Chevy/ Daewoo Evanda 2,0 -06

90tkm mittarissa

Oisko tietoo tuon moniurahihnan vaihdosta ja miten se kätevimmin tapahtuu itse vai liekö kovin kallis ajallisesti pajallakaan vaihtaa?
Kiemurtelee aika mielenkiintoisesti siivapyörillä ja vaikuttaa pikku kätösille melkoisen ahtaalta eikä edes näe kunnolla reittiä...
Pitääköhän etupyörä ottaa pois ja joku luukku mistä näkeekin ja millainen operaatio tässä vaihtaa mimmoinen kiristin...??
Ennenvanhaan tämäkin oli hiukka helpompi homma...

8

1837

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • evanda 2,0 atm 2004

      mutu vastaus:teetetty (maahantuoj.valtuuttamalla) mun autossa v.2008.
      hihna,kirist.rullat vesipumppu-en lähtis tee se itse.
      ent.dae maahantuojalla normi hinta jotain 500€ tai sitten katson
      jonkun opel pajan....

    • Evandamies

      Hei,

      Jos kysymyksessä on jakohihnan ja vesipumpun ja siihen liittyvät työt moottorin moniura käyttöhihnan vaihto niin olen teettänyt nämä työt tämän vuoden huhtikuussa yht.hintaan € 305.0 Auto Avirol nimisessä firmassa joka sijaitsee Vantaan Backaksessa ! Autoni on Daewoo Evanda V- 2003 ajo km 78.000.
      Merkkiliie pyysi € 750.0

      • evandakuski

        2,0 v-04 120 tkm.
        ok.kiitos vinkistä.


    • 90tkm mittarissa

      Niin,siis EN tarkoittanut jakopään hihnaa vaan moottorin ulkopuolella pyörivää
      moniurahihnaa jota ennenvanhaan laturin remmeksikin kutsuttiin.
      Nykyään tuo pyörittää muitakin apulaitteita ja pikkasen hankalampi vaihtaakkin kun ei tilaa,tarvii ehkä erikoisavaimia,purkuhommia että edes näkee,mutkittelee kuin vuoristorata ja muutenkin tarkoitettu olemaan vaihtamatta kuten jakopäänhihnakin(tämä keksintö on syvältä)=Paitsi Suomessa,muualla koko kosla paalataan ja kestää auton tarkoitetun käyttöiän.

    • Jokke4656

      Olen tuon itse vaihtanut ja ei ollut kovin hankala homma. Paisuntasäiliö kannattaa irrottaa pois tieltä. Jäähdytysnesteitä ei tartte tyhjentää, irrotat vain 2 paisuntasäilön kiinnitusruuvia jolloin paisuntasäililön voi nostaa venttiilikopan päälle. Letkut antavat myöten sen verran. Ainoastaan tämän verran pitää autoa "purkaa", pyörää ei tarvitse irroittaa.

      Hihnapyöristä yksi on jousikuormitteinen kiristinpyörä, jossa on 15 mm mutterikanta. Siitä myötäpäivään kääntämällä moniurahihna löystyy sen verran että sen saa pois. Itse jouduin käyttämään 15 mm kiintolenkkiavaimen jatkona toista avainta. Räikkä ei oikein mahtunut tuonne väliin. Kiintolenkki pitää myös olla sell Samalla systeemillä sitten uusi hihna paikalleen.

      Voit vaikka piirtää kuvan miten hihnan kuuluu kiertää silloin kun vanha hihna on vielä paikallaan niin menee uusikin varmasti oikein.

    • 90 tkm

      Kiitos Jokke=)Tässä esimerkillinen vastaus kysymykseeni eikä lässytetty puutaheinää tai vastattu mutu tuntumalla eri kysymykseen...

      • Jokke4656

        Kiitos palautteesta! Hyvä että vastauksesta on apua vaikka jäikin yksi lause siinä näköjään kesken. Tarkoitus oli kertoa, että sellainen 15 mm avain on paras, jossa lenkkipää on tavallaan ulkoneva, ei samassa tasossa avaimen varren kanssa koska muuten avain ottaa kiristinpyörän reunaan kiinni ja se saattaa lipsua mutterikannasta.

        Ostin omaani tuon moniurahihnan Motonetista, osa nro 30-6693. Sopi ainakin vm. 2006 Evandaan täydellisesti ja oli ihan Gatesin hihna.


    • Anonyymi

      Moi Onko kellään tietoa Evandan laturista .laturissa päävirran ,lisäksi kolme liitintä ,isoin liitin turha,mutta kaksi pienitä ,toinen on herätin joka tulee merkkilampulta mikä on se toinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      151
      13447
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9751
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      96
      9148
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      8086
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      40
      6773
    6. 149
      6186
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3365
    8. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      27
      1657
    9. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      397
      1265
    10. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1184
    Aihe