Boa Vista vai Sal?

matkailija

Hei!

Olen lähdössä tammikuussa viikon ajaksi Kap Verdelle, ja pohdiskelen nyt kovasti menenkö Boa Vistalle vaiko Salille. Ymmärsin, että Sal on paljon vilkkaampi paikka, joten käykö Boa Vistalla aika pitkäksi? Mitä hotelleja suosittelisitte ja kannattaako ottaa all inclusive? Onko vatsataudin vaara suuri?

Kiitos paljon jo etukäteen kaikista neuvoista!

4

3490

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jezib

      hei! Olimme Boavistalla ja voin suositella sitä hyvin mielin :) Boavista on kuulemma vihreämpi kuin Sal. Sekä matkalla olleilta suomalaisilta kuulimme, että Boavista olisi "parempi" paikka matkustaa. Kap Verdellä nyt ei muutenkaan ole mitään kauheasti nähtävää, joten sinne kannattaa mennä nauttimaan ja lepäämään. All inclusive on melkein välttämätön mielestäni ja hotellit ovat hyvin tasokkaita. Yövyimme Riu Touaregissa, sijaitsee noin 30km päästä keskuskylästä Sal Reistä. Kylässä kannattaa käydä tutustumassa niin näkee millaista elämä oikeasti siellä on.
      Söimme matkallamme kaikkea, lihaa, kanaa, simpukoita, äyriäisiä, maitopohjaisia tuotteita ym.. eikä ketään seurueestamme saanut vatsatautia.

      Vastaan mielelläni kysymyksiisi jos jokin asia askarruttaa :)

    • matkailija

      Kiitos tuhannesti vastauksesta! Boavistasta kuulostaa lomakohteena idyllisemmältä, mutta all inclusive vaihtoehto mietityttää. Pelkään, että aika voi käydä pitkäksi pelkästään hotellialueella oleskelemalla. Olitteko tyytyväisiä hotelliin ja riittikö siellä paljon aktiviteetteja? Onko surffaus yms. mahdollista ja onko kovin kallista? :)
      Kiitos paljon jo etukäteen!

    • jezib

      Meillä aika ei käynyt pitkäksi hotellialueella, ilmat olivat niin upeat, että kyllä siellä altaalla ja meren rannalla mielellään makoili (olimme 8pv:n lomalla) Merivesi oli kirkasta ja lämmintä! :) Hotelli oli täysi 10 ja varmasti menemmä tulevaisuudessa samaan paikkaan uudelleen, kunhan kolutaan ensin muita maailman kolkkia ;) Hotellihenkilökunta oli todella ystävällistä ja ruoka/juoma erittäin hyvää, ylitti odotukset :) Henkilökunta puhui vaihtelevasti englantia, esim siivojat eivät oikein ymmärtäneet kaikkea, mutta respa auttoi tarvittaessa :) Aktviteetteja oli mielestäni ihan hyvin, allasjumppaa aamuisin, päivällä zumbaa sekä hotellilla oli mahdollisuus harrastaa mm. ammuntaa. Itse emme kyllä ampumista kokeilleet, mutta ilmaista se olis ollut :) Kuntosali oli myös kattava ja laitteet upouusia. Surffauksesta en osaa sanoa, ainakin aallot olivat komean kokoisia, että eiköhän sekin siellä suju :) Touaregin edustalla oli ainakin rannalla välinevaraus piste. Ihmiset kalastivat usein rannalla ja mönkijöitä voi vuokrata, jos haluaa lähteä dyyneille ihastelemaan maisemia. Ja jos kyseiseen paikkaan lähdette, muistakaa ostaa aurinkorasvat ym perustarvikkeet Suomesta, hotellialueen pikkuputiikeissa ne olivat erittäin kalliita n.20-30e.

    • jezib

      iltaisin oli erilaisia iltaohjelimia, live musiikkia ym. Niitä oli mukava katsella hyvän drinkin kera :) Toivotan erittäin hyvää matkaa teille, tuskin tulette pettymään :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      125
      6388
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6195
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6143
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3982
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2405
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      130
      1447
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1289
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1118
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      950
    Aihe