Farmasiaa avoimessa yliopistossa

floydroze

Hei!

Ajattelin kysyä, kuinka raskasta/vaativaa/aikaavievää on opiskella 25 opintopistettä farmasian opintokokonaisuutta avoimessa yliopistossa? Onko kenelläkään kokemusta opiskelusta avoimessa yliopistossa?

2

863

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • floydroze

      Opiskelu siis tapahtuu pääosin verkkoympäristössä, luentoja on välilllä harvakseltaan.

    • oppia ikä kaikki

      Ei näemmä ole kukaan sulle vastannut. Itse ajattelin juuri samaa ainetta opiskella, näyttää olevan Itä-Suomen avoimessa menossa farmasian opiskelut ihan verkkokurssina. En usko sen olevan liian vaikeaa, ainakaan mikäli sattuu olemaan jotain pohjatietoja jo ennestään. Minä olen iste ylioppilas, kirjoitin muutama vuosi sitten, ja lisäksi mulla on tarpeeksi ikää niin, että on tullut taudit ja lääkkeet jo tutuksi ihan jo käytännön kokemuksen kautta. Tällä hetkellä kertaan lukion kemiaa, joka on ollut minulle aina helppoa. Myös solubiologian alkeita oli biologian tunnilla, joten ei sekään ole mitään uutta ja outoa. Ajattelin opiskella tällä lukukaudella jo tätä farmasiaa, ja opinnothan jatkuvat sitten ensi syksyllä.
      Voithan kokeilla. Itse aion tehdä niin, että opiskelen aluksi ihan erikseen suorittaen verkkokursseja, niin ei mene montaa kymppiä kerralla; jos sattuu että sairastuu eikä jaksakaan, niin ei tule suuria rahanmenetyksiä.

      Aloita vain opinnot, jos tuntuu että kiinnostaa. Mutta ota huomion, että jos aiot mennä yliopistoon opiskelemaan farmasiaa, niin nämä avoimen yliopiston opinnot voidaan lukea vain sivuaineopinnoiksi. Eli näitä ei voi hyväksilukea varsinaiseen tiedekuntaan mennessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      195
      3290
    2. 95
      1473
    3. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      130
      1158
    4. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      254
      1147
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      86
      985
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      97
      861
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      112
      707
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      56
      705
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      108
      688
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      39
      617
    Aihe