Batman-murhaaja toimi Jokerin tavoin.

Varavaraanі

Perjantaina päivällä keskustelin työkaverieni kanssa USA:n Batman-murhaajasta. Totesin, vanhana sarjakuvien ystävänä, että tuossa joukkomurhassa ilmeni monia piirteitä, jotka ovat aivan suoraan kuin Batman-sarjakuvien uudemman, synkän kauden Jokeri-aiheisista juonista.

1960-luvun ja sitä aiempien vuosikymmenten Batman oli huolettoman koominen ja lapsille suunnattu sarjakuva, 1970-luvulla Batmania muutettiin ja mukaan tulivat goottisynkkyys ja salapoliisijuonet, ja 1980- ja 90 -luvuilla Batman-hahmo siirrettiin pysyvästi ahdistavaan, raa´an väkivaltaiseen nykyaikaan. Silloin astuivat kuvaan maailmanlopun visiot (Yön ritari-sarja) ja psykopaattimassamurhaajat (Tappava pila-albumi ja Black & White-albumit).

Myöhemmät Batman-elokuvat ovat koettaneet tuoda valkokankaalle noiden sarjakuvien synkkää kostajaa, Yön ritaria, joka on tunteeton ja säälimätön, kuten hänen vastustajansakin.

Uudemmissa Batman-sarjakuvissa ja elokuvissa Jokeri iskee aina sinne, missä koolla on suuri ihmisjoukko yhdessä juhlasalissa. Hän suorittaa dramaattisen esiinmarssin yleisön eteen, sitten laukaisee kaasupommejaan ja tappaa ihmiset kaasulla. Jos joku jää henkiin, loput hän ampuu. Näin toimi myös USA:n joukkomurhaaja, tosin vain myrkyttömillä savupanoksilla varustettuna, mutta kaava oli sama.

Selitin työkavereilleni, että USA:n Batman-murhaaja toimi aivan kuin Jokeri. No, nyt on New Yorkin poliisikomentajakin (paikallinen komisario Gordon) huomannut saman asian:
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288485407384.html

1

1647

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joku-joku

      Batman-murhaaja???!!!
      .........
      Onkohan se joku seonnut sarjakuvaan, vai onko vain sattumaa?
      Hullu on joka tapauksessa, mutta Niinhän ovat kaikki murhaajat. Tämä tosin taitaa olla "normaalia" himmeämpi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      224
      5509
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5064
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      28
      4878
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      127
      2126
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1827
    6. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      40
      1690
    7. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      90
      1687
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      14
      1607
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      93
      1333
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      380
      1307
    Aihe