Tiilirungon muuraus... hinta?

Tiilestä

Paljonkohan maksaisi suunnilleen tiilirungon muuraus 1.krs / 130m2 runkotiilillä ja ohutmuurauksella? Aukkojen ylityksiin valmiit palkit.

Mikä olisi järkevä neliöhinta tuolle muuraukselle sokkelin päältä lähtien? Tai kappalehinta per tiili?

Talossa olisi neljä kulmaa, eli suorakaiteen muotoinen, ilman mitään kovin kummallisia ratkaisuja.

Riittääkö esim. 30€/m2?

3

3994

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muurari11

      Muutaman vuoden takainen Maon kirja(komukkojen aapinen :-) ), kertois runkopontin perushinnan olevan noin 12€/m2. Siis pulterin asentajan palkkio verokirjalla tehtynä. Tästä kun kerrotaan noin 1,6kertoimella on verollinen perushinta noin 20€/m2. Jos taas homman tekee yrjö yksinyrittäjä, niin ollaan jossain 25-30€ alvillisessa hinnassa/m2.
      Muista kuitenkin, että pulterin asentaja tarvii ainakin yhden lekarin pienistämään kiviä ja siirtelemään pulteria.
      Linjojen laitto ja mittaukset ovat myös oma taiteen haaransa. Mutta tässä nyt ainakin kättä pirempää- mikä on järkevä hinta, niin sen verran voin sanoa, että tuo 12€/m2 on terveyden menettämisestä aika lapsellinen raha, toisaalta tiilirunko(tai Kahi) on rakenteena yksinkertainen eikä mitään ihmeellisiä muovipussivirityksiä tarvita; ja uretaanieristettynä ei seinärakenteestakaan tule paljon tämän päivän bambulatoa paksumpi.

      Hyvä valinta! Ja muista että rungon (tiili) kustannukset muistaakseni lienevät 5-10% haarukassa koko paketissa.

    • Tiilestä

      Kiitos kommenteista. Itse haarukoin hinnan myös tuonne 30 euron hujakoille / m2. En ilkeä maksaa vähempääkään, vaikkakin runkotiilet ovat aika helppoja muurattavia. Mutta duunia kuitenkin.

      Taidan jatkaa tällä linjalla tutkiskelua. Harkinnassa on tosiaan runkotiilen päälle EPS-eristerappaus (200mm). Ikkunat kiinni ehkä apukarmilla tai tiedä vaikka onnistuisi runkoonkin.

      Nuo aukonylituspalkit ovat mainioita. Pari miestä nostaa käsin useimmat mitat... ja kun budjettitaloa olen tekemässä, niin ei mitään lasiseiniä ole tulossakaan.

      Tiedän, että budjetista runko on sangen vähäinen osuus. Siksi siihen yritänkin panostaa ja ostan vaikka laminaatit lattiaan parketin sijasta jos raha loppuu kesken. Ne on helppo vaihtaa myöhemmin... runkoa ei oikein...

      • Muurari11

        Varssokuu.

        Muuraustyötä ei kannata vähätellä ja helppouskin on monasti katsojan silmissä. Kunkin alan ammattilaista katellessa tuntuu siltä, että voiko noin helposti ansaita rahaa!
        Totuus on se, että ohutsaumamuurattavat kappaleet EI ole niin helppoa kuin vois kuvitella. Kuka tahansa saa ne varmasti kasaan ja pystyyn, mutta näennäisesti hyvältä vaikuttava seinä voi olla päin persettä tehty, kun sisäpuolen tasoittelu alkaa, samalla lisääntyy myös rahan menekki.
        Eli kyllä ohutsaumatekniikka vaatii huolellisuutta jos halutaan nauttia helppouden hedelmästä.Ja siitä huolellisuudesta kannattaa maksaa.

        Olen nähnyt ohutsaumamuurattuja seiniä, jonka hammastuksia pitkin olisi pystynyt kiipeämään yläkertaan helpostikin- herää kysymys, missä hyöty? Siinäkö, että isäntä ite sai sen tehdä?

        Eristerappauksesta olen eri mieltä. En rappausta vastaan, vaan rakennetta.
        Runko eriste tuulettuva ilmaväli julkisivumateriaali toimii vuorenvarmasti.

        Apukarmit joudut laittamaan ikkunoita ja ovia varten.Mutta sehän nyt ei ole mikään ongelma!

        Onnea ja menestystä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1068
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      982
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      763
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe