Morjensta!
Tuollainen n. 99-02 diesel Passatti olis hankinnassa työmatka ajoon.
Ensinnäkin suurin osa on 1.9 TDI koneita ja osassa ilmoituksia lukee perässä powerdiesel ja osassa ei? Mitä eroa? Kumpiko parempi? Entä kannattaako harkita 2.5 koneisia. Ovatko ne kaikki V6:sia.
Paljonko tuollainen isokoneinen kuluttaa suhteessa 1.9:n. Mulla työmatka 80 kilsaa motaria ja 20 kilsaa kehätietä.
Vaimo haluaa automaatin, kuinka Passatin automaatit toimii? Osassa maininta tiptronic, mitä se mahtaa tarkoittaa. Kumpi parempi, tiptronic vai ei?
Mitäs muuta kannattaisi ottaa huomioon?
TDI Passat hankinnassa
5
269
Vastaukset
- öhömö
Eikö tähän tosiaan osaa kukaan mitään vastata...paiitsi pikaluoton kauppias
- no never....
Mitä väliä sillä on autokauppiaalle, joka tuon myy? takuu loppunut jo valovuosi sitten, ja pääasia on myyjälle, että harmista pääsisi nopeasti eroon. Mutta jos tuollainen kovasti polttelee, niin mene, ja osta. sen jälkeen saatkin vierailla täällä suoli24:n volkkari palstalla tiuhaan.......nyt sait ainakin yhden vastauksen.
- reffeli
NO EVER.... Kuuleppa tojota anjovis-mies, miksi tulet tänne itkemään surkeata kohtaloasi kun olet sen riisivatisi mennyt ostamaan. pysy vaan siellä kaukoidän ihmeitten omistajien palstoilla
- no never.....
V...ttaako?
- taxitaxi
Mulla on uudesta asti ollut -99 mallin 1.9 TDI 110 heppan koneella. Manuaalivaihteisto. Mittarissa nyt 396 tkm. Olen tykännyt sillä ajella. On jo ison auton tuntua ja saa mukavaa kyytiä.
Etupään niveliä ja tukivarsia on tullut vaihdeltua jonkin verran. Takuuseen meni vielä yksi, kun auto oli 5 vuotta vanha ja 150 tkm. Molemmat vetonivelet vaihdettu ja jäähdyttäjä rupesi vuotamaan kolmisen talvea sitten ja meni vaihtoon.
Alkukesästä jätti tielle, kun moniurahihnan kiristinpyörä petti.
Niin ja takaiskarit vaihdettiin viitisen vuotta sitten ja ilmamassamittari.
Valitettavasti en osaa oikeastaan vastata esittämiisi kysymyksiin isommalla koneella olevasta ja automaatista. Minusta tällä pääsee riittävän lujaa. Jos motarilla ajelee mittarin mukaan noin 130 km/t saattaa kulutus nousta jo 6 litran ylpäuolelle.
Mun, 60-kymppisen papparaisen ajossa ajotietokone kertoo kulutuksen olevan 4,1 ja 5,2 litran välillä.
Automaatti-ilmastointi on kiva. Se oli silloin pirun kallis, 12000 mk.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1946779- 1591996
- 1131658
- 511370
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551198Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢461061Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu981027Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?6957Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251924- 41899