Bosch junior maxi ruokaa pennulle?

rottenweiler

Olisiko bosch:in ruoka hyvää luovutusikäiselle pennulle? Eikös tuossa kaikki tarvittavat vitamiinit ym ole jota kasvava pentu tarvitsee?



Valmistusaineet:
Siipikarjanliha (vähintään 20%), riisi, ohra, siipikarjanlihajauho, maissi, lihajauho, eläinrasva, juurikashiutaleet (sokeri poistettu), lihahydrolysaatti, kalajauho, kananmuna (kuivattu), pellavan siemenet, hiiva (kuivattu), kalaöljy, natriumkloridi, kaliumkloridi, simpukkajauho (vähintään 0,1%), sikurijauhe.

Lihan ja eläinproteiinin osuus: vähintään 48% (kuivasta tuotteesta), eläinproteiinin osuus: vähintään 74%

Lisäaineet:
Ravintofysiologiset lisäaineet:
A-vitamiini (15000 I.E./kg), D3-vitamiini (1200 I.E./kg), E-vitamiini (150 mg/kg), B1-vitamiini (12 mg/kg), B2-vitamiini (12 mg/kg), B6-vitamiini (7 mg/kg), B12-vitamiini (100 mcg/kg), biotiini (500 mcg/kg), pantoteenihappo (30 mg/kg), niasiini (50 mg/kg), foolihappo (3 mg/kg), K-vitamiini (1 mg/kg), C-vitamiini (70 mg/kg), koliinikloridi (2000 mg/kg), sinkki [sinkkioksidina] (90 mg/kg), sinkki [aminohapposinkelaattina, hydraatti] (75 mg/kg), kupari [kupari(II)sulfaattina, pentahydraatti] (10 mg/kg), kobaltti [kobaltti(II)sulfaattina, heptahydraatti] (0,3 mg/kg), jodi [kalsiumjodaattina, vedetön] (3 mg/kg), seleeni [natriumseleniittinä] (0,3 mg)

Tekniset lisäaineet:
Hapettumisenestoaine.

Tuotekuvauksen jatkuminen:
Bosch Junior Maxi -koiranruoan suuret ja erityisen muotoiset nappulat estävät myös ravinnon nopean hotkimisen ja siitä johtuvat ongelmat. Ravinto sopii annettavaksi Bosch Puppy -ruoan käytön jälkeen, mutta se soveltuu myös jo vieroitusvaiheessa tarjottavaksi.
•Orgaanisten sinkkiyhdisteiden (sinkkikelaatit) käytön ansiosta ravinnossa oleva sinkki imeytyy paremmin. Tämän seurauksena koirasi elimistöllä on enemmän sinkkiä käytössään aineenvaihduntansa säätelemiseen. Sinkki on myös tärkeää pehmeälle iholle ja kiiltävälle turkille.

•Ruoan sisältämä oikea määrä elintärkeitä rasvahappoja oikeassa suhteessa lisää koirasi elinvoimaa, hoitaa ihoa, tekee turkin kiiltäväksi sekä tukee luontaista vastustuskykyä.

•Harkittu määrä erityyppisiä liukenevia kuituja (esim. frukto-oligosakkarideja) pitää koirasi suolistoflooran kunnossa ja ruoansulatuksen säännöllisenä.

•Valikoidut raaka-aineet ja nykyaikainen, ravintoaineita säästävä tuotantoprosessi takaavat ruoan erinomaisen imeytyvyyden ja ulosteen normaalin koostumuksen.

•E-vitamiini, C-vitamiini ja hivenaine seleeni ovat soluille tärkeitä antioksidantteja, jotka suojaavat elimistöä aineenvaihdunnan hajoamistuotteiden haitallisilta vaikutuksilta.

•Bosch-ravinnossa käytetty erityinen simpukkauute sisältää runsaasti kondroitiinisulfaattia ja glukosamiineja ja tukee näin rustokudoksen kehittymistä sekä toimintakykyä varsinkin nivelien alueella

3

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joobax

      Anna sitä samaa, mitä se syö kasvattajankin luona. Ylipäätään mikä tahansa penturuoka sopii pennuille, mutta helpommalla pääset ilman mitään ruuanvaihdoksia, kun syötät samaa. Siirry junioriruokaan kun koira on siinä puolen vuoden hujakoilla.

      • rottenweiler

        Ruoka jota kasvattaja antaa, ei ole täällä myynnissä. Sen takia pitää merkkiä vaihtaa kunhan koira saapuu uteen kotiin.
        Paljonko ruoassa pitää olla proteiinia ym että ruoka on hyvää ravintoarvoiltaan ym?
        Tämä ruoka lytättiin jo toisella palstalla, sanottiin että liian "laihaa".
        Kukaan ei vaan kerro että mikä olisi hyvä ruoka.
        Eläinkaupassa ei suositeltu royal cainia, kuulemma huonosti imeytyvää. Jotkut taas sitä kehuu.
        Nyt vaan pitäisi löytää ruoka jota koiralle ostaisin mutta vielä kun tietäisi että minkä merkkistä se olisi


    • Ana Bolia

      Kävit sitten tuolla "sisäänpäin lämpiävällä" rottweiler palstalla ;).

      Meillä on käytetty tuota Bosch nappulaa näille kahdelle viimeisimmälle rotikalle, eikä siinä ole ollut mitään valittamista.
      Itseasiassa tuo Bosch on sopinut parhaiten ainakin näille meidän koirille. Aikaisemmille koirille on syötetty muita "laatumerkkejä", mutta siirryttyäni tuohon Bosch ruokaan jopa meidän vanhan koiran vatsavaivat helpottui.

      Tuohon proteiinin määrään ei kannata liikaa tuijottaa, ennemminkin valkuaisen laatu (kasvis- vai eläinperäinen) kannatta huomioida. Liika valkuainen aiheuttaa vatsavaivoja.
      Mitä taas "liian laihaan" ruokaan tulee, niin "vahvemmalla" ruoalla saa kyllä koiran kasvamaan ja painon nousemaan nopeasti, mutta liian nopealla "kasvuvauhdilla" saa myös ongelmia aikaiseksi.

      Muuten...aikoinaan meidän kaikkein suurin ja vahvarakenteisin rwu. söi pentuna Luppaa ja piimää sekä jauhelihaa, naudanmahaa yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4782
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3483
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2410
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1538
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1473
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      39
      1299
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1192
    8. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      22
      1154
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1078
    10. 165
      1069
    Aihe