Aah, kylläpäs tekee gutaa piiiitkästä aikaa pelata tätä ensimmäistä roolipeliä, joka sai minut kiinnostumaan tietokone-/konsoliroolipelaamisesta. Tämä oli ensimmäinen roolipeli, jonka aikanaan pelasin originaali Xboxilla läpi ja oli todella "myyty"! Star Wars -taru on minun yksi suosikkejani ja kun siihen lisätään tämä roolipelielementti niin vau!
Nykyään omistan Xbox 360:n ja sillä on pelattu Dragon Age: Origins lisäosineen ja Mass Effect 1-3 joidenkin lisäosien kanssa ja on ollut mahtava "matka".
Nyt sitten satuin selailemaan netistä näitä vanhoja pelejä ja löysinkin tämän KOTOR:in Xbox -version käytettynä ja halvalla (10 euroa). Nyt kun se minulla on, voin sanoa että se on myös hyvässä kunnossa kansilehtineen päivineen. KOTOR on onneksi yksi niitä pelejä, jotka toimivat uudellakin Xboxilla. Joten ei muuta kuin pelaamaan. On se vaan edelleen yhtä hyvä! Olen hyvin alussa ja juuri pääsin pois tuolta Tarisista ja mentiin Dantooinelle. Sielläpä minusta tuleekin sitten jedi.
Vanhalla Xboxilla tuli pelailtua myös KOTOR II ja Jade Empire, jotka toimivat myös uudella Xbox 360:llä. Joten niitä alan metsästämään seuraavaksi.
SPOILERS - SPOILERS - SPOILERS - SPOILERS - SPOILERS - SPOILERS -
KOTOR kertoo tarinan Revanista, tästä tuhansia vuosia ennen Star Wars -elokuvien tapahtumia eläneestä voimakkaasta sithistä, josta tulee kaanonin mukaan Jedi ja galaxin pelastaja sithien ylivallalta. Jos joku on pelannut Star Wars - The Old Republic -peliä, niin se on jatkoa KOTOR:ille ja KOTOR II:lle. Itse en ole tuota SW - TOR:ia pelannut, koska en pidä online pelaamisesta. Anyways KOTOR:issa nähdään miten Revanin vaiheet lopulta johtivat SW -kaanonin kertomiin tapahtumiin. Toki pelin voi pelata pahiksena jne jolloin tulee ei-kanonisia loppuratkaisuja. Itse pidän kaanon -lopusta.
- END OF SPOILER - END OF SPOILER - END OF SPOILER- END OF SPOILER
Ei muutakuin pelailemaan! Onhan mulla tossa jälleen yksi Mass Effect -kierros päällä ja ME1 ja ME2 on jo pelattu jälleen läpi ja nyt olis ME3:n vuoro taas uudestaan. Mut eka KOTOR läpi!
Star Wars - Knights Of The Old Republic (KOTOR)
2
282
Vastaukset
Moi. Kotor on loisto peli. Mutta nyt olen jumissa kohdassa jossa Revan kohtaa pimeälle puolelle kääntyneen Bastillan ja ottavat yhteen. sieltä pitäisi lähteä hänen peräänsä taistelun jälkeen. Olen siis jumissa " unknown worldissä" jossa asuvat Rakatanit. Olen poistanut temppelin huipulla planeetan poistumisestosäteen ( tai mikä se onkaan) ja korjannut Ebon Hawkin. Myöskin olen antanut Rakataneille ( niille hyville) sen voimasta kertovan datapadin mutta kun palaan alukselle niin galaxy-mapissa ei ole kuin Star-forge josta Rebuplicilla ei ole tietoa. Ja kun yritän painaa lähtönappulaa niin se heittää pis siitä kartasta. Onko bugi vai onko jäänyt jotain tekemättä?
Kiitos vastauksesta.- PeluriM1977
Hmm...kuulostaa, että olet tehnyt kaikki. Muistaakseni siinä se syy, että tipahdit planeetalle oli se säde, jonka siis olet poistanut. Siinä pakkolaskussa aluksen hyperajo ja moottori muistaakseni vaurioituivat ja sun pitää hommata sieltä planeetalta varaosat ja sit mennä Ebon Hawkissa sinne moottoritilaan ja korjata hyperajo ja toinen moottori. Varaosat löytyy aika läheltä sitä paikkaa missä se Ebon Hawk on. Siellä kun on muitakin haaksirikkoutuneita aluksia. Niistä löytyy varaosia.
Korjaa moottorit ja sit pitäis onnistua lähtö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö27810259K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon2435969Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1735414PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *955038Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot193305Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe72692- 2142592
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.172424- 282244
Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3822187