Opinnäytetyön rajaus, kaikki epämääräistä paskaa

blablablabla....

Koko opinnäytetyö tuntuu laajalta ja epämääräiseltä mössöltä. Olen odottanut kirjallisuutta ja aihetta tutkiessani, että tulee inspiraatio ja sisällysluettelon hahmottelu olisi antanut sopivat suuntaviivat työlle. Niin ei ole kuitenkaan käynyt ja kaikki tuntuu edelleen epämääräiseltä mössöltä. Itse aihekin tuntuu itsestäänselvältä diipadaapalta (liittyy työhyvinvointiin ja työelämän odotuksiin), mistä en saa mitään uutta ja kiinnostavaa irti. Kirjallisuuskin toistaa samaa tyyliin "työtehtävien kiinnostavuus on yksi mielekkään työn tärkeimmistä asioista" (really, ihanko totta?!). Ei tuollaista itsestäänselvää paskaa jaksa kirjoittaa.

Jätin jo jahkailun ja aloin vaan kirjoittaa, mutta sekään ei auttanut. Yleensä edes tässä vaiheessa tulee inspis ja ideat mihin osioihin voisi työn jakaa. Vieläkin on siis tunne epämääräisestä mössöstä vaikka kuinka yrittäisi rajata sitä sopiviin osiin! Aina aiheet sivuavat toisiaan, ja joutuu uudestaan miettimään että mitä aihetta oikeastaan olen edes käsittelemässä.

En vaan tajua mitä pitäisi tehdä. Sen pitäisi olla valmis kuukauden päästä, ja koko aiheen rajaus on vielä epämääräistä höttöä. Lähteidenkin merkintä on niin monimutkaista, vaikka olen nekin varmaan tarkistanut sen 10 kertaa niin aina unohtuu. Olen siis tämän kesän pyhittänyt opinnäytteelle, enkä tunnu edistyvän siinä yhtään. Kohta loppuu rahat ja pitää tehdä töitä, enkä todellakaan silloin jaksa tätä tehdä.

1

449

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Avaa silmäsi

      Olisihan tuossa aiheessa lähtökohtaa vaikka mihin. Esimerkiksi voisi tarkastella työelämän odotuksia kummaltakin puolelta (työntekijä/työnantaja) ja näiden vaikutuksia työntekijän hyvinvointiin: perehdyttäminen, osaamisen riittävyys ja sen syveneminen, jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      162
      10973
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6232
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      170
      5577
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      84
      5484
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      166
      4445
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      76
      4366
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      45
      3856
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      53
      3850
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      17
      3504
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      85
      3110
    Aihe