Ilmastointi

Audi A4 vm-96 konehuoneessa oleva ilmeisesti ilmastoinnin flekti elikkäs se pienempi pyörivä propelli on ryhtynyt metelöimään. Propellin laakeri on ilmeisesti sökö, kun se propelli heiluu edestakas siis niinku aksiaalisesti. Onkos tietoa mitä laakerin vaihto maksaa vai tarviiko vaihtaa se koko "kikkare"?
1630
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Flektin moottori on puristamalla koottu t.s. sitä ei voi huoltaa (periaatteessa). Pelkkää moottoria ei myydä erikseen. Propelli moottori maksaa Audi-liikkeessä 230-240 EUR, hajottamolla voi tietenkin kokeilla onneaan.

Moottorin propellin vaihto onkin melkoisen kinkkinen juttu, tilaa ei ole paljon (ainakaan A4:ssa), mutta kuulemma koko etupäätä ei välttämättä tarvitse purkaa, menee paloina tilaansa kun irroittelee ympäriltä suojuksia yms.

Kannattaa muuten ottaa viallinen moottori irti (tai johdot) ASAP, ettei käy niin että laakerin lopullisesti pettäessä propelli hajottaa syylärin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Viljo kirjoitti:

Audi A4 vm-96 konehuoneessa oleva ilmeisesti ilmastoinnin flekti elikkäs se pienempi pyörivä propelli on ryhtynyt metelöimään. Propellin laakeri on ilmeisesti sökö, kun se propelli heiluu edestakas siis niinku aksiaalisesti. Onkos tietoa mitä laakerin vaihto maksaa vai tarviiko vaihtaa se koko "kikkare"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu