Minkälainen panta pentunäyttelyyn?

Ekakertalainen

Tyhmä kysymys:
Olen menossa labradorinnoutajan kanssa ensimmäiseen pentunäyttelyyn (7 kk).
Aiempaa näyttelykokemusta minulla ei ole. Nyt jäin kuitenkin miettimään, että minkälainen panta pennulla pitää olla. Näyttelypanta kun on niin ohut ja kuristava, etten mielellään sitä vielä tälle laittaisi, niin käykö tavallinen tai vaikka nahkainen puolikurkkari (siis sellainen löysä, joka ei varsinaisesti koiraa kurista)?

5

3250

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysy kasvattajalta

      Kannattaa kysyä kasvattajalta, hän tietää parhaiten.

    • Rotikkarinsessa

      Koska kyse on pennusta, pannan kannattaa olla mahdollisimman siro. Lisäksi pentu kannattaa alusta pitäen pyrkiä totuttamaan samantyyppiseen pantaan, kuin tulevaisuudessakin näyttelyissä on (jos tarkoituksenne on niissä käydä).

      Meillä on koiralla käytössä ketjupanta, täyskurra siis, mutta ei-kuristavana (eli ketju on avoinna ja lukko molemmissa päätylenkeissä pitää sen muodossa ja kiinni) ja sillä luultavasti mennään vastakin. Myöhemmin aikuisena, kun tuo alkaa olla valmis kokonaisuus ja pääkin lopettanut kasvunsa, saatan vaihtaa sen nahkaiseen puolikurraan - kyseessä kuitenkin on isohko rotu, jolla sellainenkaan ei näytä huonolta.

      Toisaalta moni vannoo ns. noutajataluttimen nimeen, jossa pantaosa on hihnassa itsessään. Se on täyskuristava, mutta käsittääkseni myös sitten palautuu itsekseen, löysäksi, kun hihna ei ole enää kireällä/koira ei vedä. Itse vaan en ole koskaan siitä tykännyt, mieluummin panta ja hihna erikseen.

      Kannattaa kokeilla, mikä pennulle on sopivin ja mikä näyttää kivalta omaan silmään. Sieltä se sopiva löytyy kyllä. :)

    • Ekakertalainen

      Sorry - did'n get it: Jos siis ketjupanta on kiinni molemmista lenkeistä, niin silloinhan panta jää löysäksi (jos se kerran pään läpi alunperin menee) ja koira mahdollisesti pääsee peruuttamalla vetämään siitä itsensä irti...vai siis miten tarkoitit? Muuten se olisi kyllä kauniimpi.

      Epäilen vähän pennun reaktioita, kun lähdetään jonossa ravaamaan. Kurkkarissa ähisevä pentu ei ehkä ole oikein edukseen...vaikka kasvattaja oli sitä mieltä että ohut näyttelypanta kuuluu näyttelyihin.

      Tuossa olisi ketjullinen nahkainen puolikurkkari. Kävisiköhän se?

      • kasvattajan ohjeet

        Minä luottaisin kasvattajan ohjeisiin, hänellä tieto ja kokemus rodusta ja näyttelyistä.


    • Rotikkarinsessa

      "Jos siis ketjupanta on kiinni molemmista lenkeistä, niin silloinhan panta jää löysäksi (jos se kerran pään läpi alunperin menee) ja koira mahdollisesti pääsee peruuttamalla vetämään siitä itsensä irti...vai siis miten tarkoitit?"
      Pannan pitää vain olla tarpeeksi nafti, että pää ei läpi mahdu - eli tiukka mitta kaulalta hetikohta korvien takaa ja sen mukainen panta.

      Toki, itselläni ei kokemusta ole noutajien esitystavoista (kun en edes kehiä ole seurannut, koska eivät roturyhmänäkään kiinnosta), mutta omalla rodullani se panta asetellaan sen verran hyvin tuohon leuan alle ja sillä tuetaan koiran pään asentoa ryhdikkäämmäksi, eli pannan täytyy olla juuri sopiva, ettei se tipahda kaulalle/hartioille.

      Ja jos se puolikurkkari on sopiva, niin toki sitäkin voi käyttää alussa, kun pennun kanssa vasta opetellaan näyttelyssäoloa. Meillä tosin oli alusta asti käytössä ketjupanta, mutta meillä olikin samainen panta ollut käytössä jo aikaisemmin treeneissä, joten se oli koiralle tuttu jo valmiiksi.

      Ja jonossa jos ravataan, niin koiran huomio vain itseensä, kontaktia mieluummin liikaa kuin liian vähän silloin, jos kiinnostus muihin koiriin on liiallista ilman kunnon kontaktia.

      Jos käyttää namia, niin se kannattaa pitää oikeassa kädessä, ettei koira lähde hyppimään/pomppimaan niin helposti ylös saadakseen herkkua, vaan se joutuu juoksemaan ja katsomaan etuviistoon namin nähdäkseen/saadakseen. Jotkut käyttävät myös (vinku)lelua, mutta itse en ollenkaan tykkää siitä, sillä jos sitä vinguttaa niin hyvin herkästi se häiritsee muita koiria ja oma koira saattaa innostua liikaa lelusta.

      Ja hihnaa ei kannata löysätä liikaa ennen, kuin on varma että koira osaa juosta myös siellä jonon keskellä ja lopussa nätisti, kuin myös edessä, ettei se pääse taaksepäin ottamaan kontaktia toisiin kehässäoleviin koiriin. Myös pieni naksuttelu kielellä on aika hyvä keino saada koiran huomio kiinnitettyä ja tarvittaessa käyttää namia nenän edessä sen verran, että huomio on taattu. Tosin, jotkut tuomarit eivät tykkää (ja jotkut jopa kieltävät) namin kanssa esittämisen, mutta jos sen namin pitää koko ajan kädessä ja palkkaa korkeintaan omaa vuoroa odotellessa, ei sen pitäisi haitata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      950
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      838
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      497
      779
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      707
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      644
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      36
      586
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      586
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      480
    Aihe