Instrumentarium vai Specsavers?

jukka.

Olen ostamassa uusia silmälaseja. Instru vaikuttaa laadultaan paremmalta kuin specsavers, olenko väärässä? Jälkimmäinen tarjoaa kahdet silmälasit yhden hinnalla, eli jos ostan esim 140e lasit, niin saan samanhintaiset kaupan päälle sisältäen myös linssit molempiin?? Ei instrulta tuollaista tarjousta löydä, mutta epäilen specsaversin silmäläsien laatua, johtuen noista erikoisista kahden yhden hinnalla tarjouksista. Taitavat olla heikkoa materiaalia, esim linssit huonot ja sangat katkeavat helposti?

Kyllä instru on perinteinen ja laadukas, tämä specsavers näillä tarjouksillaan ei vakuuta. Taisin vastata itse kysymykseeni, mutta joku voi olla erimieltä?

14

6873

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heheheheh

      Instru laadukas? Johan vitsin nakkasit :)

      • ÅKE974

        oot ihan oikeassa. kyllä instru voittaa nämä halpikset tyyliin specsavers, nämä ovat ulkomaisia kusettajia.

        instru kotimainen ja kotimaista pitää suosia.


      • että näin
        ÅKE974 kirjoitti:

        oot ihan oikeassa. kyllä instru voittaa nämä halpikset tyyliin specsavers, nämä ovat ulkomaisia kusettajia.

        instru kotimainen ja kotimaista pitää suosia.

        Instrumentarium ei muuten todellakaan ole kotimainen. Se kuuluu Instru Optiikka Oy yhtiöön, jonka emoyhtiönä on hollantilainen Grand Vision BV. (GrandVision B.V.:lla on 2,5 miljardin euron liikevaihto ja yli 4 100 optikkoliikettä yli 40 maassa)

        Saman emoyhtiön alaisuudessa toimivat myös Nissen sekä Keops. Kaikki siis yhtä ja samaa liikettä erilailla brändättynä vain.

        Jos kotimaista haluaa suosia, niin älä mene ketjuliikkeeseen vaan johonkin yksityiselle. Silloin rahasi pysyvät varmimmin Suomessa. Kalliimpaa toki varmasti on.


      • Monet rillit on
        ÅKE974 kirjoitti:

        oot ihan oikeassa. kyllä instru voittaa nämä halpikset tyyliin specsavers, nämä ovat ulkomaisia kusettajia.

        instru kotimainen ja kotimaista pitää suosia.

        Tiedoksesi vaan, ettei Instru TODELLAKAAN ole kotimainen ja laatukaan ei ole ihan sitä, mitä markkinointimielikuva yrittää ihmisiin iskostaa.


    • keaa_

      Eräällä tuntemallani henkilöllä specsin kehykset olleet huonot. Sanka irronnut ja linssi tipahtanut. Kehyksen ruuvi kadonnut. Eikä ensimmäistä kertaa kehykset temppuilleet nuon.

      Sitten taas eräällä toisella kuulemma Instrun lasit toimineet ongelmitta.

      Pieni otos, mutta näiden perusteella taidan itse kokeilla käydä Instrussa, kun etsin laseja.

      Ihmeellistä, kun ei voida tehdä kehyksiä siten, ettei ruuvit, linssit ja sangat tipahtele.

    • jaapas8

      Mulle on jäänyt sellainen kuva, että Specsaversin halvat hinnat perustuu siihen, että ne ilmoittaa hinnan ilman mitään hienouksia. Eli esimerkiksi ilman heijastamatonta pintaa. Sellaisen voi sitten kyllä tilata laseja hankkiessa, mutta se maksaa.
      Nissen taisi olla halvin silmälasiliike yhden lehtiartikkelin mukaan. Mutta ainahan se riippuu siitä mitä ostaa.

    • huijattu

      En suosittele Specsaversia kenellekkään. Omat saamani monitehot olivat todella huonot. Takuu vaihtopari yhtä huono. laseissa piti olla parhaat mahdolliset linssit ja kalleimmat. lasien keskiosalla oli täysin sumea.

      Myyjä sanoi takuu on jo käytetty. Palvelu oli muutenkin töykeää ja epäasiallista.

      • Anonyymi

        Ihan samalla tavalla kävi, instrus on aina onnistunnu, ei kannata aika mennä halvimman mukaan ku siittä saattaa tulla kallis...


    • ohikulkija rillipä

      Pari asiaa:

      1) Specsavers on kasvanut Suomessa tasaisen varmasti. Sitä ei olisi tapahtunut, mikäli laatu palvelu olisivat kuralla. Eiväthän ihmiset ostaisi sieltä mitään. Kyseisen ketjun tulemisen ja aggressiivisen otteen myötä keskihinnat ovat laskeneet huomattavasti. Eli hyvä juttu kuluttajalle. Specsavers on tutkituttanut laatueroja VTT:llä, eikä laatueroja ilmene, joten tälle myytille "laadukkaasta" Instrusta ja "heikkolaatuisesta" Specsaversista ei löydy totuuspohjaa. ("Anopin siskon" yksittäiset kokemukset eivät oikein riitä vielä otokseksi, sillä näitä kokemuksia saadaan molemmin puolin eivätkä ne kerro vielä kokonaiskuvasta mitään)

      2) "Kotimaisuudesta": Instru on ulkomainen yritys. Specsavers on maailmanlaajuinen ketju, mutta ketjun suomalaisista liikkeistä lähes kaikki ovat suomalaisten yrittäjien vetämiä, eli rahaa jää heidän osakeyhtiöidensä kautta Suomeen vähintään yhtä paljon kuin Instrullakin. Eli jos haluaa suosia suomalaista yrittäjyyttä, niin valinta on Specsavers.

      Olen alaa tunteva mutta ko. osapuolten suhteen neutraali toimija. Kunhan tässä nyt pari faktaa heitin.

    • muista, lisätä

      Kovapinta ja heijastuksen esto lisää joka lasin hintaa..

    • Jasu u6

      Ohikulkijalle huomauttaisin että Specsavers ei ole Suomessa kasvanut yhtään vaan myynti on pysynyt paikallaan huolimatta useiden miljoonien eurojen vuosittaisesta markkinointipanostuksesta.

      Instrussa ja Specsaversissa on yksi yhteinen nimittäjä : katteettomat lupaukset mainonnassa. Houkutellaan halvalla ja myydään kalliilla.

    • 21121

      Mikähän sitten mielestänne on se laadukkain kotimainen silmälasiliike? Haussa olisi nimittäin kunnon linssit, joihin ei tarttuisi pöly niin helposti kuin näihin Specsaversin linsseihin.

    • viivanalle..

      Loppusumma kaikissa aika sama.

    • huonosti näkee

      Speacsaverssin linssit eivät minulla ainakaan vastanneet toisen silmälasiliikkeen optikon mielestä Speacsaversilla määrättyä silmälasireseptiä. Siis missä vika??
      Varmaankin linssin valmistuksessa speacsaversilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      387
      1571
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      84
      1061
    3. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      94
      936
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      63
      859
    5. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      49
      758
    6. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      43
      755
    7. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      121
      725
    8. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      720
    9. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      10
      668
    10. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      37
      655
    11. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      57
      626
    12. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      616
    13. 45
      567
    14. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      562
    15. 33
      545
    16. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      33
      538
    17. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      535
    18. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      85
      508
    19. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      49
      493
    20. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      81
      491
    Aihe