maadoitus

kalliopohja ja pilariharkko perustus!
kannattaako laittaa maadotuskupari pilarin sisään vai timanttisahata railot kallioon ?
mitäs sanoo sähkärit ?
3208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Vie kupari niin kauas että maataso varmasti saavutetaan.

Äänestä

Eiköhän se urakoija tietäne kuinka se tehdään. Ehdottomasti kannattaa kuitenkin jemmata se ettei kuparivarkaat vie sitä.

Äänestä

Railojen sahaus kallioon ei juurikaan paranna maadoitusta siihen verrattuna, jos kupari nojaa kallion pintaan. Kupari pitäisi saada kosteaan hyvin sähköä johtavaan maaperään. Myös kallio, joka peitetään paksulla (n. yli 1 metri) savea sisältävällä täytemaakerroksella, lienee sellainen.
Mitä reittiä tulee rakennukseen maakaapeli, olisiko kaapeliojaan sijoitettava kupariköysi parempi vaihtoehto?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maadotus pilariharkk kirjoitti:

kalliopohja ja pilariharkko perustus!
kannattaako laittaa maadotuskupari pilarin sisään vai timanttisahata railot kallioon ?
mitäs sanoo sähkärit ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu