huuto.netissä lisää huijareita

antihuijar

Ovela huijari huuto.netissä myy samaa kameraa halvalla hinnalla eri päivinä.
Itse "onnekkaana" voitin huudon ja tyhmänä maksoin suoraan hänen tililleen 410€, vaikutti niin luotettavalta.
Oli tunnustautunut, oli positiiviset palautteet eri käyttäjiltä, oli nouto mahdollisuus puhelinnumeroineen ja muuta. Juuri äsken huimasin, että myi kuitenkin samaa kameraa samana aikana ja samalla hinnalla. Sähköpostitse tuli huuto.netiltä tiedot : Sinikka Salo Valkeakoskelta ([email protected]) ja tili oli sampo pankki.

Tämä tapahtui siis torstaina 19.7, joten raha ei ole välttämättä vielä siirtynyt hänen sampo pankin tililleen. Tiedän, että oli omaa typeryyttä maksaa heti, mutta jotain on yritettävä tehdä. Mitä kannattaa tehdä? Rikosilmoitus vai soito pankkiini?

6

680

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toimi!!!!

      Rikosilmoitus -tää tunnus on kaapattu siskoltani 18.7.2012 ja tehty ihan huijausmielessä noi ilmoitukset.
      Poliisi saa selville sen tilinumeron omistajan, joka on rahat saanut tililleen -eli se oikea tekijä...joka myös näiden tunnusten kaappauksen takana.
      Positiiviset palautteet on oikeat mut ei tälle huijarikaappaajalle annettuja....

    • huijattu!

      Samassa veneessä ollaan. Ostin sen telkun. Pitää huomenna heti aamusta soittaa poliisille kun palvelupiste meni jo kiinni.

    • antihuijar

      Ok! Itse tein jo rikosilmoituksen netin kautta ja lisäsin siihen liitteeksi todistuksen tilisiirrosta. Katsotaan mitä tapahtuu.. rahoja tuskin enää näen, vaikka tuo saataisiinkin kiinni :/ Saattaa olla joku velkanen nisti, jolla on ulosotossa tavaraa eikä kykene maksamaan mitään.. ärsyttävääää

    • antihuijar

      Epäilty kuulema polisiin tiedossa, ei muuta kuin korvaushakemuksia menemään käräjille ! Rahojen takaisin saannista ei tietoa.

      • -

        "Rahojen takaisin saannista ei tietoa."

        Ne jotka näitä tekee on yleensä asunnottomia tai muuten vain varattomia ja liittyy yleensä alkoholi tai huume ongelma niin niitä rahoja ei saa takaisin.


    • JJM

      Kertokaa ihmeessä miten kävi ?

      Mä vihaan huijareita kovasti !

      Miellään haluisin tietää miten tässä kävi. ehkä katsomaan käräjillekin ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      104
      3524
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      201
      2257
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2110
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      37
      1842
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1649
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1108
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      880
    8. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      51
      862
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      69
      827
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      129
      783
    Aihe