Hei!
Olen lähdössä tammikuussa viikon ajaksi Kap Verdelle, ja pohdiskelen nyt kovasti menenkö Boa Vistalle vaiko Salille. Ymmärsin, että Sal on paljon vilkkaampi paikka, joten käykö Boa Vistalla aika pitkäksi? Mitä hotelleja suosittelisitte ja kannattaako ottaa all inclusive? Onko vatsataudin vaara suuri?
Kiitos paljon jo etukäteen kaikista neuvoista!
Boa Vista vai Sal?
4
3490
Vastaukset
- jezib
hei! Olimme Boavistalla ja voin suositella sitä hyvin mielin :) Boavista on kuulemma vihreämpi kuin Sal. Sekä matkalla olleilta suomalaisilta kuulimme, että Boavista olisi "parempi" paikka matkustaa. Kap Verdellä nyt ei muutenkaan ole mitään kauheasti nähtävää, joten sinne kannattaa mennä nauttimaan ja lepäämään. All inclusive on melkein välttämätön mielestäni ja hotellit ovat hyvin tasokkaita. Yövyimme Riu Touaregissa, sijaitsee noin 30km päästä keskuskylästä Sal Reistä. Kylässä kannattaa käydä tutustumassa niin näkee millaista elämä oikeasti siellä on.
Söimme matkallamme kaikkea, lihaa, kanaa, simpukoita, äyriäisiä, maitopohjaisia tuotteita ym.. eikä ketään seurueestamme saanut vatsatautia.
Vastaan mielelläni kysymyksiisi jos jokin asia askarruttaa :) - matkailija
Kiitos tuhannesti vastauksesta! Boavistasta kuulostaa lomakohteena idyllisemmältä, mutta all inclusive vaihtoehto mietityttää. Pelkään, että aika voi käydä pitkäksi pelkästään hotellialueella oleskelemalla. Olitteko tyytyväisiä hotelliin ja riittikö siellä paljon aktiviteetteja? Onko surffaus yms. mahdollista ja onko kovin kallista? :)
Kiitos paljon jo etukäteen! - jezib
Meillä aika ei käynyt pitkäksi hotellialueella, ilmat olivat niin upeat, että kyllä siellä altaalla ja meren rannalla mielellään makoili (olimme 8pv:n lomalla) Merivesi oli kirkasta ja lämmintä! :) Hotelli oli täysi 10 ja varmasti menemmä tulevaisuudessa samaan paikkaan uudelleen, kunhan kolutaan ensin muita maailman kolkkia ;) Hotellihenkilökunta oli todella ystävällistä ja ruoka/juoma erittäin hyvää, ylitti odotukset :) Henkilökunta puhui vaihtelevasti englantia, esim siivojat eivät oikein ymmärtäneet kaikkea, mutta respa auttoi tarvittaessa :) Aktviteetteja oli mielestäni ihan hyvin, allasjumppaa aamuisin, päivällä zumbaa sekä hotellilla oli mahdollisuus harrastaa mm. ammuntaa. Itse emme kyllä ampumista kokeilleet, mutta ilmaista se olis ollut :) Kuntosali oli myös kattava ja laitteet upouusia. Surffauksesta en osaa sanoa, ainakin aallot olivat komean kokoisia, että eiköhän sekin siellä suju :) Touaregin edustalla oli ainakin rannalla välinevaraus piste. Ihmiset kalastivat usein rannalla ja mönkijöitä voi vuokrata, jos haluaa lähteä dyyneille ihastelemaan maisemia. Ja jos kyseiseen paikkaan lähdette, muistakaa ostaa aurinkorasvat ym perustarvikkeet Suomesta, hotellialueen pikkuputiikeissa ne olivat erittäin kalliita n.20-30e.
- jezib
iltaisin oli erilaisia iltaohjelimia, live musiikkia ym. Niitä oli mukava katsella hyvän drinkin kera :) Toivotan erittäin hyvää matkaa teille, tuskin tulette pettymään :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1256388Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766195Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716143Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443982Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482405Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1301447- 131289
- 1871118
- 64950