45 cm, Oras rollaattorissa. Mahtuuko siihen istumaan jos lantion leys on yli metrin.
Juuttuuko istuimeen kiinni niin ettei yksin pääse ylös?
Juuttuuko istuimeen kiinni niin ettei yksin pääse ylös?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Laihduttaminen kannattaa aina.
Kaipa niitä saa vartalon mukaisesti. Näytettiinhän Jamie Oliverin ohjelmassa amerikkalaisia ruumisarkkuja, jotka olivat kai 4 metriä leveitä.
Miekka miestä myöten.
Jos takapuoli ei kapene, näyttää netissä myytävän leveämpiäkin, 56 cm, oli jonkun leveys, kun luurasin.
Metrin levyistä en vielä löytänyt.
ei taida ollakaan, ympärysmittaa tarkoitin,heh heh
Pepun leveys istuma-asennossa laidasta toiseen, sen oletan olevan merkittävä.
Jos kovin on levee, voisikohan niitä hitsata yhteen?
Ylileveä kuljetus?
kannattaa ainakin ensteks kokeilla
Ei kannata yksin.
Nii, voi jäähä jumii.... eikä oo jeesaajaa.....
Kerran jäi yksi ystävä meidän gardenpartyissä nalkkiin.
Nauratti, jälkeenpäin.
Rollaattoreihin täytyy ehottomasti kehitellä hätäapuhuutopuhallin. Sellainen jonka kautta voi huutaa apua niin että lähitienoot kuulee, kun se kännykkä jäi tietenkin kotiin lataukseen.... Jos vaikka kesken matkan (vaikka 200 metrin kauppareissu) pitää välillä levähtää ja sitten ei enää pääsekään ylös vaan koko vehjes nousoo mukana, jos jaksaa ponnistaa. Siinähän olet, nakelissa!
Tästä pitää pitää kovaa ääntä ennenkuin itse ollaan sillä asteella. Eikö?
Hieno juttu että aloittaja toi tärkeän asian esille. Moni meistä (he joilla ei vielä ole rollaattoria) ei olisi mokomaa hoksannutkaan. Rollaattori-tuotekehitys, huomio!!!
Sä oot hyvä tarinaniskijä,kirjoittaisit enemmän .
Se rollaattori voi olla lähempänä kuin uskotkaa. Jonkun pitemmän kävelylenkin jälkeen se aika elossa voi alkaa ilman mitään ennakkovaroituksia. Et enää vain pääse polvellas tai lonkallas eteenpäin ja tutkittaessa huomataan, että mites se on yllättäin ilman aiempia kipuja tullut noin huonoksi!
Joo, hyvä idea, olisko jäätelöauton äänityyli sopiva? Kummiskin kuuluva, erottuva hälytysajoneuvoista, helppo kytkeä päälle ja päältä pois.
Tuota nakkeliin jäämistä arvelen, siinä on naurussa pitelemista, ainakin ulkopuolisilla.
Kiitos kivoista vastauksista. Asia on ihan oikeasti vakava, ja edessä monella meistä ennenkuin huomaakaan. Tuolla kylillä kun katselee niin aikoinaan totisen vahvat naisihmiset - ja toki miehetkin - potkuttelee rollaattorilla, samat jotka meikäläisen nuoruudessa (vaikkapa 70-80-luvulla vielä) heittelivät vaneriviiluja tehtaalla tuosta vaan, ja hiihtivät kaikenmaailman maakuntakisoissa palkinnoille. Ihailin kuntoansa silloin kovasti, itselläni oli paljon huonompi... ;-(
Toki surun valtaan ei kannata unohtua, noista em. tutuistakin useimmat ovat niin aurinkoisia ja juttelevaisia kun kylillä nähdään että oksat pois. Hauskaa on, vaikka kuinka rollaattoreilla potkutellaankin. Eikös heti päätetä että tehdään sama kun ollaan vastaavassa tilanteessa: Surut pois ja kukka rintaan!
Riippuu siitä paljonko yli metrin se ympärysmitta on. Jos on tasan metrin niin halkaisija on noin 32cm, siin olis vähän osviittaa.
Eli tilaa näyttäis olevan.
Tuskinpa kukaan on ympäripyöreä.
Mun käsittääkseni tulos on silti sama, vaikka olisit lättänä.
Jos lantiosi ympärysmitta on noin metri, (kuten kerroit jatkokommentissasi), sen leveys ei voi olla 45 senttimetriä suurempi.
Jospa kokeilisit mittaa esimerkiksi taittamalla päivälehden sivun 45 sentin levyiseksi ja istumalla tasaisella alustalla sen päälle. Näkyykö reunoja molemmilta puolilta?
Ei laihduttamisestakaan varmaan mitään haittaa olisi nivelten kantokykyä ajatellen.;)
Ei näy lehteä. Olen mallia jolla on sellaiset "sellupussit" reisissä, ne leviää leveemmäksi kuin itse takapuoli.
Laihduttaessa tahtoo naama kaventua ennenkuin nämä reisiläskit.
Kiitos!