Hei! Mieltäni rupesi vaivaamaan sellainen kysymys,että onko Viking Linellä tai Silja Linellä jotka lähtevät Helsingistä kohti Tukholmaa niin mitään tiettyjä viikonpäiviä yleisesti ottaen että on ihan tuhottomasti/paljon porukkaa ja jonain tiettynä viikonpäivänä esim sunnuntaisin melko hiljaista ja vähän porukkaa? Milloin on ihan vähiten yleensä laivalla porukkaa ja mikä vuodenaika ja onko jotain tiettyä päivää yleisesti ottaen viikolla ma-su välillä että todella hiljaista ja yksinäistä suorastaan laivalla että on todella vähän yleensä porukkaa laivalla? Asia vaivaa kovasti minua ja olisi kiva jos joku todella paljon laivalla ramppaava tietäisi vähäsen näistä asioista. Tämä kysymykseni on ainoastaan mielenkiinnosta.Olisin todella kiitollinen jos saisin jonkun ammattilaisen sekä paljon matkaavan vastauksen tähän joka tietää jonkin verran näistä asioista. Kummalta jommalta yhtiöltä kun olisi kyseisistä asioista vähän havaintoja niin olisin ikionnellinen.
Kysymys paljon Ruotsin laivoilla matkaaville?
Hiljaisin päivä!?
102836
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vastauksen tuohon näet laivayhtiön nettisivuilta hinnastosta. Alhainen lippuhinta tarkoittaa, että matkustajia on vähän, kova hinta taas sitä, että sille päivälle on tunkua. Tuolla tavalla laivayhtiö koettaa pitää matkustajamäärän mahdollisimman tasaisena.
Näin yleisesti, mutta olemme mekin menneet kesällä "ale" lähdöllä ja laivalla on riittänyt porukkaa ja turhan paljon kiinalaisia...
Helsingistä liikennöi nykyään tallink silja ja viking line, ja kyllä noita tiedustelemiasi lukuja on löydettävissä ihan kyseisten varustamojen www-sivuilta taloudellisista tiedotteista
Niin, varustamo on Tallink Silja, mutta Helsinki-Tukholma väliä seilaavat laivat ovat edelleen Silja Line nimen alla!
niin markkina nimi, mutta liikennöinti on tallinksiljan, mitähän mahdoit ajaa viestilläsi takaa, se jäi sinulta kertomatta, koska kaikki aluksia, yhtiötä koskevat tilastot ovat luettavissa tallink siljan tiedotteista ...firman joka hoitaa tuota liikennöintiä silja linen tultua osaksi tallink siljaa
Yhdyssanat.... Jaa, miksi sitten kyljessä lukee edelleen Silja Line? Esim. SILJA Europa, joka tuli juuri telakalta, niin kyseisen laivan kyljessä lukee edelleen Silja Line.
"Jaa, miksi sitten kyljessä lukee edelleen Silja Line?"
koska tallink silja markkinoi aluksiaan nimillä tallink ja silja line reitistä riippuen
vastasin nyt vaikka tyhmää esitikin ja asia oli sinulla jo entuudestaan tiedossasi
Kiitoksia hyvistä vinkeistä kaikille! Itse voisin kuvitella että just sellaisella räntäloska ilmalla kun ihmiset ovat töissä eikä ole juurikaan mitään lomia ihmisillä olisi juuri vähiten porukkaa!
Niinhän se on markkinanimi tuo Silja, kuten myös Helsingin Sanomatkin. Että kait pitää kieltää käyttämästä niinkin väärää nimeä kuin Helsingin Sanomat.
Hiljaisimmat lähtöpäivät Helsingistä taitavat olla maanantai ja tiistai. Helsingin sunnuntailähdöllä on enemmän paluumatkalaisia Tukholmaan. Kokemukseni mukaan eniten porukkaa on Helsingin lauantailähdöillä ja toiseksi eniten perjantailähdöillä.
Tammikuu taitaa olla hiljaisin kuukausi?
Marras-joulukuussa on pikkujouluristeilijöitä.
Tosin tarjoukset vaikuttavat yksittäisten lähtöjen väkimäärään varsinkin Vikingillä väkimäärään. Välillä on todella edullisia tarjouksia. Itse olen risteillyt Tukholmaan jopa ilmaiseksi... vaikka ei se matka lopulta ilmainen ollutkaan. :)