Luvattomat aseet

seppo..

Siis aseet jotka eivät tarvitse lupaa, onko niistä mihinkään?? Millä karhu kaatuu? Uusi harrastuksen parissa. Haluaisin kyllä aloittaa pienellä aseella.

10

537

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • otsoaotsaan

      Kaltaisellesi aloittelijalle sopii mainiosti karhun kaatoon .22kaliberin PAV-pistooli. Piippua hieman lyhentämällä karhu ei mahdollisesti haavoitettuna näe asetta eikä käy sen kimppuun. Ihmisestähän se ei välitä. Pavilla ovat monet tunnetut karhunkaatajat aloittaneet luvattoman karhunkaatouransa.
      Hyvää metsästysonnea.
      http://www.waffenamt.it/pics/CZ/108134_11.jpg

    • 223.

      Eiköhän liene ilma-ase ja ritsa joihin ei kantolupaa tarvitse, mutta ei niillä elävää saa ampua.

    • PikkuLassin veli

      Antaapa sitten tulla lainkohta joka kieltää karhun ampumisen ritsalla.

      • Metsä Fakta Mies

        20 §
        Jousiasetta koskevat yleiset vaatimukset
        Jousiasetta saa käyttää vain villikanin, metsäjäniksen, rusakon, oravan, euroopanmajavan, kanadanmajavan, piisamin, rämemajavan, tarhatun naalin, ketun, supikoiran, pesukarhun, mäyrän, kärpän, hillerin, näädän, minkin ja metsäkauriin sekä riistaeläimiin kuuluvien lintujen samoin kuin rauhoittamattomien eläinten ampumiseen. (15.3.2001/224)

        Riistaeläimen ampumiseen saa käyttää vain sellaista jousiasetta, jonka jännittämiseen tarvittava voima on vähintään 180 newtonia (180 N).

        Eläimen ampumiseen käytettävän nuolen kärjen on oltava sellainen, että asianmukainen osuma on heti tappava. Jos jousiasetta käytetään euroopanmajavan, kanadanmajavan tai metsäkauriin ampumiseen, nuolessa on käytettävä leikkaavaa kärkeä, jonka halkaisija on vähintään 22 millimetriä. Jos jousiasetta käytetään euroopanmajavan tai kanadanmajavan ampumiseen, nuoli on lisäksi kytkettävä siimalla jouseen. (15.3.2001/224)

        Varsijousen käyttäminen metsästykseen on kielletty. (30.12.1996/1374)

        4) jos asetta käytetään hirven tai karhun ampumiseen, patruunan luodin painon oltava vähintään 9 grammaa ja osumaenergian 100 metrin päässä piipun suusta mitattuna vähintään 2 700 joulea (E 100 > 2 700 J) tai, milloin luodin paino on vähintään 10 grammaa, osumaenergian vastaavalla tavalla mitattuna vähintään 2 000 joulea (E 100 > 2 000 J).

        Edellä 2 momentin 3 ja 4 kohdassa mainittujen eläinten ampumiseen ei saa käyttää kokovaippaista luotia.

        Ritsa voitaisiin kaiketi lukea jousiaseeksi ennemmin kuin ilma- tai ruutiaseeksi? ja sellaisen käyttöön on nuo rajoitukset ylhäällä lueteltu, sen lisäksi jo pelkästään tuo kokovaippa itsessään estää ritsan käytön jos nyt nuo jouletkaan ihan pikkuritsalla on mahdollista toteuttaa...


    • No niin...

      Lueppas metsästyslakia niin sulle selviää miksi se ritsa ei oikeen Suomessa käy karhun metsästykseen!
      Jos Jenkeissä esim. saa revolverilla ampua harmaakarhuja ja se on ok mutta Suomessa se vaan ei ole sallittua....

      Ei varmaan tarvii eteen kantaa kaikkea tietoa kun se on sulla ihan samalla lailla etsittävissä?

    • kitusen kintereille
    • Rauta-aikainen

      Niin eihän ennen tarvittu mitään lupia yhtään mihinkään kun mennään tarpeeksi ajassa taakse päin...

    • PikkuLassin veli

      Voihan halvattu. Tämmöistä se on kun luvattomasti karhuja kaataa eikä ole tietoa ritsan käyttökiellosta karhunkaadosta. Monena syksynä on tullut ritsalla karhuja kaadettua kun melkein pihassa pyörivät. Tälläisella aseella ovat kaatuneet, ja usein yhdellä laukauksella.
      http://www.mainoslahjaverkkokauppa.fi/images/ritsa1_1004_5ea_prod.jpg

    • harvinainen anoppi

      Siis aseet jotka eivät tarvitse lupaa, onko niistä mihinkään?? Millä karhu kaatuu? ///
      ei ase tieda onko se luvallien ,vai ei..eika nalle tieda kummalla sita ammutaan luvallisella vai ei..

    • karhunkaataja

      "Millä karhu kaatuu?"

      Metsästäjien käyttämä etälamautin on pistoolin näköinen laite, jonka patruunasta käyttäjä halutessaan ampuu kaksi nuolta sähköä johtavien johtojen varassa kiinni karhuun. Nuolien välillä kulkeva sähkövirta lamauttaa karhun tahdonalaisen lihaksiston toiminnan. Etälamautinta voidaan käyttää myös koskettamalla (ns. stun gun -toiminto) pienehköön lihakseen, jolloin vaikutus perustuu pelkästään kipuun. Etälamauttimessa on 50 000 voltin jännite ja 2,1 mA:n virta. Karhun kehoon välittyy noin 2 500 voltin jännite. Toimintaperiaatteensa vuoksi etälamautin tehoaa karhuihin pippurisumutinta paremmin.
      Etälamautin josta on poistettu nuolet, jolloin sitä voidaan käyttää ns. stun gunina.

      Etälamautin on Suomessa hyväksytty metsästäjien ja poliisien voimankäyttövälineeksi ja myös vankeinhoitolaitos on ottanut lamauttimen koekäyttöön tietyissä vankiloissa. Poliisi on todennut koekäytön aikana etälamauttimen verrattomaksi vaihtoehdoksi tilanteissa, joissa muutoin olisi jouduttu käyttämään virka-asetta. Myös metsästäjiltä on saatu vain positiivista palautetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      42
      6681
    2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      89
      5242
    3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      93
      4835
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4659
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      72
      4505
    6. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      22
      4086
    7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      4057
    8. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      17
      4007
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      154
      3976
    10. Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa

      kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode
      Maailman menoa
      21
      3540
    Aihe