Miksi uskovainen käy

Aina tuputettu yhtä asiaa- Ei raha tee onnelliseksi. Pyhällä hengellä elää herroiksi, ei muuta tarvitse. Kuitenkin valitetaan joka käänteessä että ei ole rahaa, ei ole varaa, mitä sellainen puhe on, uskovaiselta mieheltä?
996
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Laiskuus on synti.

Äänestä

Kuutena päivänä teet työtä. Seitsemäntenä lepäät. Näin sanoo Herra.

Äänestä

jos käy "töissä" mutta ei tee siellä mitään, niin mitä se on? Syntiäkö?

Äänestä

Miksi joku on puhelinmyyjä kotonaan, päivät pitkät? Miksi joku muu istuu sanoakseen hei kun asiakkaat menee hammaslääkäriin? Miksi joku ajaa saatanan peräkärryjen kanssa edestakas kuin vähäälyiset tai kyttää kuivia lukuja? Ovatko kenties mormoneja, lestadialaisia vai katollisia? Mä tiedän niillä ei ole kaikki inkkarit kanootissa. Muiden analysointi vie niiden elämästä niin paljon aikaa, että heidän älykkyysosamääränsä supistuu päivä päivältä yhä enemmän.

Äänestä
  • :D Puhut asiaa.

    Äänestä

Niin tai miks joku siivoo kun kuitenki paikat on kohta paskasena? Miks laittaa jolleki turhia tekokynsiä kun nykyään omat ovat muodissa ja niitäkin voi koristaa. Miksi leikata tukkaa kun se kuitenkin kasvaa? Miksi meikata kun se pestään juhlanjälkeen pois. Miksi ostaa mitään kun se kuitenkin on kohta poissa muodista ja vanhaa. Turhaa työtä kaikki, jos sitä nyt työnteoksi voi edes kutsua. Kaikki osaa siivota, lakata kyntensä, ne jopa kasvavat itse. Kuka vaan osaa leikata tukkaa ja meikata. Se ei vaadi mitään tuhlata rahoja, mutta säästäminen on vähän eri juttu.
Kuka vaan kaivaa kaivurilla opetettiin jo hiekkalaatikolla. Laivaakin ajettiin kylpyammeessa. Autoa ajaa jokainen......................Kyllä niiden täytyy olla uskovaisia kun menee liian hyvin, tai sitten me ollaan vitun kateellisia.

Äänestä
  • Jokainen "taaplaa"tyylillään...

    Äänestä

  • **** kirjoitti:

    Jokainen "taaplaa"tyylillään...

    oman elämänsä Herra tai Rouva :)

    Äänestä

onko kukaan palstan uskovaisista töissä pornoalalla? Jos on, niin työskentelettekö sunnuntaisin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


töissä? kirjoitti:

Aina tuputettu yhtä asiaa- Ei raha tee onnelliseksi. Pyhällä hengellä elää herroiksi, ei muuta tarvitse. Kuitenkin valitetaan joka käänteessä että ei ole rahaa, ei ole varaa, mitä sellainen puhe on, uskovaiselta mieheltä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu