Osaisiko joku kertoa yläkerroksen tuplakorkean tilan kaiteista ja niiden rakentamismääräyksistä, laista tai jostain. Yritin jo etsiä tietoa netistä ja löysinkin, että kaiteen pitäisi olla kaiketi vähintään 100cm (1m) korkea, siinä ei saisi olla vaakasuoria (kiivettäviä) rakenteita ja pystypuiden välin pitäisi olla maksimissaan 10cm.
Se jäi vielä epäselväksi, että kuinka tiheään ns. tukipilareita pitää asentaa? Kyseinen alakertaan avoin seinänpätkä on n. 4m pitkä.
Se jäi vielä epäselväksi, että kuinka tiheään ns. tukipilareita pitää asentaa? Kyseinen alakertaan avoin seinänpätkä on n. 4m pitkä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kannattaa lukea suoraan rakentamismääräyksistä (tai mikä niiden virallinen nimi nyt onkaan) eikä kysellä netistä. Siinä on ihan tietyt korkeudet määrätty ja tietyn kokoista kappaletta ei saa mahtua työntämään pienojen välistä missään asennossa jne. Lisäksi riippuu putoamiskorkeudesta. Ne määräykset löytyvät kyllä googlettamalla koska olen ne itsekin verkosta lukenut vuosi sitten.
Vastaava työnjohtaja pitäisi myös osata vastata.
Meillä on noin 3 m putoamiskorkeutta ja lasikaiteen tuli olla muostaakseni metrin korkuinen. Laitettiin kuitenkin varmuuden vuoksi vähän ylimääräistäkin.
Kaidetolppien väli voi varmaa olla ihan mikä vaan kunhan kaide kestää tarvittavan kuorman. Jämerässä teräsputkikaiteessa voi riittää että 4m kaide kiinnitetään vain molemmista päistä. Ja kiinnityksen täytyy tietysti olla niin hyvä että kestää. Kaiteen täytyy kesää pystykuorman lisäksi myös sivukuormaa.
Kaiteen suunnittelu kuuluu arkkitehtisi ja rakennesuunnittelijasi tehtäviin, sillä se liittyy rakennuksen käyttöturvallisuuteen.
Vaadi heiltä suunnitelma.
Kyseessä on n. 10v vanha talo, jossa on tällainen yläkerran aulatila, josta on vapaata pudotusta alakertaan se kolmisen metriä. Lasten isovanhemmat ostivat tällaisen talon ja nyt he remontoivat sitä. Aulatilassa oli valmiiksi tosiaan edellisten omistajien tekemä kaide, joka on vain liimattu lattiaan molemmista päistä seinässä kiinni. Isovanhemmat aikovat korottaa kaidetta, mutta omasta mielestäni se oli tosi heilakka siitä keskivälistä, kun niitä tukipilareita ei tosiaan ole ja kaiteella on kuitenkin pituutta se 4m.. Siksi kyselen täällä, jos saisin jostain oikean vastauksen (yritin lukea sitä rakentamismääräystä, mutta noista tukipilareiden väleistä en löytänyt mainintaa).
Ei tukipilareiden väliä missään määrätä, se on lujuuslaskentakysymys.
Pelkkä liimakiinnitys on edesvastuuton. Kunnollisesta kiinnityksestä ei voi mitään sanoa, kun ei tunne nykyistä rakennetta eli ei tiedä mihin voi kiinnittää.
No voihan kökkö. Olisi ollut hyvä, jos tähän olisi jokin oikea fakta, jonka olisin voinut ns. lyödä pöytään. Kun nyt kerran kuitenkin aikovat korottaa kaidetta, niin olisivat voineet samalla tehdä kunnon kiinnityksetkin.
Itse olen nimittäin tuosta kaiteesta hyvinkin huolissani pienten lasten kannalta. Aikuiset nyt yleensä osaavat varoa tuollaisia paikkoja. Isovanhempien mielestä liimakiinnitys päädyt seinissä kiinni on riittävä. Eihän se kaide nyt siitä varmaan ihan repäisemällä irtoa, mutta heilui kyllä keskiosasta selvästi, kun sitä kokeilin heiluttaa.
Hyvä kun olet huolissasi. Itse en muutenkaan ymmärrä tuota kymmenen vuotta sitten muodissa ollutta korkean olohuoneen ideaa. Varsinkaan jos yläkerrasta näkee ja kuulee sinne olohuoneeseen ja voi vielä tippuakin sinne kaiteen päälle kiivettyään. Sillä mikään kaidehan ei niitä lapsia pidättele sitten kun ne sopivan ikäisiksi kasvavat ja tyhmyys sopivasti joukossa tiivistyy.
Kestävyydestä voisit verrata tuota kaiteen kestoa julkisivutelineiden kaiteilta vaadittavaan kestoon. Siitä on määräyksetkin jossain. Muistaakseni 3 tai 4 metrin matkan sai vetää kahdella kakkosnelosella. Tämä on siis eri asia, mutta kai siitä voi jotain johtopäätöksiä vetää, että mitä kestää kaksi T24 lujuusluokiteltua 48x98 sen 3 tai 4 metriä. Taivutus siis lappeen suuntaan eli heikompaan suuntaan. Varmasti se taipuu, mutta kestää silti ainakin satakiloisen äijän kaatumisen sitä kaidetta vasten.
Sisällä olevan kaiteen pitäisi kestää varmaan vähintään tuo sama, luultavasti enemmänkin.
http://www.finlex.fi/data/normit/6376-F2.pdf
Siinäpä on määräykset koskien kaiteita ja portaita.
Juuri näin. Lujuusasiaan siinä ei kuitenkaan anneta ohjeita, tietenkään. Tällaiselta tavalliselta kaiteelta vaaditaan määräyksissä mm. kestävyys 0.40 kN/m (eli kansanomaisesti 40 kg/m) vaakakuorma joka metrille kaiteen yläreunassa työntämässä sitä ulospäin. Löytyy oheisen linkin avaamasta asiakirjasta, taulukko sivulla 6. http://www.finlex.fi/data/normit/1914-b1.pdf. 4 metrin jännevälillä 48x98 on kovin niukanlainen, 2 kpl on jo hyvä. Suurin ongelma on siinä, miten ne kiinnitetään. Kiinnityksen ja se mihin kiinnitetään täytyy kestää kaiteen lujuudelta vaaditut voimat.