Kansainväliset valmiusjoukot pois!

Mitä Suomen kaltainen pikkuvaltio tekee muka "kansainvälisillä valmiusjoukoilla"? Voitelee Jykän Bilderberg-suhteita lähettämällä Suomalaisia sotilaita lähi-itään traumatisoitaviksi ja tapettaviksi?

Tuollaisella järjettömällä(erityisesti järjettömän kalliilla), naurettavalla ja ennenkaikkea hyödyttömällä joukolla ei tekisi yhtään mitään oikeassa tilanteessa!
Mitä muka ulkomaiseen kriisinhallintaan koulutetulla pellelaumalla tekisi kun tulisi tosi kyseeseen? Mitä tekisi jos Suomeen hyökättäisiin, tai Suomi joutuisi isompien valtioiden taistelukentäksi?

Mitä valmiusjoukoilla muka tehtäisiin, kun tulisi päivä(niinkuin on tulossa), että Suomi pakkonaitetaan NATO:lle ja Suomi alkaisi lähettää joukkoja, OIKEITA sotilaita ulkomaiden taistelukentille?

EI MITÄÄN!! Ei yhtikäs mitään!
Pois tuollainen typerä rahasyöppö Suomen puolustusvoimista omimasta parhaimpia varusteita muilta, oikeita sotilaita kouluttavilta joukko-osastoilta!
112070
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Olet kyllä yks tavan idiootti. Terveisin 1/13 Valmiusjoukot

Äänestä
  • Vittuako sinä mistään mitään tiedät kun et ole päivääkään armeijassa(tai näissä rahasyöppö-joukoissa) ollut!?

    Äänestä

  • Hah! kirjoitti:

    Vittuako sinä mistään mitään tiedät kun et ole päivääkään armeijassa(tai näissä rahasyöppö-joukoissa) ollut!?

    "Olet kyllä yks tavan idiootti."

    Sinähän se idiootti olet, et pystynyt mitenkään argumentoimaan vastaan, ainoastaan käymään toisen henkilöön.

    Äänestä

Me rikotaan rauhanehtoja näillä "valmiusjoukoilla".

Hyvä Suomi, vittusäolethomomaa.

Äänestä

Täällä taas joku konna-kolmosesta taas avautumassa.

Äänestä

Kansainväliset valmiusjoukot ovat yksi maavoimien iskukykyisimmistä joukoista - myös kotimaan puolustuksessa.

Äänestä
  • ''Tuollaisella järjettömällä(erityisesti järjettömän kalliilla), naurettavalla ja ennenkaikkea hyödyttömällä joukolla ei tekisi yhtään mitään oikeassa tilanteessa!
    Mitä muka ulkomaiseen kriisinhallintaan koulutetulla pellelaumalla tekisi kun tulisi tosi kyseeseen? '' Herää pahvi.

    Siellä saadaan täysin samanlainen koulutus kotimaan puolustamiseen kuin missä tahansa muussa joukko-osastossa. Kriisinhallintakoulutus tulee vain lisänä tähän.

    Äänestä

"Siellä saadaan täysin samanlainen koulutus kotimaan puolustamiseen kuin missä tahansa muussa joukko-osastossa. "

No MIHIN sitä sitten tarvitaan?

Äänestä
  • "No MIHIN sitä sitten tarvitaan"

    Aivan! Maailma on muuttunut NIIN stabiiliksi ja rauhalliseksi paikaksi että temput "kotimaan turvaamiseksi" voidaan tällä sekunnilla lopettaa. Siitäkin on JO kolme vuotta kun itänaapurimme Venäjä oli verisessä sodassa eli aivan menneen talven lumia viimeisinkin.

    Samoin kriisi-maailmankartta näyttää sen että ei edes puolet maailman maista ole enää minkäänlaisen konfliktin kohteena. Siis miksi syytää rahaa kansalliseen puolustukseen. Kaiken lisäksi supertietokoneillé on luotu matemaattinen malli, kuin poliittinen sääennustus, jolla on laskettu ettei ainakaan kymmeneen sukupolveen enää syty merkittävää kriisiä maailmassa missään.

    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ongoing_military_conflicts

    No, se on ihan pikkujuttu että mm. Kiina, USA ja Venäjä pistävät rekkalasteittain rahaa varusteluun tänäkin vuonna. P-Korea testailee pitkän kantaman ohjuksia ja valmistautuu seuraavaan ydinkokeeseensa. Syyyrian tilanne voi eskaloitua mutta se on kaukana ja suressa mitassa ihan pikku juttu vaan. Jnejne...

    Mutta kyllä me täällä pohjoisessa ollaan sen verran syrjässä ettei muun maailman meno heilauta täällä tippaakaan. Olen Asdertsonin kanssa samaa mieltä siitä että voidaan ISOILLA kirjaimilla kysyä että miksi pistää enää eutoakaan mihinkään valmiusvarusteluun!

    Äänestä

seuraavaan suomi-venäjä -maaotteluun
tarvitaan

hyvät asevoimat

aseita

ruokaa

energiaa

osaamista

harjoittelua

ym ym

ja mielellään jonkin
verran natosuhteita

(jos ne viitsivät meitä auttaa)

Äänestä

Jos et ole sattunut lukemaan noita puolustusvoimien valmiusjoukkojen sivuja niin siellä sanotaan että ''Jokainen Suomen Kansainvälisiin Valmiusjoukkoihin valittu varusmies koulutetaan myös hyväksi kotimaan puolustajaksi. Kansainvälinen koulutus annetaan 362 päivää kestävän varusmiespalveluksen lopulla''
Joten voisit ehkä pitää sen turpasi kiinni nää jätkät menee vapaaehtosesti melkee vuodeksi inttii jossa saavat saman koulutuksen kuin muut ja jonka jälkee pääsevät helvetin hyvä palkkaseen duuniin ja tähän pyrin itsekkin. Ja jos ajatellaan realistisesti niin vittu venäjä kun laittaa sen 1000 migiä tonne suomen ilmatilaan niin siinä ei paljoa mikään joukko-osasto niitä tuhoa vaikka kuinka olisi käyty kaikki maholliset sissikoulutkset. En vihaa todellakaan vihaa Suomea vituttaa vaan ihmiset jotka tulee tänne uhoamaan ja ajattelen asioista monelta kantilta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Tuhlausta kirjoitti:

Mitä Suomen kaltainen pikkuvaltio tekee muka "kansainvälisillä valmiusjoukoilla"? Voitelee Jykän Bilderberg-suhteita lähettämällä Suomalaisia sotilaita lähi-itään traumatisoitaviksi ja tapettaviksi?

Tuollaisella järjettömällä(erityisesti järjettömän kalliilla), naurettavalla ja ennenkaikkea hyödyttömällä joukolla ei tekisi yhtään mitään oikeassa tilanteessa!
Mitä muka ulkomaiseen kriisinhallintaan koulutetulla pellelaumalla tekisi kun tulisi tosi kyseeseen? Mitä tekisi jos Suomeen hyökättäisiin, tai Suomi joutuisi isompien valtioiden taistelukentäksi?

Mitä valmiusjoukoilla muka tehtäisiin, kun tulisi päivä(niinkuin on tulossa), että Suomi pakkonaitetaan NATO:lle ja Suomi alkaisi lähettää joukkoja, OIKEITA sotilaita ulkomaiden taistelukentille?

EI MITÄÄN!! Ei yhtikäs mitään!
Pois tuollainen typerä rahasyöppö Suomen puolustusvoimista omimasta parhaimpia varusteita muilta, oikeita sotilaita kouluttavilta joukko-osastoilta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu