaivaa ATK-keskukselle. Huomaa myös että jos ilmoittaudut poissaolevaksi menetät myös muut opintoedut eli alennukset julkisessa liikenteessä ja opiskelijahintaiset ateriat (nämä on käytännössä sidottu (perusopiskelijan kohdalla)ylioppilaskunnan jäsenyyteen joka taasen on sidottu läsnäoloon yliopistolla)
Joten oma suositukseni on että kannattaa ilmoittautua läsnäolevaksi ja maksaa ylioppilaskunnan jäsenmaksut. Se maksaa itsensä takaisin opiskelijaruokana ja alennuksina varsinkin joukkoliikenteestä. YTHS:n palvelut on myöskin plussaa kun tietää julkisen puolen jonot. (vaikka on se ruuhkaista YTHS:ssäkin ainakin pääkaupunkiseudulla.)
Eli jos jäät kouluun läsnäolevaksi, muttet käy tunneilla kulutat kuitenkin opiskelutukikuukausiasi ellet ilmoita peruvasi niitä suoraan Kelalle.
Lisää tietoa löydät täältä:
http://www.hut.fi/Yksikot/Opintotoimisto/opintotuki/index.html
En ole saanut opintotukea moneen vuoteen enkä tarvitse sitä, koska elätän itseni tekemällä työtä.
Minua ei nähdä eduskunnan portailla kerjäämässä rahaa tyyliin "yhteiskunnan täytyy elättää minut koska minäpä opiskelen, vai pitääkö tässä töihin mennä", kuten eräät.
Ei henk. koht. ketään kohtaan täällä, mutta tuolla aseteella siellä *jotkut* olivat.
Yrittäjyys ja työnteko kunniaan.
Itse nostan opintotukea ja olen sitä mieltä että yhteiskunnan tuleekin opiskelijoita tukea.
Käyn kuitenkin töissä enkä myöskään jaksa käsittää näitä tyyppejä jotka järjestävät/osallistuvat näihin mielenosoituksiin "kun valtio uhkaa leikata opiskeluaikaa 7 vuoteen..." hehheh, jos 7 vuotta ei riitä niin voi alkaa harkitsemaan jahka se yliopisto sittenkään on se oikea paikka.
Kaiken lisäksi ainakin omassa yliopistossani (LTY) nämä "aktiivit" ovat aktiivisia kaikessa muussa paitsi opiskelussa ja sitten nostavat palkkaa yo-kunnasta... Sitten jos asiasta ilmaisee mielipiteensä niin sanotaan että äänestäisit sitten edustajiston vaaleissa...mutta kun kaikki oikeat opiskelijat keskittyvät opiskeluun eivätkä asetu ehdolle mihinkään prkleen yo-kunnan edustajistoon.
Niin ja itse olen paitsi opiskellut 160 noppaa 4 vuodessa, ollut samana aikana puoli vuotta vaihdossa sekä jatkuvasti vähintäänkin osa-aikatöissä enkä silti ole kokenut elämääni mitenkään raskaaksi vaan vapaa aikaa on mielestäni ollut enemmän kuin mitä on esim. kesällä jos käyn vain töissä 40h viikossa. Myös suurin osa opiskelukavereistani on liikkeellä samalla asenteella ja tahdilla eikä aikaa mielenosoituksiin ole oikein löytynyt...