Hei! elikkäs haluaisin vähän tietoa siitä että tarviiko Englannissa, Lontoossa käyttää kaikissa kouluissa koulupukuja? Tää asia on vaivannu mua jo jonku aikaaa ja ois kiva saaha siihen vastaus koska olen ite muuttamassa äidin kanssa Lontooseen ja ois kiva tietää niistä koulupuvuista. Ja lisäks mua vähä askarruttaa se että en osaa puhua enkkua ees hyvin vaikka olenki 13 vuotias ja miten hankin kavereita, ja kieli senki takia hukassa ku 4-6 luoka englannitunnit menny iha sivusuun että tota miten vois helposti oppia enkkua lisää eneen ku tulee muutto Lontooseen :) Toivon että saisin hyviä ja järkeviä vastauksia.
Koulupuvut Englannissa
1
1147
Vastaukset
- obizgelija11
Kyllä, todennäköisesti koulussasi tulee olemaan koulupuku. Käytännössä kuitenkin sitä pidetään vain koulun alueella, välitunneilla jne. kun mennään koulun ulkopuolelle joksikin aikaa, oppilat voivat vaihtaa tavallisiin vaatteisiin (ainakin täällä Glasgow'ssa olen nähnyt, kuinka koulupuku laitetaan laiskasti hupparin päälle). On siis yleistä ottaa mukaan kotoa muitakin vaatteita.
Englannin opit tosi nopeasti asumalla Englannissa.
En tiedä, milloin muutat, mutta jos siihen on vielä jonkin verran aikaa, paras tapa lienee TV:tä katsellessa, nettiä selaillessa tai keskustelemalla jonkun kanssa englanniksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945198Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325976SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16410791Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369481Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!309383Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858468Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476