Bosch junior maxi ruokaa pennulle?

rottenweiler

Olisiko bosch:in ruoka hyvää luovutusikäiselle pennulle? Eikös tuossa kaikki tarvittavat vitamiinit ym ole jota kasvava pentu tarvitsee?



Valmistusaineet:
Siipikarjanliha (vähintään 20%), riisi, ohra, siipikarjanlihajauho, maissi, lihajauho, eläinrasva, juurikashiutaleet (sokeri poistettu), lihahydrolysaatti, kalajauho, kananmuna (kuivattu), pellavan siemenet, hiiva (kuivattu), kalaöljy, natriumkloridi, kaliumkloridi, simpukkajauho (vähintään 0,1%), sikurijauhe.

Lihan ja eläinproteiinin osuus: vähintään 48% (kuivasta tuotteesta), eläinproteiinin osuus: vähintään 74%

Lisäaineet:
Ravintofysiologiset lisäaineet:
A-vitamiini (15000 I.E./kg), D3-vitamiini (1200 I.E./kg), E-vitamiini (150 mg/kg), B1-vitamiini (12 mg/kg), B2-vitamiini (12 mg/kg), B6-vitamiini (7 mg/kg), B12-vitamiini (100 mcg/kg), biotiini (500 mcg/kg), pantoteenihappo (30 mg/kg), niasiini (50 mg/kg), foolihappo (3 mg/kg), K-vitamiini (1 mg/kg), C-vitamiini (70 mg/kg), koliinikloridi (2000 mg/kg), sinkki [sinkkioksidina] (90 mg/kg), sinkki [aminohapposinkelaattina, hydraatti] (75 mg/kg), kupari [kupari(II)sulfaattina, pentahydraatti] (10 mg/kg), kobaltti [kobaltti(II)sulfaattina, heptahydraatti] (0,3 mg/kg), jodi [kalsiumjodaattina, vedetön] (3 mg/kg), seleeni [natriumseleniittinä] (0,3 mg)

Tekniset lisäaineet:
Hapettumisenestoaine.

Tuotekuvauksen jatkuminen:
Bosch Junior Maxi -koiranruoan suuret ja erityisen muotoiset nappulat estävät myös ravinnon nopean hotkimisen ja siitä johtuvat ongelmat. Ravinto sopii annettavaksi Bosch Puppy -ruoan käytön jälkeen, mutta se soveltuu myös jo vieroitusvaiheessa tarjottavaksi.
•Orgaanisten sinkkiyhdisteiden (sinkkikelaatit) käytön ansiosta ravinnossa oleva sinkki imeytyy paremmin. Tämän seurauksena koirasi elimistöllä on enemmän sinkkiä käytössään aineenvaihduntansa säätelemiseen. Sinkki on myös tärkeää pehmeälle iholle ja kiiltävälle turkille.

•Ruoan sisältämä oikea määrä elintärkeitä rasvahappoja oikeassa suhteessa lisää koirasi elinvoimaa, hoitaa ihoa, tekee turkin kiiltäväksi sekä tukee luontaista vastustuskykyä.

•Harkittu määrä erityyppisiä liukenevia kuituja (esim. frukto-oligosakkarideja) pitää koirasi suolistoflooran kunnossa ja ruoansulatuksen säännöllisenä.

•Valikoidut raaka-aineet ja nykyaikainen, ravintoaineita säästävä tuotantoprosessi takaavat ruoan erinomaisen imeytyvyyden ja ulosteen normaalin koostumuksen.

•E-vitamiini, C-vitamiini ja hivenaine seleeni ovat soluille tärkeitä antioksidantteja, jotka suojaavat elimistöä aineenvaihdunnan hajoamistuotteiden haitallisilta vaikutuksilta.

•Bosch-ravinnossa käytetty erityinen simpukkauute sisältää runsaasti kondroitiinisulfaattia ja glukosamiineja ja tukee näin rustokudoksen kehittymistä sekä toimintakykyä varsinkin nivelien alueella

3

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joobax

      Anna sitä samaa, mitä se syö kasvattajankin luona. Ylipäätään mikä tahansa penturuoka sopii pennuille, mutta helpommalla pääset ilman mitään ruuanvaihdoksia, kun syötät samaa. Siirry junioriruokaan kun koira on siinä puolen vuoden hujakoilla.

      • rottenweiler

        Ruoka jota kasvattaja antaa, ei ole täällä myynnissä. Sen takia pitää merkkiä vaihtaa kunhan koira saapuu uteen kotiin.
        Paljonko ruoassa pitää olla proteiinia ym että ruoka on hyvää ravintoarvoiltaan ym?
        Tämä ruoka lytättiin jo toisella palstalla, sanottiin että liian "laihaa".
        Kukaan ei vaan kerro että mikä olisi hyvä ruoka.
        Eläinkaupassa ei suositeltu royal cainia, kuulemma huonosti imeytyvää. Jotkut taas sitä kehuu.
        Nyt vaan pitäisi löytää ruoka jota koiralle ostaisin mutta vielä kun tietäisi että minkä merkkistä se olisi


    • Ana Bolia

      Kävit sitten tuolla "sisäänpäin lämpiävällä" rottweiler palstalla ;).

      Meillä on käytetty tuota Bosch nappulaa näille kahdelle viimeisimmälle rotikalle, eikä siinä ole ollut mitään valittamista.
      Itseasiassa tuo Bosch on sopinut parhaiten ainakin näille meidän koirille. Aikaisemmille koirille on syötetty muita "laatumerkkejä", mutta siirryttyäni tuohon Bosch ruokaan jopa meidän vanhan koiran vatsavaivat helpottui.

      Tuohon proteiinin määrään ei kannata liikaa tuijottaa, ennemminkin valkuaisen laatu (kasvis- vai eläinperäinen) kannatta huomioida. Liika valkuainen aiheuttaa vatsavaivoja.
      Mitä taas "liian laihaan" ruokaan tulee, niin "vahvemmalla" ruoalla saa kyllä koiran kasvamaan ja painon nousemaan nopeasti, mutta liian nopealla "kasvuvauhdilla" saa myös ongelmia aikaiseksi.

      Muuten...aikoinaan meidän kaikkein suurin ja vahvarakenteisin rwu. söi pentuna Luppaa ja piimää sekä jauhelihaa, naudanmahaa yms.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      2868
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1992
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      56
      1850
    4. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1789
    5. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      1743
    6. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      121
      1684
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      75
      1503
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1255
    9. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1242
    10. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1198
    Aihe