Linux-noviisi kyselee:
Koneella pyörii sujuvasti Linux Mint 9 Isadora, mutta ei valitettavasti tunnista Fujitsu-Siemensin vanhahkoa litteää näyttöä. Voiko asialle tehdä mitään? Näytön ajurin saaminen varmasti parantaisi kuvaa, mutta miten sellaisen osaisi asentaa ja onkohan sellaista lainkaan saatavilla Mintiin.
Koneella pyörii sujuvasti Linux Mint 9 Isadora, mutta ei valitettavasti tunnista Fujitsu-Siemensin vanhahkoa litteää näyttöä. Voiko asialle tehdä mitään? Näytön ajurin saaminen varmasti parantaisi kuvaa, mutta miten sellaisen osaisi asentaa ja onkohan sellaista lainkaan saatavilla Mintiin.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mikä se häiriö näytöllä sitten on, vaiko vain näytön asetuksissa sana "tuntematon"?
Meinaan itsellä Fujitsu-Siemens Scaleo P/Mint 9 näytön asetus ilmoitti tuntematonta näyttöä, mutta kaikki pelasi aivan priimasti. Eli ei tarvinnut tehdä mitään.
Näytön resoluutiota ei pysty säätämään ja kuva on heikkolaatuinen, melkein rakeinen. Iäisyyden vanhalla putkinäytöllä kuva oli parempi ja sen mint tunnisti, mutta siinä taasen resoluution muuttamisyritys jumittaa käyttiksen kokonaan, niin että oli asennettava uudelleen.
Koneesi näytönohjaimen resoluutio yksinkertaisesti ei riitä Mintille, jolloin fontitkin näyttävät sirpaleisilta ja rakeisilta.
Sama tuli eteen itselle vm. 2004 koneessa. Asensin Xubuntun, se kun on LTS, ja resot on kohdallaan. Jostain syystä kevein Lubuntu ei ole LTS.
Ubuntussa on markkinoiden paras laitetuki.
Testasin ko. koneeseen Ubuntua, mutta ei jaksanut pyörähtää, oli tolkuttoman hidas. Vanha kone, vaatii hyvin kevyen käyttiksen pyöriäkseen siedettävästi. Toiveissa saada muistia lisättyä, niin Ubuntun saisi toimimaan.
Paljonkos sitä muistia nyt on?
Aika on tainnut ajaa koneesi ohi, joten mielestäni kannattaisi asentaa Lubuntu tai Xubuntu. Lubuntu on kevein.
Aika on saattanut ajaa ohi jo parillakin kierroksella. :) Taitaapa olla 512 muistia tällä hetkellä. Kunhan toisen samanlaisen kamman lisää, pelittää jo mukavammin.
Kiitoksia vinkeistä, taidanpa kokeilla xubuntua.