TDI Passat hankinnassa

VeeWee

Morjensta!

Tuollainen n. 99-02 diesel Passatti olis hankinnassa työmatka ajoon.
Ensinnäkin suurin osa on 1.9 TDI koneita ja osassa ilmoituksia lukee perässä powerdiesel ja osassa ei? Mitä eroa? Kumpiko parempi? Entä kannattaako harkita 2.5 koneisia. Ovatko ne kaikki V6:sia.
Paljonko tuollainen isokoneinen kuluttaa suhteessa 1.9:n. Mulla työmatka 80 kilsaa motaria ja 20 kilsaa kehätietä.
Vaimo haluaa automaatin, kuinka Passatin automaatit toimii? Osassa maininta tiptronic, mitä se mahtaa tarkoittaa. Kumpi parempi, tiptronic vai ei?
Mitäs muuta kannattaisi ottaa huomioon?

5

319

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öhömö

      Eikö tähän tosiaan osaa kukaan mitään vastata...paiitsi pikaluoton kauppias

    • no never....

      Mitä väliä sillä on autokauppiaalle, joka tuon myy? takuu loppunut jo valovuosi sitten, ja pääasia on myyjälle, että harmista pääsisi nopeasti eroon. Mutta jos tuollainen kovasti polttelee, niin mene, ja osta. sen jälkeen saatkin vierailla täällä suoli24:n volkkari palstalla tiuhaan.......nyt sait ainakin yhden vastauksen.

      • reffeli

        NO EVER.... Kuuleppa tojota anjovis-mies, miksi tulet tänne itkemään surkeata kohtaloasi kun olet sen riisivatisi mennyt ostamaan. pysy vaan siellä kaukoidän ihmeitten omistajien palstoilla


    • no never.....

      V...ttaako?

    • taxitaxi

      Mulla on uudesta asti ollut -99 mallin 1.9 TDI 110 heppan koneella. Manuaalivaihteisto. Mittarissa nyt 396 tkm. Olen tykännyt sillä ajella. On jo ison auton tuntua ja saa mukavaa kyytiä.
      Etupään niveliä ja tukivarsia on tullut vaihdeltua jonkin verran. Takuuseen meni vielä yksi, kun auto oli 5 vuotta vanha ja 150 tkm. Molemmat vetonivelet vaihdettu ja jäähdyttäjä rupesi vuotamaan kolmisen talvea sitten ja meni vaihtoon.
      Alkukesästä jätti tielle, kun moniurahihnan kiristinpyörä petti.
      Niin ja takaiskarit vaihdettiin viitisen vuotta sitten ja ilmamassamittari.
      Valitettavasti en osaa oikeastaan vastata esittämiisi kysymyksiin isommalla koneella olevasta ja automaatista. Minusta tällä pääsee riittävän lujaa. Jos motarilla ajelee mittarin mukaan noin 130 km/t saattaa kulutus nousta jo 6 litran ylpäuolelle.
      Mun, 60-kymppisen papparaisen ajossa ajotietokone kertoo kulutuksen olevan 4,1 ja 5,2 litran välillä.
      Automaatti-ilmastointi on kiva. Se oli silloin pirun kallis, 12000 mk.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      37
      2112
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      56
      696
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      40
      633
    4. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      62
      492
    5. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      490
    6. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      64
      489
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      45
      480
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      15
      460
    9. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      448
    10. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      447
    Aihe