Mitenkäs te ootte hoitanu kusihädän luonnonsatamassa, joka iskee keskellä yötä?
Menettekö kiltisti veneestä rannalle vai kusetteko ns. perinteiset vanttikuset?
Menettekö kiltisti veneestä rannalle vai kusetteko ns. perinteiset vanttikuset?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Mitä kuka häh? Mennään tietysti veneen vessaan ja kustaan sinne ja pumpataan nesteen huuhteluveden kanssa veneen omaan septitankkiin.
laidan yli naapurin kannelle
Siistinä ja ujona miehenä lasken lavuaariin.....
itte aina juon sopivan määrän kaljapulloja tyhjäksi ja kuseksin niihin.
Kyllä veneissä pitää olla vessat ja tähän tulee 2013 uudet määräykset---toisaalta kuka niitä vahtii?
Omissa veneissäni oli aina omat.
Merellä kun katselee vastaantulevia purjeveneitä, olen hämmästynyt, että joku tällaista kyselee vielä vuonna 2012. Niin vanha tai pieni vene, ettei siinä olisi kunnollista septitankilla varustettua vesivessaa, on todella harvinainen näky nykyään.
Tankille tulee uudet määräykset "EU" ,tankkeja ei saa tyhjentää mereen ulkona tai sillä maan rajojen? Kaikilla satamilla pitää olla tyhjennys mahdollisuus.
Näin ole jostain lukenut.
Hieman perspektiiviä ulosteongelmaan. Vastoin odotuksia Suomessa fosforipäästöt vesistöön eivät olekaan vähentyneet -90 ja 2000- luvuilla eikä Pietarin veden puhdistaminen tai veneiden septitankit korjanneet tilannetta. Silakan ja lohen käyttö ihmisravinnoksi pitäisi kieltää terveyssyistä. Saasteongelma on kotimainen ja peräisin kalanviljelystä, maataloudesta ja asutuksesta. Ruotsista näin lehtitietoja, että fosforikuormaa kertyi maataloudesta ja teollisuudesta kummastakin melkein yhtä paljon- yhteensä 1280 tonnia/ vuosi. Veneilyn osuus oli 3 tonnia/ vuosi. Asutuksen ja kalanviljelyn osuus ei käynyt ilmi enkä muista oliko vain Itämeri kyseessä vai myös länsirannikko. Vesien suojelun kannalta veneilijät ovat aivan marginaalinen saastelähde suuruusluokka voi Suomessa olla 0,1 %. joten eipä kannata paljon kärsiä omantunnon tuskia jos joutuu septin tyhjentämään mereen tai pissii laidan yli.
Kyllä näin on olen samaa mieltä.
Ei ole kyse mistään "tulevista uusista määräyksistä", vaan jo monta vuotta on ollut kiellettyä laskea käymäläjätettä, ts. septitankin sisältöä, mereen 12 km lähempänä rantaa eli siis käytännössä aluevesillä.
Maanviljelijä kollegoineen mättää tonnikaupalla lehmänpaskaa peltoonsa josta se valuu vesistöön, mutta veneilijän kikkare on maailmasta eristettävä ydinsaaste : D
eikö sun päähän enempää mahdu???
On se kylla noloa, jos lorottaa kannelta ja on hemmetin pieni ja joku sattuu katsomaan.
Naisille ei voi suositella. Ei oo esteettista.
Hurmaa kultaisilla käytöstavoilla ja laita akkas harrastamaan pissa/kakkaleikkiä uimatasolta
Mmmm... Ah, Golden showers!
Me apteekkiin. Osta sorsa.
On meinaan mahottoman kätevä myös esim. merenkäynnissä ist.laatikossa, jos/ku ei voi rattia ja narua jättää.
Lähin moottorivene on yleensä paras
http://www.erepublik.com/en/referrer/Roytaja
Teet niin kun kaveri...kusi kännissä muijansa käsilaukkuun.Kriisi siitä tietysti tuli,mutta itämeri pelastuu!
Lappalaisen kamina.
Kuse housuun pakkasella.
Lämmittää hetken, mutta kylmä tulee piakkoin
Ootteko vähän tyhmiä... Wc-septitankilla on keksitty! Ja jos ei ole wc:tä niin laidan yli vaan ja ison hädän tullen synnytä sokea mustapoika ämpäriin!